Wózki paletowe – rodzaje
Dobrze znane wózki paletowe należą do kategorii urządzeń przeznaczonych do transportu niskiego oraz transportu poziomego, głównie na krótkich trasach. Charakterystyczna konstrukcja, w której główne miejsce zajmują widły, sprawia, że są one dobrze przystosowane do obsługi palet.
Wśród paleciaków wyróżnia się dwie główne kategorie sprzętów:
- paleciaki prowadzone – ręczne,
- wózki paletowe elektryczne.
Podział ten przeprowadzony został na podstawie źródła napędu – gdzie w przypadku pierwszych urządzeń do transportowania – nie posiadają one mechanicznego napędu, a w przypadku drugich – jest nim elektryczny silnik.
Paleciaki ręczne
Ręczne paleciaki to jedne z najbardziej prostych i nieskomplikowanych urządzeń, na jakie można natknąć się w magazynie. Pozwalają sprawnie wykonywać prace związane z transportem ładunków umieszczonych na paletach w obrębie budynku na niewielkie odległości.
Ze względu na brak mechanicznego napędu, do wprawienia wózków w ruch czy podnoszenia konieczne jest użycie siły fizycznej. Może to być minus dla operatora o słabszych warunkach fizycznych, jednak nie należy się tym martwić, gdyż producenci paleciaków stale pracują nad ułatwieniem pracy na wózkach, wyposażając je w pompę hydrauliczną wspomagającą unoszenie czy hamulec ręczny dla podniesienia bezpieczeństwa.
Brak napędu wpływa jednak nie tylko na prowadzenie wózka, ale także na parametry, jakie osiąga podczas pracy. Paleciaki ręczne są przystosowane wyłącznie do niewielkiego unoszenia palet w celu ich załadunku oraz przewiezienia. Wysokość podnoszenia dla tego typu urządzeń waha się zwykle na poziomie od 20 do maksymalnie 50 cm.
Znacznie lepiej ma się kwestia udźwigu: standardowy wózek paletowy ręczny, w zależności od modelu, dysponuje udźwigiem rzędu nawet do 2500 kg
Wózki paletowe elektryczne
Tym, co już na pierwszy rzut oka odróżnia ręczne paleciaki od wózków paletowych elektrycznych jest zamontowany akumulator. Wykorzystanie mechanicznego napędu dało paleciakom całkiem nowe możliwości, których nie posiadały dotychczas. Przede wszystkim mowa tu o unoszeniu ładunków. Wózek paletowy elektryczny z masztem może dysponować wysokością unoszenia nawet do 5. metrów, co pozwala na wygodne składowanie oraz pobieranie towarów z regałów niskiego składowania bez konieczności angażowania do pracy dodatkowego wózka widłowego.
Ponadto, paleciak elektryczny nie wymaga użycia siły fizycznej, dzięki czemu obsługa towarów jest znacznie łatwiejsza, a wózek porusza się samodzielnie – wystarczy użyć guzików sterujących umieszczonych na powierzchni dyszla.
Co jednak istotne, do wykorzystania i pracy na wózkach paletowych elektrycznych od pracowników wymaga się posiadania uprawnień na wózki widłowe, ponieważ pomimo, iż paleciaki nie należą stricte do kategorii widlaków, to jednak wyposażone są w napęd.
Wózek paletowy a wózek widłowy – porównanie
Wielu przedsiębiorców zadaje sobie obecnie pytanie – czy wykorzystanie paleciaków w firmie w ogóle się opłaca? Wszystko zależy od tego do czego docelowo ma być wykorzystywany. Pomimo iż, w dużych halach magazynowych praca sprowadza się głównie do obsługi ładunków z pomocą wózków widłowych, to znajdzie się tam również miejsce dla niewielkich paleciaków.
W jakich sytuacjach pomocne są wózki paletowe?
- urządzenia tego typu doskonale radzą sobie z organizacją oraz rozmieszczeniem towarów wewnątrz ciężarówek, co pozwala sprawnie wypełnić powierzchnię naczepy ładunkami przeznaczonymi do dalszego transportu;
- niewielki rozmiar paleciaków również w niektórych sytuacjach może stanowić ich atut – szczególnie, jeśli w przedsiębiorstwie potrzebne są urządzenia, które poradzą sobie z przewożeniem ładunków w wąskich korytarzach;
- wózki paletowe ponadto często wykorzystuje się do kompletacji zamówień. Elektryczne paleciaki mają mniejsze spalanie niż wózki widłowe elektryczne czy wózki wysokiego składowania, przez co korzystanie z ich pomocy jest bardziej korzystne pod względem ekonomicznym;
- dodatkowo, pojazdy te stanowią nieocenioną pomoc podczas wszelkich prac magazynowych związanych np. z utrzymaniem porządku (wywożenie pustych palet/ kartonów itp.).
Nie wszystkie prace wykonywane w magazynach wymagają angażowania wydajnych i dużych wózków widłowych, właśnie do takich zadań dobrze jest posiadać niewielkie oraz zwrotne paleciaki.
Dla oszczędnych
Zakup paleciaków jest opłacalny nie tylko dlatego, że urządzenia te nie generują takich kosztów jak wózki widłowe, ale także – same w sobie są znacznie tańsze. Ceny paleciaków ręcznych rozpoczynają się już od 1000 złotych, natomiast paleciak elektryczny można kupić już za kwotę około 20 000 zł. Jest to znacznie mniej niż trzeba zapłacić za którekolwiek z urządzeń magazynowych dostępnych na rynku. Dla wielu firm zakup paleciaka jest jedyną możliwością na szybki i nieprzerwany transport wewnętrzny lub też opcją wspomagającą pracę wózków widłowych większych gabarytów. Dodatkową oszczędność w biznesie generują niskie koszty eksploatacji wózków paletowych, co jest widoczne szczególnie przy paleciakach ręcznych, które są tanie w utrzymaniu.
Podsumowanie
Duże przedsiębiorstwa, które posiadają nieograniczony kapitał zakładowy mogą pozwolić sobie na zakup dowolnej liczby niezbędnych urządzeń o zróżnicowanych parametrach. Jednak mniejsze biznesy, dla których ważne jest ekonomiczne zarządzanie z powodzeniem mogą posiłkować się w codziennej obsłudze ładunków – paleciakami. Te niewielkich rozmiarów maszyny pozwalają sprawnie transportować i składować palety. Są niezwykle łatwe w obsłudze, a do tego tanie w utrzymaniu – dlatego właśnie wciąż wybiera się je tak chętnie do mniejszych i większych firm.