Woda zalała znaczną część ulicy, a Ty spieszysz się do pracy i chciałbyś jak najszybciej przez nią przejechać? Cóż wszystko zależy od poziomu wody. Są sytuacje, w których najlepiej unikać brodzenia w niej. W przypadku, gdy podejrzewasz, że poziom wody może być wyższy niż poziom podwozia Twojego samochodu, powinieneś zrezygnować z jazdy tą drogą.
Zalanie auta – czym grozi?
Najlepiej unikać jazdy przez głęboką wodę, jeśli jej poziom przekracza wysokość kół. Bardziej przystosowane do trudnych warunków są SUV-y i auta terenowe. Jednak nawet one mogą być narażone na zalanie, jeśli poziom wody przekracza 50 cm. Zalanie auta, podczas jazdy może mieć opłakane skutki. Jeśli woda dostanie się do silnika, doprowadzi to do jego poważnego uszkodzenia. W większości przypadków naprawa będzie wówczas nieopłacalna, a jedynym rozwiązaniem będzie wymiana silnika.
Podobnie katastrofalny efekt może spowodować woda w układzie wydechowym, zwłaszcza nowoczesnych aut. Wiąże się to z koniecznością wymiany turbosprężarki, turbiny, katalizatora, lub filtru DPF. Każda z tych napraw oznacza spory uszczerbek dla kieszeni. Po zalaniu szwankować może także skrzynia biegów. Dlatego też najlepiej jest unikać brodzenia autem w wodzie, jeśli nie ma takiej konieczności.
Auto po powodzi czego się spodziewać
Niekiedy zdarza się, że powódź nadejdzie niespodziewanie i zaleje pozostawione na parkingu auto. Również taka sytuacja może spowodować poważne uszkodzenia. Samochód z wyłączonym silnikiem też może ponieść pewne szkody. Jednostka napędowa nie zostanie całkowicie zniszczona, tak jak mogłoby się to zdarzyć podczas jej pracy. Jednak przed uruchomieniem auta silnik trzeba będzie całkowicie osuszyć i wymienić olej.
Zanim odpalisz zalane auto, najlepiej przewieźć je na lawecie do warsztatu i całkowicie osuszyć. Możesz się też spodziewać kłopotów z elektroniką. Trzeba będzie wymienić sterownik silnika, skrzynkę bezpieczników oraz inne elektroniczne podzespoły. Z czasem dadzą o sobie znać inne usterki. Szczególnie narażone są przewody poduszek, czujniki, oświetlenia szyb, lub tylnych świateł. Korozja może dotknąć styki lub nadwozie. Auto takie może zacząć sprawiać kłopoty nawet po kilku miesiącach od zalania.
Zalane auto a ubezpieczenie
Zalanie auta pociąga za sobą spore straty finansowe. Na szczęście jest sposób, aby uniknąć tych kłopotów. Wystarczy, że wykupisz polisę AC w LINK4. Ubezpieczenie takie pozwoli Ci pokryć szkody, które wynikną z powodu działania sił natury, takich jak grad, huragan, uderzenie pioruna, zapadanie lub osuwanie się ziemi, lawina, a także powódź.
Polisa AC w LINK4 pozwoli Ci szybko zlikwidować szkody. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia Twoje zalane auto możesz albo naprawić w warsztacie ASO, lub otrzymać odszkodowanie. Dokładną kwotę ustali rzeczoznawca na podstawie wyceny. Obie możliwości są dla Ciebie korzystne, ponieważ w przypadku naprawy w serwisie wykorzystane zostaną oryginalne części zamienne. A po wypadku Twój samochód nadal ubezpieczony będzie na pełną sumę.
Teraz już wiesz jakie uszkodzenia może mieć samochód po powodzi
Mamy nadzieję, że nie spotka Cię zalanie auta. Jeśli jednak tak się stanie, to warto być na taką sytuację przygotowanym. Najlepiej wejdź na https://www.link4.pl/ i sprawdź ofertę polisy AC w LINK4. Ubezpieczając u nas Twój samochód, możesz być pewien, sprawnej likwidacji szkody.
Materiał powstał we współpracy z LINK4.
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje, w tym limity i wyłączenia odpowiedzialności sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl