W 2024 roku odnotowaliśmy najniższy od 5 lat wskaźnik wypadków spowodowanych przez PLK SA – narodowego zarządcę infrastruktury kolejowej. Wyniósł on 4,21%, podczas gdy rok wcześniej było to 6,21%. Najwyższy wskaźnik wynosił 6,5% w roku 2020.– Liczba wypadków obciążających PLK SA spadła z 30 w 2023 roku do 19 w 2024 roku. Tylko 2 z nich były spowodowane złym stanem infrastruktury – to aż czterokrotnie mniej niż w 2023 roku (8 przypadków)! Łączna liczba wykolejeń również spadła z 65 w 2023 r. do 51 w roku ubiegłym. Poprawa bezpieczeństwa jest możliwa dzięki regularnym szkoleniom pracowników, udoskonalaniu procedur, kontrolom i nadzorowi nad modernizacjami. Mniej incydentów oznacza większą punktualność pociągów i bardziej przewidywalną kolej – powiedział Michał Gil, Członek Zarządu Polskich Linii kolejowych S.A., dyrektor do spraw eksploatacji.
Konsekwentnie prowadzony system szkoleń pracowników oraz intensywny proces inwestycyjny wdrażający nowe technologie i poprawę infrastruktury przynoszą wymierne efekty, podnosząc poziom bezpieczeństwa na polskich torach.
Liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych spadła z 177 w 2023 roku do 158 w 2024 roku. Najmniej wypadków odnotowano w 2020 roku (156) – pandemia znacząco ograniczyła ruch pociągów. W kolejnych latach ruch pociągów i samochodów wzrósł, co przełożyło się na zwiększenie częstotliwości wypadków na przejazdach. W 2024 r. ich liczba była podobna do tej sprzed 4 lat.