Co warto wiedzieć o budowie mostów tymczasowych?

C

01-06-2022

Mosty tymczasowe to konstrukcje, które w bardzo wielu sytuacjach ratują sytuację jeśli chodzi o podstawową infrastrukturę. Dzięki nim możliwe jest kontynuowanie sprawnej komunikacji na danym odcinku pomimo remontu stałego mostu lub jego niezdolności do użytku z jakichś powodów. Co jeszcze warto wiedzieć o mostach tymczasowych?

Szybka budowa mostów jest niezwykle trudna w realizacji. Nie dotyczy to jednak konstrukcji tymczasowych, które mogą przez długi czas zastępować te właściwe. Chodzi tu o szybkość powstawania mostów tymczasowych, ale także o możliwość ich dostosowania do miejscowych warunków. Mogą bowiem występować w kilku wariantach. Co jeszcze wiadomo o mostach tymczasowych?

Specjalistyczne mosty tymczasowe. Kiedy się przydadzą?

Budowa wysoce specjalistycznych mostów tymczasowych jest rozwiązaniem stosowanym wręcz od wieków. Tyle tylko, że dawniej były to zaawansowane konstrukcję z drewna, które tworzyli doświadczeni cieśle. Obecnie przeważają tutaj konstrukcje stworzone z metalu, które mają dużą wytrzymałość i bardzo szybko można je wznieść i zdemontować w dowolnym terenie.

Najczęściej są to mosty modułowe. Taka budowa sprawia, że mogą powstać błyskawicznie. Ogranicza się przy tym trudne i żmudne prace terenowe. Takie konstrukcje sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie dotychczasowa infrastruktura uległa awarii. Bywa też, że most tymczasowy uzupełnia niedostatek dotychczasowych rozwiązań. Zdarza się przy tym, że rozwiązania określane jako tymczasowe funkcjonują przez szereg lat. Tak było chociażby z warszawskim Mostem Syreny, który był użytkowany przez 15 lat.

Czemu warto stawiać na mosty tymczasowe modułowe?

Wykorzystanie mostów tymczasowych modułowych jest bardzo praktyczne. Dają one wiele zalet już na etapie transportu. Z jednej strony transportowane są tu gotowe moduły, które można szybko złożyć na miejscu, z drugiej zaś samo ich przewiezienie może odbyć się dość sprawnie.

Drugą ważną zaletą konstrukcji modułowych jest to, że da się je dopasować do warunków terenowych. Te zaś bywają bardzo różne. Dzięki dużej zdolności do regulacji podstawowych parametrów można wpasować go w przestrzeń. Przedmiotem modyfikacji może być tu długość przęseł, ilość podpór lub szerokość jezdni. W razie potrzeby można też dobierać wyposażenie dodatkowe. To jednak nie wszystko, bo z modułów daje się konstruować rampy, wiadukty lub mosty zwodzone.

Typy mostów tymczasowych modułowych 

Jakie są podstawowe typy mostów modułowych o tymczasowym charakterze? Wyróżnia się tu przede wszystkim:

  • Mosty panelowe o dużej łatwości instalacji z przęsłami o długości do 70 m.
  • Mosty kratownicowe o szczególnie dużej długości z przęsłami powyżej 70 m.
  • Mosty blachownicowe wybierane do miejsc o szczególnie dużym natężeniu ruchu.
  • Mosty belkowe łatwe w instalacji, które posiadają krótkie przęsła do 43,5 m długości.

Niektóre z nich można wyposażyć w dodatkowy asortyment np. w postaci monitoringu, orynnowania lub siatek zabezpieczających. Można też budować w podobny sposób kładki rowerowo-piesze.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C