Co warto wiedzieć o świadectwie kierowcy?

C

01-09-2022

Każdy kierowca zawodowy ma obowiązek posiadać to uprawnienie. Dokument ten potwierdza ukończenie niezbędnego szkolenia. To jakiego rodzaju kierowca ma ukończyć kurs na przewóz rzeczy uzależnione jest od daty wydania po raz pierwszy prawa jazdy kat. C lub D oraz wieku kursanta.

Po co jest świadectwo kierowcy?

Świadectwo kierowcy to dokument niezbędny do wykonywania zawodowego przewozu rzeczy lub osób w ramach kategorii prawa jazdy C, C+E lub D, D+E. Wydawany jest po zrealizowaniu szkolenia okresowego, kwalifikacji wstępnej, bądź kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

Świadectwo kierowcy wydawane jest przez Generalną Inspekcję Transportu Drogowego. Aby tak się stało, przedsiębiorca zatrudniający obcokrajowca posiadającego obywatelstwo kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, musi złożyć stosowny wniosek. Oczywiście chodzi o zatrudnienie na stanowisku kierowcy pojazdu ciężarowego. Podstawą prawną takiego działania jest art. 32b ustawy o transporcie drogowym.

Wniosek weryfikowany jest przez urzędników Biura ds. Transportu Międzynarodowego, którzy mają 7 dni na jego rozpatrzenie. Od decyzji przysługuje odwołanie.

Jak złożyć wniosek o świadectwo kierowcy?

Opcje mamy dwie. Jest to droga tradycyjna, czyli wniosek w formie papierowej (druk “SK1”) składamy w urzędzie osobiście lub korzystamy z portalu biznes.gov.pl, który umożliwia wykonanie tej czynności online. Bez względu na to, którą z dróg wybierzemy, należy pamiętać o skompletowaniu wszystkich załączników. A lista obejmuje między innymi:

kopię licencji wspólnotowej, kopię dokumentu potwierdzającego legalny pobyt obcokrajowca, zaświadczenie o zatrudnieniu kierowcy, kopię dokumentu tożsamości, kopię uprawnień do kierowania pojazdami ciężarowymi, badania lekarskie i psychologiczne, a także kopię potwierdzenia aktualnego ubezpieczenia społecznego obcokrajowca.

Świadectwo kierowcy a świadectwo kwalifikacji kierowcy

Nie można także zapominać o świadectwie kwalifikacji zawodowej, czyli tzw. “kodzie 95”. Do uzyskania świadectwa kierowcy, niezbędne jest odbycie specjalnego szkolenia zakończonego egzaminem. Warto tutaj zaznaczyć, że świadectwo kierowcy to nie jest synonim świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy. Drugi z tych dokumentów wymaga odbycia kursu i dopiero jego ukończenie pozwala na wnioskowanie o wydanie świadectwa kierowcy.

Chcąc uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku nie brakuje firm, które pośredniczą w uzyskaniu świadectwa kierowcy i poprowadzą przez cały ten proces. Jedną z nich jest BOS Licencje Transportowe, która ma ogromne doświadczenie w branży i pomogła już kilkuset podmiotom z branży transportowej. Wystarczy wejść na stronę https://licencjetransportowe.com/ i zamówić rozmowę.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C