Ile trzeba zapłacić w Warszawie za odczyt kasy fiskalnej?

C

06-05-2022

Posiadanie kasy fiskalnej jest dla wielu przedsiębiorców po prostu obowiązkiem formalnym. Zakup urządzenia to jednak nie wszystko. Również w trakcie jego eksploatacji trzeba będzie liczyć się z pewnymi kosztami. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje odczyt kasy fiskalnej. Warszawa gwarantuje dostęp do wielu ekspertów w tej dziedzinie.

Kasy fiskalne i terminale – kto musi je posiadać?

Spore kontrowersje wzbudzają już przepisy regulujące to, jacy przedsiębiorcy muszą posiadać kasę fiskalną. Zgodnie z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, muszą korzystać z kas rejestrujących. Równocześnie istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Jaki dochód bez kasy fiskalnej można osiągnąć w ramach transakcji tego typu?

Obecnie to 20 000 zł obrotu rocznego netto. Jednocześnie istnieje kilka grup przedsiębiorców, które bez względu na kwoty muszą posiadać kasę fiskalną już od pierwszego dnia działalności. Dotyczy to m.in. sprzedawców sprzętu fotograficznego, silników do pojazdów czy tytoniu. Warto mieć jednak świadomość, że kilka branż, np. sprzedawcy usług finansowych i ubezpieczeniowych czy kurierzy, są z tego obowiązku zwolnieni.

Obsługa i odczyty kasy fiskalnej: Warszawa i okolice

Ustawodawca w jasny sposób precyzuje nie tylko to, kto musi posiadać kasę fiskalną, ale również jakie są obowiązki użytkownika urządzenia. Przede wszystkim musi troszczyć się o jego stan techniczny i dokonywać regularnych przeglądów. Także zakończenie korzystania z kasy wiąże się z pewnymi wymogami, w tym przede wszystkim z dokonaniem odczytu.

Zarówno zakup urządzenia, jak i wykonanie wszystkich czynności serwisowych będzie możliwe w firmie Kotrak, której specjalnością jest sprzedaż i serwis kas fiskalnych w Warszawie. Znalezienie dobrego partnera pozwoli więc nie tylko wybrać odpowiednie urządzenie, ale również zyskać opiekę podczas całego okresu użytkowania i po nim.

Likwidacja kasy – co trzeba zrobić?

Przed złożeniem wniosku o wyrejestrowanie kasy fiskalnej przedsiębiorca powinien wykonać kilka niezwykle ważnych czynności. Przede wszystkim musi wystawić raport fiskalny dobowy, a następnie – przy pomocy serwisanta – dokonać odczytu zawartości pamięci fiskalnej. Ta czynność powinna zyskać formę protokołu raportu fiskalnego rozliczeniowego.

W ciągu 5 dni dokument powinien natomiast zostać złożony do naczelnika urzędu skarbowego wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji kas. Ile kosztuje odczyt kasy fiskalnej? To wydatek ok. 300 zł. Również likwidując kasy fiskalne w Warszawie, będziesz musiał liczyć się z takimi kosztami. To jednak podstawowy warunek zgodnego z prawem zakończenia korzystania z urządzenia.

Łamanie przepisów może być kosztowne

Każdy przedsiębiorca posiadający kasy fiskalne musi mieć świadomość, że przepisy prawa w wyraźny sposób regulują sposób ich wykorzystania. Za nieewidencjonowanie sprzedaży w ten sposób (np. poprzez niewystawienie paragonu) może grozić kara nawet w wysokości 240 stawek dziennych oraz dodatkowe sankcje podatkowe.

Gdzie zgłosić brak kasy fiskalnej? Rozpatrywaniem tego typu kwestii zajmują się lokalne urzędy skarbowe. Z określonymi konsekwencjami wiąże się również lekceważenie innych przepisów dotyczących posługiwania się kasami fiskalnymi, dotyczących np. przeprowadzania regularnych przeglądów czy raportowania. Znacznym uproszczeniem w tym zakresie są jednak coraz bardziej powszechne kasy online, które samodzielnie przekazują informacje do Centralnego Repozytorium Kas.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C