Transport intermodalny: dlaczego warto go wybrać zamiast tradycyjnych metod transportu

C

04-04-2023

Sektor transportowy musi sprostać szeregowi rosnących wyznawań. Jak najkrótszy czas dostarczania towarów, optymalne koszta, bezpieczeństwo... Do tego coraz ważniejsza jest kwestia ekologii, przyjazności dla środowiska naturalnego. Aby spełnić te wszystkie wymagania, warto postawić na transport intermodalny.

Transport intermodalny to nowatorskie rozwiązanie, stanowiące odpowiedź na wyzwania, jakie we współczesnym świecie stoją przed sektorem transportowym. Sprawdźmy, jak on funkcjonuje.

Transport intermodalny – co to takiego i jak działa?

Najprościej powiedzieć, że jest to taki rodzaj transportu, w którym wykorzystywane jest wiele środków do przewożenia towarów: pojazdy ciężarowe, pociągi, samoloty, statki… Jak to funkcjonuje w praktyce?

PROMOCJA

PROMOCJA

Pierwszym etapem jest zorganizowanie całego transportu (pre-carriage) do terminalu intermodalnego z wykorzystaniem samochodów ciężarowych, prowadzonych przez specjalnie wyszkolonych kierowców. Następnie cała naczepa – bez przeładowywania towaru – załadowana zostaje na pociąg. W zależności od lokalizacji końcowej destynacji towaru, jednostka ładunkowa może zostać przeładowana na kolejny środek transportu na terminalu kolejowym lub promowym. Przeładunki, jeśli są konieczne, odbywają się, aż towar najszybszą drogą dotrze do celu. Od momentu odbioru do momentu dostawy jest on monitorowany przy pomocy lokalizatora GPS.

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie: https://omida.pl/transport-intermodalny/.

Transport intermodalny – jakie ma zalety?

Łączenie różnych środków transportu daje przewagę nad tradycyjnymi metodami transportowymi. Towar zostanie dostarczony na miejsce szybciej, taniej, bezpieczniej, a do tego cały proces w mniejszym stopniu zanieczyści środowisko. Dlatego właśnie warto wybrać transport intermodalny. Przyjrzyjmy się jego głównym zaletom:
1) Wysoka elastyczność – środki transportu dostosowane są do potrzeb i trasy. W razie problemów można skorzystać z innych pojazdów.
2) Zmniejszenie emisji CO2 nawet o 70 proc. w stosunku do transportu tylko kołowego.
3) Możliwość transportowania ładunków o masie od 26 ton w górę.
4) Zwiększenie powierzchni ładunkowej.
5) Brak korków – transport odbywa się nie tylko samochodami ciężarowymi, ale też kolejną oraz drogą wodną i lotniczą.
7) Wyższy poziom bezpieczeństwa – kierowcy odpoczywają i śpią tylko w wyznaczonych, dobrze strzeżonych miejscach, toteż ładunek jest mniej narażony na atak.
8) Minimalizacja i stałość kosztów procesu transportowego.
9) Brak podatności na sezonowość, co wynika oczywiście z wykorzystania różnych środków transportu.
10) Nowoczesne wyposażenie ładunkowe.
11) Lokalizacja GPS towaru.

Wszystko to sprawia, że transport intermodalny jest o wiele bardziej wydajny niż tradycyjny. Zdobywa więc coraz większą popularność.

Jakie branże korzystają z transportu intermodalnego?

Ze względu na liczne zalety transportu intermodalnego, coraz więcej przedsiębiorstw jest zainteresowanych wysyłaniem swoich towarów z jego pomocą. Korzystają z niego między innymi następujące branże:
– budowlana;
– chemiczna;
– elektroniczna;
– beauty;
– modowa;
– papiernicza;
– AGD;
– spożywcza.

Katalog ten stale się poszerza.

Stawiając na transport intermodalny, warto skorzystać z usług firmy będącej pionierem w jego zakresie, mającej odpowiednie doświadczenie i zapewniającej korzystne warunki umowy. Więcej szczegółów znaleźć można pod adresem: omida.pl.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C