Na co należy uważać w trakcie jej trwania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Kiedy może być potrzebna przeprowadzka szpitala?
Przeprowadzka szpitala może zostać podjęta wówczas, gdy placówka przenosi się do nowej siedziby. Może tak stać się, jeśli w poprzednim miejscu nie jest możliwe zapewnienie pacjentom bezpiecznych i higienicznych warunków i na przykład jest ono przeznaczone do rozbiórki.
Inne przypadki, w jakich może być wymagana przeprowadzka szpitala, to:
- określone zagrożenie dla jej funkcjonowania, na przykład powódź;
- potrzeba zapewnienia szybszej komunikacji z innymi placówkami – nierzadko dochodzi do przenoszenia poszczególnych oddziałów, aby ułatwić przejazd pacjentów między nimi;
- zmiany organizacyjne na danym terenie.
Bez względu na to, z jakich powodów jest realizowana przeprowadzka szpitala, warto, aby przeprowadziła ją profesjonalna firma. Przykładem jest Inrel (https://inrel.pl/oferta/relokacja-i-instalacje-maszyn/), która dysponuje niezbędnym doświadczeniem w tym zakresie.
Jak wygląda przeprowadzka szpitala?
Aby przeprowadzka szpitala przebiegła bez opóźnień, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia ciągłości działania placówki i bezpieczeństwa jej pacjentów, należy ją fachowo zaplanować. Trzeba:
- zinwentaryzować obiekty i urządzenia, które mają zostać przeniesione – warto sporządzić dokładne schematy, co ułatwi ulokowanie sprzętów w nowym miejscu;
- sporządzić kompletny harmonogram, w którym uwzględnione zostaną ewentualne przeszkody, na przykład trudności natury architektonicznej, jak niewielka przestrzeń w dotychczasowym szpitalu, utrudniająca manipulację dużymi sprzętami;
- określić, jakie urządzenia (wózki widłowe czy podnośniki powietrzne) oraz jacy fachowcy (elektrycy, ślusarze itd.) będą potrzebni podczas relokacji.
Przeprowadzka szpitala wymaga zabezpieczenia budynków wchodzących w jego skład, aby przypadkowo nie znalazły się w nich osoby postronne. Konieczny jest fachowy demontaż wszelkich sprzętów i urządzeń, ich zabezpieczenie na czas transportu (służą do tego na przykład drewniane skrzynie transportowe czy specjalne pasy) oraz sprawny dowóz do nowego miejsca. Istotne jest również to, aby przeprowadzić ponowny montaż zgodnie z wcześniej wykonanymi rysunkami i schematami, co zagwarantuje, że szpital będzie mógł zacząć szybko funkcjonować na nowo.
Przeprowadzka szpitala wymaga profesjonalnego zaplanowania i zrealizowania całej operacji. Należy zadbać o dokładne opisanie wszystkich sprzętów, które mają zostać przewiezione, a także o ich fachowy demontaż i zabezpieczenie na czas transportu. Operacja powinna zostać przeprowadzona sprawnie, aby placówka mogła działać bez większych zakłóceń.
Jakie wyzwania niesie przeprowadzka szpitala?
Przeprowadzka szpitala niesie ogromne wyzwania, zarówno logistyczne, jak i te związane z bezpieczeństwem. W jej ramach chodzi nie tylko o to, aby wszystkie sprzęty dotarły nieuszkodzone do docelowej lokalizacji – dotyczy to szczególnie tych, które mają sporą wartość, jak urządzenia laboratoryjne. Równie istotne jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania placówki.
- Relokacja musi zostać przeprowadzona wyjątkowo sprawnie, nawet gdy samochody ciężarowe muszą pokonać sporą trasę.
- Kluczowe jest to, aby szpital jak najdłużej działał w starej lokalizacji i jednocześnie szybko rozpoczął funkcjonowanie w nowej siedzibie. Wymaga to świetnej koordynacji, którą może zapewnić zatrudnienie wykwalifikowanego inżyniera nadzoru.
Przeprowadzka szpitala może nieść spore zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników placówki, szczególnie, że w trakcie relokacji część personelu nadal może wykonywać swoje obowiązki. Dlatego trzeba szczególną uwagę zwrócić na wypełnienie przepisów BHP.
Wyzwanie jest jeszcze większe, jeśli przeprowadzka szpitala jest realizowana z pacjentami. Wówczas należy zadbać o ich przewóz w komfortowych i higienicznych warunkach, w tym na przykład z niezbędnym sprzętem czy w towarzystwie personelu. Sporo trudności może wiązać się też z transportem materiałów niebezpiecznych.
Przeprowadzka szpitala to operacja, która wymaga fachowego zaplanowania i przeprowadzenia. Wiąże się z wieloma trudnościami, gdyż trzeba ją bardzo sprawnie wykonać, aby usługi medyczne mogły być świadczone w nieprzerwany sposób. W jej trakcie szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie bezpieczeństwa personelowi i pacjentom placówki oraz na ochronę wartościowych urządzeń przed uszkodzeniem.