Automatyzacja branży TSL – dlaczego to takie ważne?
Zapotrzebowanie na usługi z branży TSL jest coraz większe. Przyczynił się do tego m.in. znaczy rozwój e-commerce w ostatnich latach. Aby firmy transportowe mogły sprostać rosnącym wymaganiom klientów oraz szybszemu tempu pracy, konieczne jest wdrożenie automatyzacji branży. Na czym to polega?
Z automatyzacją procesów w firmach transportowych, logistycznych i spedycyjnych jeszcze do niedawna można było się spotkać jedynie w obrębie funkcjonowania magazynów czy centrów dystrybucyjnych. Jednak z roku na rok zakres wdrożeń znacznie się poszerza, obejmując również transport drogowy. Dzięki mapom czy nawigacjom można zlokalizować pojazd, a także zoptymalizować trasę. Coraz częściej można się też spotkać z systemami zarządzania transportem TMS, których głównym zadaniem jest usprawnienie pracy między przewoźnikami a producentami. To jednak nie koniec funkcjonalności. Programy TMS oferują swoim użytkownikom nadzór nad terminami płatności, możliwość wystawiania faktur, planowanie tras przewozu, monitorowanie zleceń i wiele innych.
Efektywna komunikacja z kierowcą
W branży transportowej efektywna komunikacja z kierowcą to absolutna podstawa. Bez tego sprawna i wydajna praca nie byłaby możliwa. Jak to osiągnąć? Rozwiązaniem może być innowacyjny system TMS, który za sprawą swoich funkcjonalności, zapewni płynność w wymianie informacji dotyczących poszczególnych zadań.
Systemy zarządzania transportem TMS oferują m.in. integrację z telematyką i aplikacjami dla kierowców. Kontakt z kierowcami w procesie przekazywania zadań i statusowania ich realizacji może odbywać się za pośrednictwem Elektronicznej Karty Drogowej. Systemy TMS posiadają specjalne komunikatory, dzięki którym możliwa jest dwustronna komunikacja przez kanały telematyczne oraz internetowe bramki SMS. Komunikator umożliwia wysyłanie zleceń i wiadomości do floty kierowców, a także do ich aplikacji mobilnych. Dzięki takim rozwiązaniom niemal przez cały czas można pozostawać w kontakcie z przewoźnikami, co jest niezwykle istotne w kontekście sprawnego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.
Monitoring przewozów na każdym etapie realizacji zlecenia
Kolejną bardzo ważną sprawą jest monitoring przewozów. Dzięki TMS możliwe będzie ich śledzenie niemal na każdym etapie realizacji. Systemy TMS pozwalają na dokładną analizę realizowanych zleceń w kontekście potencjalnych opóźnień i umożliwiają na dokładne wyliczenie zagrożeń z tytułu niedotrzymania wyznaczonych terminów. Dzięki systemom TMS możemy otrzymać powiadomienie o potencjalnej karze, która może zostać na nas nałożona. Użytkownik nie musi ciągle obserwować zarządzanych przed siebie pojazdów, a może jedynie reagować na alerty wysyłane przez system TMS. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów będzie można zawczasu zareagować, zmodyfikować plan działania czy przydzielić innego kierowcę.
Systemy zarządzania transportem to programy wielozadaniowe, które zapewnią wsparcie firmom na wielu płaszczyznach. Ich największymi zaletami są szybkość i niezawodność, możliwość integracji z innymi rozwiązaniami oraz wysoka elastyczność, pozwalająca dostosować moduły do indywidualnych potrzeb klientów. Inwestycja w TMS, to inwestycja w przyszłość. Korzyści z nią związane będzie można odczuć niemal od razu po etapie wdrożenia.