Jak w poprawny sposób wycenić usługę transportową?

C

08-09-2022

Branża transportowa to obecnie bardzo potężna gałąź przemysłu, z której korzysta niemal każdy przedsiębiorca. Sytuacja w niej jest taka sama, jak w przypadku innych dziedzin – każdy powinien zarobić. Z tego względu, przewoźnicy starają się oferować takie usługi, które będą opłacalne zarówno dla nich, jak i dla klientów. Na wielu stronach firm TSL są dostępne kalkulatory, dzięki którym możliwe jest obliczenie wstępnej wyceny usługi przewozowej.

Oczywiście, można taką wycenę zorganizować sobie również bez używania jakichkolwiek narzędzi, biorąc pod uwagę jedynie kilka czynników.

Co składa się na cenę transportu?

Z początku warto zastanowić się w ogóle, jakie czynniki mają wpływ na ostateczny koszt transportu. Zdecydowanie, firmy przewozowe biorą pod uwagę odległość. Nie da się ukryć, że liczba kilometrów przekłada się na ilość zużytego paliwa oraz czas, który kierowcy muszą poświęcić na dany przejazd. Samochody ciężarowe należy w końcu tankować, a pracowników opłacać. Liczba kilometrów liczona jest od załadunku do rozładunku i posiada przeważnie określoną stawkę za kilometr drogi. W kwestii drogi należy wziąć pod uwagę dodatkowo charakterystykę trasy. Odległość to jedno, ale chyba sami wiemy, że jazda autostradą w znaczny sposób różni się od drogi po górach.

Innym i bardzo częstym wydatkiem jest chociażby odprawa celna. Podobnie jest z samym ładunkiem. Zdecydowanie liczy się to, co wiezie kierowca z firmy transportowej. Istotny jest przede wszystkim rodzaj transportu, ale także jego ciężar. Logiczne jest, że transport artykułów żywnościowych czy niebezpiecznych będzie kosztował nieco więcej od standardowych ładunków drobnicowych.

Indywidualna i samodzielna wycena transportu

Obecnie technologia rozwinęła się do poziomu, który jeszcze kilka lat temu był niewyobrażalny. Wielu przewoźników oferuje formularze, przy użyciu których możliwe jest sprawne otrzymanie informacji o wycenie przewozu. Mogą one być w formie wysyłanej do firm spedycyjnych, ale również występować w formie kalkulatorów.

W celu stworzenia wyceny, warto jest wpisać w wyszukiwarkę frazę wycena transportu kalkulator i wejść w najbardziej odpowiadający nam link. Możemy spodziewać się widoku kilku kalkulatorów, z których jeden okaże się najlepszy. Skorzystanie z takiego oprogramowania wcale nie jest trudne. Wystarczy umieścić w formularzu dane dotyczące miejsca załadunku i rozładunku, rodzaju przewozu, jego wagi i wymiarów. Ponadto, konieczne jest jeszcze podanie daty, która nas interesuje.

Dlaczego warto dobrze zorganizować przewóz?

Odpowiednia wycena przewozu jest bardzo istotna w kontekście prowadzenia chociażby zakładu produkcyjnego. Organizując nieopłacalne transporty możemy jedynie stracić spory procent pieniędzy, które moglibyśmy przeznaczyć na rozwój firmy. Z tego względu, zawsze warto dokładnie przeanalizować i wycenić usługę, by wyjść jak najbardziej na plus.

Trzeba pamiętać, że często nawet ta sama trasa w różnych odstępach czasu może mieć sporo odbiegające od siebie koszty. Wpływ na to mają ceny paliw, ale i różne, nieprzewidziane sytuacje.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C