Co to jest CMR?
Nazwa CMR – „Convention relative au contrat de transport international de Marchandise par Route” – pochodzi z języka francuskiego. Wystawianie międzynarodowych listów przewozowych określa Konwencja CMR, podpisana w 1956 roku w Genewie. W Polsce zaczęła obowiązywać dopiero 6 lat później, w 1962 roku. List przewozowy służy jako dowód zawarcia umowy przewozu oraz stanowi dokument dostarczający przewoźnikowi danych na temat sposobu zrealizowania danej usługi przewozowej.
Poznaj zasady zlecenia transportowego. O Konwencji CMR
Konwencja CMR odnosi się do międzynarodowego przewozu towarów pojazdami takimi jak m.in. samochody, przyczepy czy naczepy. Celem konwencji i listu przewozowego jest ujednolicenie dokumentacji w międzynarodowym transporcie. Jasne zasady opisują dane zlecenie.
Międzynarodowy List Przewozowy jest informacją dla zlecającego o przyjęciu do realizacji danego zlecenia – to umowa transportu. Z kolei dla przewoźnika to informacja, jak należy zrealizować dane zlecenie.
List przewozowy przygotowuje się w trzech egzemplarzach – dla nadawcy, odbiorcy oraz dla przewoźnika. Na każdym należy zamieścić podpis oraz pieczęć nadawcy i przewoźnika. Co ważne, brak CMR nie wpływa jednak na ważność umowy przewozu.
Jakie elementy muszą znaleźć się w Międzynarodowym Liście Przewozowym?
Konwencja nie narzuca konkretnego wzoru dokumentu, ale zawiera spis informacji, które musza się znaleźć w liście przewozowym. Wiele firm przewozowych ma własne wzory CMR. Zgodnie z konwencją, list przewozowy CMR powinien zawierać między innymi następujące elementy:
- nazwę i adres nadawcy,
- nazwę i adres odbiorcy,
- nazwę i adres przewoźnika,
- miejsce i datę wystawienia listu,
- miejsce i datę przyjęcia towaru do przewozu,
- miejsce wydania towaru,
- oznaczenie rodzaju towaru,
- sposób opakowania towaru,
- liczba sztuk towaru, ich numery i cechy,
- waga brutto towaru,
- koszty wykonania usługi przewozu
- instrukcje do załatwienia formalności celnych,
- ew. instrukcje dla przewoźnika dotyczące ubezpieczenia przesyłki,
- oświadczenie, że przewóz podlega przepisom Konwencji.
Więcej na temat Międzynarodowego Listu Przewozowego CMR znajdziesz tutaj: https://inelo.pl/miedzynarodowy-list-przewozowy-cmr/.