Pociągi kontenerowe Laude połączą połączą Ukrainę z europejskimi terminalami

C

18-05-2023

Koleje Ukraińskie (JSC Ukrzaliznytsia) i grupa Laude podpisały ważne memorandum o współpracy, pozwalające na uruchomienie pociągów kontenerowych, łączących ukraińskie terminale z polskimi i niemieckimi portami oraz terminalami przeładunkowymi.

Rozwój szybkich połączeń pociągów kontenerowych to nie tylko priorytet polityki transportowej i klimatycznej w UE, ale również szansa na rekonfigurację łańcuchów dostaw i zwiększenie ich efektywności w wielu branżach. Współpraca między JSC Ukrzaliznytsia i polskim operatorem Laude Smart Intermodal S.A. będzie koncentrowała się na trzech głównych obszarach: rozwój przewozów kontenerowych, optymalizacja wykorzystania wagonów towarowych i systemów ich utrzymania, a także wdrożenie rozwiązań cyfrowych pozwalających zwiększać jakość i wydajność wspólnie świadczonych usług.

To bardzo ważny krok w budowaniu nowej stałej sieci połączeń, z jednej strony pozwalającej na eksport ukraińskich towarów na rynki światowe tranzytem przez Polskę, a jednocześnie na dostawę niezbędnych towarów do naszego wschodniego sąsiada. W pierwszej kolejności uruchamiane pociągi kontenerowe połączą ukraińskie terminale w Kijowie, Dniprze, Charkowie i Odessie, a następnie przez Zamość terminale przeładunkowe w polskich portach morskich – Gdyni i Gdańsku. W drugiej kolejności planowane jest także uruchomienie stałych pociągów z Duisburgiem.

Organizacją przewozów po stronie ukraińskiej zajmuje się JSC Ukrzaliznytsia, od granicy Izov/Hrubieszów – firma Laude, która rok temu oddała do użytku terminal intermodalny w Zamościu. To największy terminal intermodalny na granicy z Ukrainą, która pozwala na przeładunek ok. 15000 kontenerów TEU rocznie. Dodatkowym atutem jest jego dostęp do linii kolejowych o dwóch różnych standardach: obowiązującego w UE z rozstawem szyn 1435 mm oraz 1520 mm, który ma sieć kolei ukraińskiej, połączona za pośrednictwem linii kolejowej LHS z terminalem Laude w Zamościu.

PROMOCJA

PROMOCJA

Efektywność kosztowa i ekologiczna

Dostrzegając zalety przewozów kontenerowych, firma Laude już kilkanaście lat temu postawiła na rozwój własnego systemu intermodalnego, który wykorzystuje innowacyjne rozwiązania w zakresie jednostek intermodalnych, platform kolejowych oraz ciągników samochodowych o specjalnej lekkiej konstrukcji i platform podkontenerowych. Optymalizacja wykorzystania ładowności kontenerów Laude (nawet do 6 ton więcej) oraz taboru, a także wyeliminowanie potrzeby przeładunku samego towaru podczas całego przewozu, w tym szczególnie na granicy, pozwoli na obniżenie kosztów transportu towarów koleją w relacjach z Ukrainą.
Bardzo ważne jest, iż zastosowane przez Laude rozwiązania techniczne pozwalają uczestnikom łańcucha dostaw uzyskać różnego rodzaju korzyści ekonomiczne i ekologiczne, a także przyczyniają się do zmiany dotychczasowego podejścia w organizacji łańcuchów dostaw, opartym na wykorzystaniu transportu samochodowego. Ma to coraz większe znaczenie w obliczu nowych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw oraz wyzwań geopolitycznych, społecznych, gospodarczych, energetycznych i klimatycznych.

Inwestycje i innowacje

Laude Smart Intermodal to dynamicznie rozwijająca się firma wchodząca w skład grupy kapitałowej Laude, inwestująca w zrównoważony rozwój transportu i logistyki. Spółka powstała w 2008 roku i specjalizuje się w organizacji przewozów ładunków w pociągach kontenerowych na terenie Polski, Ukrainy i krajów Unii Europejskiej. Dziś jest liderem innowacji w branży transportu, spedycji i logistyki. W Polsce grupa Laude zatrudnia ponad 200 osób.  W tym roku firma otrzymała także znak jakości „Made in Toruń” jako podmiot upowszechniający dobre praktyki biznesowe w swojej branży, działający zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu i posiadający w ofercie usługi najwyższej jakości. Usługa przewozu intermodalnego od drzwi nadawcy do drzwi odbiorcy jest dostępna dla firm produkcyjnych, handlowych i dystrybucyjnych z różnych branż: hutniczej, metalurgicznej, chemicznej, rolno-spożywczej (w tym zboża), AGD i wielu innych.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C