Alstom dostarczy lokomotywy Traxx do SNCB w Belgii

C

08-02-2022

Alstom podpisał umowę ramową na dostawy do 50 lokomotyw Traxx trzeciej generacji dla Société Nationale des Chemins de Fer Belges (SNCB), narodowego przewoźnika Belgii, które będą wykorzystywane do przewozów pasażerskich.

Pierwsze, potwierdzone zamówienie na wartość około 120 milionów euro i obejmuje projektowanie, produkcję oraz homologację 24 lokomotyw. Rozpoczęcie dostaw spodziewane jest w 2026 roku.

Nowe lokomotywy będą wykorzystywane do przewozów krajowych i międzynarodowych na zelektryfikowanych sieciach kolejowych Belgii, Holandii, Luksemburga i Niemiec, w tym na wielu liniach wysokich prędkości. Lokomotywy są przeznaczone do współpracy z odmiennymi systemami elektryfikacji w poszczególnych krajach, wyposażono je zarówno w urządzenia Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem, jak i wymagane konwencjonalne systemy sterowania ruchem kolejowym.

Nowa generacja lokomotyw powstała na bazie ugruntowanego sukcesu, jaki odniosła platforma lokomotyw Traxx, których ponad 2400 sztuk sprzedano odbiorcom z całego świata w ciągu ostatnich 20 lat. Lokomotywy Traxx są dopuszczone do eksploatacji w ponad 20 krajach, a rocznie pokonują ponad 300 milionów kilometrów. W krajach Beneluksu pracuje już prawie 280 lokomotyw Traxx.

Obecną trzecią generację lokomotyw Traxx cechuje prędkość 200 km/h, oraz większe możliwości dostosowania do najnowszych wymagań bezpieczeństwa określonych w Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności. Ponadto, zapewnia ona mniejsze zużycie energii oraz dłuższe o 33% interwały prac utrzymaniowych.

Nowa lokomotywa Traxx została zaprojektowana w zakładzie Alstom w Mannheim, a produkowana jest w zakładzie w Kassel w Niemczech. Wózki dostarczane są z zakładu w Siegen w Niemczech, a nadwozia lokomotyw są produkowane we Wrocławiu w Polsce. Z kolei zakład w Charleroi dostarczy narodowe systemy sterowania ruchem kolejowym dla wymienionych czterech państw oraz system ETCS Poziomu 2.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C