Koleje Irlandzkie zamawiają kolejne pociągi z Chorzowa

C

05-12-2022

W ramach 10-letniej umowy ramowej Alstom dostarczy Kolejom Irlandzkim kolejnych 18 pociągów akumulatorowo-elektrycznych X’trapolis.

Alstom zrealizuje kolejne zamówienie dla Kolei Irlandzkich (Iarnród Éireann / Irish Rail). Kontrakt o wartości około 160 mln euro obejmuje 18 akumulatorowo-elektrycznych zespołów trakcyjnych (BEMU), wraz z 15-letnim okresem wsparcia technicznego i dostawą części zamiennych, i jest elementem 10-letniej umowy ramowej podpisanej w grudniu 2021 roku. Łącznie zamówienia ze strony Kolei Irlandzkich obejmują aktualnie 37 pięciowagonowych pociągów X’trapolis, produkowanych w chorzowskim zakładzie Alstom Konstal.

Umowa ramowa z Alstomem umożliwia Kolejom Irlandzkim zamówienie do 750 elektrycznych i akumulatorowo-elektrycznych wagonów kolejowych dla sieci DART+ (Dublin Area Rapid Transit), której inauguracja planowana jest w 2025 roku. Celem DART+ jest podwojenie przepustowości i potrojenie poziomu elektryfikacji sieci kolejowej w obszarze metropolitarnym Dublina.

Pociągi X’trapolis będą pierwszą nowoczesną flotą akumulatorową w Irlandii. Wyprodukowane w Chorzowie pociągi będą w stanie pokonać ponad 80 km poza zelektryfikowaną siecią DART dzięki wykorzystaniu zasilania akumulatorowego, co pozwoli zastąpić stary tabor spalinowy na niezelektryfikowanych jeszcze liniach.

– Cieszymy, że produkowane w Chorzowie pociągi w jeszcze większym stopniu będą służyć podróżnym w obszarze metropolitarnym Dublina i całej Irlandii. Produkowana w zakładzie Alstom Konstal modułowa platforma pociągów podmiejskich X’trapolis cieszy się bardzo dużym powodzeniem, czego dowodem jest sprzedaż na poziomie 6 tys. sztuk na całym świecie. Wyprodukowane przez nas zespoły zostaną specjalnie dostosowane do potrzeb programu DART+. Liczymy, że doświadczenia Kolei Irlandzkich i Alstom będą inspiracją także dla Polski, gdzie jest ogromny potencjał rozwoju nowoczesnych, w pełni zrównoważonych sieci metropolitarnych – uważa Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstomem w Polsce, Ukrainie i krajach bałtyckich.

Każdy niskopodłogowy pociąg DART+ o długości 82 m będzie miał 550 miejsc dla pasażerów. Szerokie przejścia i automatycznie wysuwane schody pozwolą maksymalnie zwiększyć dostępność dla wszystkich pasażerów. W pociągach znajdą się strefy rowerowe i rodzinne, a także m.in. urządzenia do ładowania telefonów, e-rowerów i e-skuterów. W całym pociągu będą również zawansowane systemy monitoringu, co pozwoli dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych i załogi.

– Wraz z przyśpieszeniem finansowania floty dla sieci DART+, widzimy ogromne korzyści z umowy ramowej z Alstomem. Pozwala nam ona na szybkie działanie i kolejne duże zamówienie jednostek niezbędnych do transformacji naszych usług. 90 wagonów BEMU dołączy do zamówionych wcześniej 95 jednostek – dodaje Jim Meade, prezes Kolei Irlandzkich.

Oprócz floty Alstom zapewni Kolejom Irlandzkim szereg usług, w tym wsparcie techniczne oraz części zamienne w okresie pierwszych 15 lat eksploatacji floty. Alstom wdroży także technologie HealthHub i TrainScanner do konserwacji predykcyjnej oraz zapewnieni trzy symulatory pociągów do szkolenia maszynistów.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C