Jak wybrać odpowiednią flotę samochodową dla Twojej firmy?

C

04-04-2023

Samochody są podstawowymi środkami lokomocji, z jakich korzysta się w biznesie. Flota samochodowa powinna cechować się bezpieczeństwem i komfortem użytkowania. Do tego ma pozwolić na ekonomiczną jazdę i być wizytówką firmy. Na jakie samochody firmowe warto się zdecydować?

Chcąc przyciągnąć jak największą liczbę klientów, dealerzy samochodowi przygotowują dla firm ofertę samochodów o wysokim standardzie. Nie znaczy to jednak, że zawsze najlepszy będzie ten sam model. Wybór floty samochodowej powinien być podyktowany w pierwszej kolejności potrzebami konkretnej firmy. Co jeszcze jest ważne?

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze floty samochodowej?

Wybór floty samochodowej nie jest wcale tak prosty, jakby się wydawało. Zanim zdecydujemy się na konkretne auta, musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Istotne jest to, jakimi mają się poruszać trasami. Inny pojazd będzie potrzebny na krótkie odcinki w mieście, a inny na dalekie podróże.. Tak samo ważny jest rodzaj załadunku. Auto, w którym przewożony jest towar, będzie się różnić od tego, w którym przedstawiciel handlowy jeździ do klientów bez dodatkowego załadunku.

PROMOCJA

PROMOCJA

Przeanalizować trzeba również koszty eksploatacji pojazdu i to, jak długo ma być użytkowany. Należałoby się także zastanowić, na jakie usługi dodatkowe można liczyć i jak wyglądać będzie serwisowanie aut firmowych. Nawet jeśli zatrudnimy doświadczonych kierowców, to zdarzają się sytuacje, których nikt nie przewidzi, dlatego ważne jest ubezpieczenie samochodów, a jego zakres bywa różny.

Flota samochodowa — wynajem czy zakup?

Kiedy już określimy, jakiego typu samochody zasilą naszą firmową flotę, kolejnym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest to, czy takie auta kupić, czy wynająć. Wśród zalet zakupu wymienić można brak dodatkowych kosztów związanych z ratami kredytu lub leasingu. Zyskujemy całkowitą kontrolę nad eksploatacją. Jednak jest to spory wydatek i to my będziemy obciążeni kosztami w związku z serwisem i naprawą. Część firm rozważających zakup samochodów do firmy stawia na auta poleasingowe.

Z drugiej strony możemy wziąć pod uwagę wynajem długoterminowy. Wtedy koszty się rozkładają i nie musimy od razu wpłacać wysokiej kwoty. Podpisujemy umowę z firmą wynajmującą i w zamian za comiesięczną ratę możemy korzystać z auta. Oprócz tego dostaniemy pakiety z usługami dodatkowymi jak serwisowanie.
Flota samochodowa może być wzięta w leasing. To połączenie wynajmu z zakupem na kredyt. Tutaj także jest niski koszt, nie tracimy zdolności kredytowej i co kilka lat możemy zmienić samochód lub po okresie trwania umowy go wykupić.

Elektryczna czy hybrydowa flota samochodowa — którą wybrać?

Jeszcze niedawno za najbardziej opłacalną i sprzyjającą środowisku wydawała się flota hybrydowa. Na takie rozwiązanie decydowało się wiele firm. Teraz jednak coraz większą popularnością cieszą się samochody elektryczne, więc pojawia się pytanie, czy flota elektryczna jest dobrym pomysłem? Na pewno można liczyć na mniejsze koszty utrzymania niż w przypadku samochodów spalinowych. W takich autach jest mniej elementów, jakie mogą się psuć. Ponadto w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów samochody elektryczne są bardziej ekonomiczne. Ich ładowanie kosztuje mniej niż paliwo.

Jak zarządzać autami firmowymi?

Mając flotę, nie możemy pomijać kwestii zarządzania nią. Służą do tego systemy telematyczne pozwalające na optymalizację i monitoring tras oraz stanu pojazdu. Ponadto warto wyposażyć firmę w karty paliwowe pozwalające tankować samochody spalinowe, hybrydowe i elektryczne. To wygodne, ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu kierowca może tankować samochód bez ryzyka nadużycia. Sprawdzi się na przykład karta flotowa Shell dla pojazdów osobowych.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C