Transport ponadgabarytowy: kierunek Borneo

C

21-04-2021

Borneo: pod względem wielkości trzecia, tuż po Nowej Gwinei i Grenlandii, wyspa na świecie. Powierzchnia tego egzotycznego zakątka wynosi 800 000 km kw., natomiast od Polski dzieli go ponad 10 00 km. Wyspa, kojarzona z tropikalnymi lasami, orangutanami, czy nosaczami sundajskimi, dysponuje również złożami ropy naftowej.

W styczniu 2021 klient grupy kapitałowej AsstrA-Associated Traffic AG otrzymał multimodalne rozwiązanie na potrzeby transportu sprzętu wykorzystywanego w przemyśle naftowym. Ładunek ponadnormatywny wyruszył z okolic Płocka na malezyjską część wyspy – Sarawak.

Przewóz wielkogabarytowych towarów na długich dystansach odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu co najmniej dwóch środków transportu. Taki transport wiążę się z opracowaniem szczegółowego planu, uzyskaniem niezbędnej dokumentacji oraz z otrzymaniem zezwoleń i ubezpieczenia podczas przejazdu.

O szczegółach projektu oraz wyzwaniach dla transportu morskiego opowiadają eksperci z działu ładunków ponadgabarytowych z gdańskiego biura AsstrA.

– Negocjacje z klientem odnośnie warunków, stawek oraz gotowości ładunku do transportu trwały od grudnia 2019. Dodatkowo pandemia koronawirusa opóźniła produkcję i tym samym czas oczekiwania na rozpoczęcie projektu wydłużył się do połowy września ubiegłego roku. Pod koniec października uzyskaliśmy niezbędne zezwolenia drogowe i mogliśmy zacząć prace załadunkowe – wspomina Janusz Buliński, kierownik frachtu morskiego w AsstrA.

Kapsuła do wywarzania rotorów używana w przemyśle naftowym o masie 45 ton wyjechała z miejscowości Nowa Biała niedaleko Płocka do niemieckiego portu w Bremerhaven niskopodłogową ciężarówką. Następnie przeładowany na statek element udał się drogą morską do portu Klang w Malezji, skąd bezpośrednio dotarł do Bintulu na północną część wyspy Borneo – Sarawak. Dostawa do odbiorcy końcowego zajęła trzy miesiące.

Pandemia Covid-19 mocno zaburzyła funkcjonowanie transportu morskiego. Pięciokrotne wzrosty stawek spowodowały kilkumiesięczne opóźnienia w wysyłce towarów.

Tomasz Adamowicz

– Liniowy transport morski odbywa się na stałych trasach według określonego planu. Na początku pandemii odnotowano spadek liczby załadunków w chińskich portach i armatorzy anulowali część wypłynięć z Azji. Zjawisko, w którym operator decyduje o wyłączeniu statku z harmonogramu, jest nazywane „blank sailing”. Zwykle „blank sailing” jest efektem zmniejszenia popytu na eksport, na przykład w okolicy świąt. Obecnie jednak gestorzy ładunku walczą o miejsca, ładunków jest coraz więcej, a statki stoją na kotwicy, co przekłada się na niebotyczne poziomy frachtów. Jednak przy koordynowaniu projektu „Borneo” wszystko poszło zgodnie z planem – opowiada Tomasz Adamowicz, specjalista działu transportów ponadgabarytowych w AsstrA.

Rok 2021 to rok niepewności dla transportu morskiego. Porty są zatłoczone, kontenerów wciąż brakuje, a ceny za transport rosną. Produkcja wstrzymuje wysyłki w oczekiwaniu na poprawę sytuacji na świecie. Morał wyciągnięty w ubiegłym roku pozostaje aktualny: bądź elastyczny, reaguj błyskawicznie i dostosuj się do zmieniających się okoliczności.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C