Szybka budowa mostów jest niezwykle trudna w realizacji. Nie dotyczy to jednak konstrukcji tymczasowych, które mogą przez długi czas zastępować te właściwe. Chodzi tu o szybkość powstawania mostów tymczasowych, ale także o możliwość ich dostosowania do miejscowych warunków. Mogą bowiem występować w kilku wariantach. Co jeszcze wiadomo o mostach tymczasowych?
Specjalistyczne mosty tymczasowe. Kiedy się przydadzą?
Budowa wysoce specjalistycznych mostów tymczasowych jest rozwiązaniem stosowanym wręcz od wieków. Tyle tylko, że dawniej były to zaawansowane konstrukcję z drewna, które tworzyli doświadczeni cieśle. Obecnie przeważają tutaj konstrukcje stworzone z metalu, które mają dużą wytrzymałość i bardzo szybko można je wznieść i zdemontować w dowolnym terenie.
Najczęściej są to mosty modułowe. Taka budowa sprawia, że mogą powstać błyskawicznie. Ogranicza się przy tym trudne i żmudne prace terenowe. Takie konstrukcje sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie dotychczasowa infrastruktura uległa awarii. Bywa też, że most tymczasowy uzupełnia niedostatek dotychczasowych rozwiązań. Zdarza się przy tym, że rozwiązania określane jako tymczasowe funkcjonują przez szereg lat. Tak było chociażby z warszawskim Mostem Syreny, który był użytkowany przez 15 lat.
Czemu warto stawiać na mosty tymczasowe modułowe?
Wykorzystanie mostów tymczasowych modułowych jest bardzo praktyczne. Dają one wiele zalet już na etapie transportu. Z jednej strony transportowane są tu gotowe moduły, które można szybko złożyć na miejscu, z drugiej zaś samo ich przewiezienie może odbyć się dość sprawnie.
Drugą ważną zaletą konstrukcji modułowych jest to, że da się je dopasować do warunków terenowych. Te zaś bywają bardzo różne. Dzięki dużej zdolności do regulacji podstawowych parametrów można wpasować go w przestrzeń. Przedmiotem modyfikacji może być tu długość przęseł, ilość podpór lub szerokość jezdni. W razie potrzeby można też dobierać wyposażenie dodatkowe. To jednak nie wszystko, bo z modułów daje się konstruować rampy, wiadukty lub mosty zwodzone.
Typy mostów tymczasowych modułowych
Jakie są podstawowe typy mostów modułowych o tymczasowym charakterze? Wyróżnia się tu przede wszystkim:
- Mosty panelowe o dużej łatwości instalacji z przęsłami o długości do 70 m.
- Mosty kratownicowe o szczególnie dużej długości z przęsłami powyżej 70 m.
- Mosty blachownicowe wybierane do miejsc o szczególnie dużym natężeniu ruchu.
- Mosty belkowe łatwe w instalacji, które posiadają krótkie przęsła do 43,5 m długości.
Niektóre z nich można wyposażyć w dodatkowy asortyment np. w postaci monitoringu, orynnowania lub siatek zabezpieczających. Można też budować w podobny sposób kładki rowerowo-piesze.