Jakie filtry do maszyn budowlanych wybrać?

C

08-06-2022

Praca na budowie to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich pracowników, również tych w pojazdach. Aby uniknąć różnych dolegliwości, wnętrze kabiny powinno być wolne od zanieczyszczeń.

Filtry do maszyn budowlanych chronią pracowników przed szkodliwymi pyłami. Jednak w trakcie konserwacji maszyn, rzadko kiedy sprawdza się ich kondycję, a bardziej skupia się na innych elementach. To poważny błąd i warto zwrócić na to uwagę serwisantowi. Jest to ważne, bo zużyte filtry nie spełniają swojej funkcji. W konsekwencji negatywnie wpływa to zarówno na powietrze w kabinie kierowcy, jak i inne części urządzeń, które przez to szybciej się zużywają.

Rodzaje i zastosowanie filtrów do maszyn budowlanych

Podstawowe filtry, na które warto zwrócić uwagę to filtr oleju i paliwa. Ich sprawność bezpośrednio wpływ na kondycję silnika. Używanie koparki z zanieczyszczonymi filtrami skraca żywotność sprzętu i obniża jej efektywność. Poważne zaniedbania prowadzą do zatarcia silnika, a to generuje dodatkowe koszty napraw.

Warto także zwrócić uwagę na filtr powietrza. Zanieczyszczony zmniejsza ilość powietrza doprowadzanego do silnika, co zmniejsza jego wydajność i jednocześnie zwiększa zużycie paliwa.

Filtry do koparki ważne są także w kontekście prawidłowej pracy układu hydraulicznego. Gdy jest zanieczyszczony, to nie chroni przed przedostawaniem się substancji chemicznych, mikroorganizmów czy wody.

Filtr kabinowy nie wpływa na działanie koparki, ale rzutuje na bezpieczeństwo pracy jej operatora. Zużyty nie chroni przed grzybami, pyłkami, pyłem, kurzem i spalinami, co prowadzi do zatruć i uczuleń. Co więcej, do kabiny dociera mniejsza ilość tlenu, a to wpływa na samopoczucie operatora i może ograniczyć jego wydajność pracy.

Kiedy wymienić filtr w maszynie budowlanej?

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rekomendacji producenta oraz pamiętanie o regularnym serwisie. Najczęściej spotykanymi zaleceniami producentów maszyn budowlanych co do wymiany filtrów są okresy 500 i 1000 motogodzin. W indywidulanych przypadkach maksymalny okres pracy to 2000 mtg. Filtr oleju silnika i sam olej najczęściej wymieniany jest z częstotliwością 500 mtg. Czas pracy poszczególnych filtrów może różnić się w zależności od jego rodzaju. Filtry powietrza czy też filtr układu hydraulicznego mogą podlegać wymianie w innych przedziałach czasu. Warto jednak zwrócić uwagę na wyeksploatowanie elementów i panujące warunki pracy. Czasami już po kilkuset motogodzinach może pojawić się konieczność wymiany filtra lub całego zestawu filtrów.

Filtr kabinowy należy regularnie sprawdzać i poddawać ocenie wizualnej jego stan. Jeśli zauważysz parowanie szyb lub to, że zapachy dostają się z zewnątrz to sygnał, że warto zmienić filtr. W ten sposób ograniczysz także dostęp grzybów i drobnoustrojów, a także szkodliwych pyłów.

Sięgaj po sprawdzone rozwiązania

Najczęściej producenci sprzętu budowlanego wytwarzają do niego części zapasowe i elementy, które mogą się zużywać. Odpowiedni filtr dopasujesz po nazwie producenta i modelu urządzenia, na którym pracujesz. Na rynku są dostępne także inne warianty, które mogą różnić się ceną i jakością. Za tym ostatnim terminem kryje się najczęściej żywotność i skuteczność w zatrzymywaniu szkodliwych pyłów lub innych substancji.

Maszyny budowlane pracują w trudnych warunkach. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, odwdzięcza się sprawnością, wydajnością i żywotnością. W innym wypadku pojawią się dodatkowe koszty np. zużycia paliwa, które obniżają marżę za pracę.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C