Zielone zmiany, czyli m.in. rozwój Odnawialnych Źródeł Energii i segregacja śmieci mają wpływ na otaczający Cię świat. Rozdzielenie śmieci na szkło, plastik czy bio już w domu, to krok w stronę poprawy środowiska. Coraz częściej to także zmiana podejścia do odpadów w przestrzeni publicznej. Każdego dnia do śmietników trafiają setki kilogramów śmieci. Je także można oddzielić, a pomogą w tym kosze do segregacji śmieci.
Śmieci a odpady
Przez wiele lat wszystko, co wyrzucałeś z domu, trafiało do jednego kontenera. Śmieci jechały na wysypisko i tam przez pewien nieokreślony czas zalegały na hałdach. Zmiana podejścia do ochrony środowiska sprawiła, że w dużej mierze zaczęto je segregować. Niestety proces był czasochłonny i średnio efektywny. Władze postanowiły, coś z tym zrobić.
Obecnie gospodarka odpadami zakłada, aby włączyć osoby indywidualne do procesu segregacji śmieci. Dla Ciebie to żaden wysiłek, a w skali całego osiedla lub miasta, to masa oszczędzonego czasu. Dzięki temu, że wybierasz odpowiedni kosz, śmieć staje się odpadem, a ten można przetworzyć na surowce wtórne. Szukasz rozwiązań dla swojej firmy, gminy lub miasta? Zajrzyj na stojaknarower.pl i pomóż chronić środowisko!
Recykling odpadów
Kosze na śmieci są podzielone kolorystycznie, a do tego opisane. W ten sposób dużo łatwiej wrzucić resztki do odpowiedniego kontenera. W ten sposób ułatwiasz segregację, a to oszczędność zasobów i energii, które można spożytkować w inny sposób.
Odpady wbrew pozorom nie są wywożone jedną śmieciarką. Każdy rodzaj surowca ma dedykowane pojazdy, które odbierają śmieci. W ten sposób nie mieszają się one, bo inaczej jaki byłby sens segregacji? Odpady trafiają do zakładów przetwórczych, gdzie są recyklingowane.
Szkło i aluminium mają tę zaletę, że można je przetwarzać w nieskończoność. Oznacza to, że surowiec można wielokrotnie wykorzystywać, a przy tym nie traci on swoich właściwości. Jest to cenna informacja, ponieważ koszt odzyskania metalu, jest niższy niż jego wydobycie ze złóż. Podobnie jest z piaskiem wykorzystywanym do produkcji szkła. Dużo łatwiej i taniej przetworzyć słoik czy butelkę niż pozyskiwać materiał ze złóż.
Warto podkreślić, że plastik również można przetworzyć od 15 do 20 razy. Dzięki temu nie trzeba produkować z nowych materiałów. Można wykorzystać odzyskane surowce i ponownie użyć ich do stworzenia butelki lub innego rodzaju opakowania.
Odpady bio wykorzystuje się jako nawóz. Szacuje się, że z 1 tony resztek biodegradowalnych powstaje około 400 kg życiodajnego kompostu. Wykorzystuje się go następnie w ogrodach, parkach, a także w rolnictwie.
Segregujesz = wygrywasz!
Recykling ma prawdziwą moc. Jednak, aby w pełni wykorzystać ten potencjał, warto włączyć się w troskę o naszą planetę i segregować śmieci. Zadanie jest banalnie proste, a kolorowe i opisane kosze na śmieci dodatkowo sprawę ułatwiają. Jeśli chcesz, aby na terenie Twojej firmy, uczelni, obiektu użyteczności publicznej, czy w mieście było czysto, wystarczy postawić dedykowane kosze do segregacji. To takie proste!