Który wózek do kompletacji zamówień warto wybrać? Sprawdź!

C

26-01-2023

Optymalne dopasowanie urządzeń do potrzeb i wyzwań, jakie stawia codzienna praca w magazynie pozwala na skrócenie czasu wykonywania zadań i ekonomiczne operowanie zasobami. By to osiągnąć warto właściwie dobierać maszyny, które przeznaczone są do obsługi ładunków oraz palet. To właśnie wózki do kompletacji mają największy wpływ na to, jak przebiegają prace magazynowe. A my podpowiadamy dziś, jak odpowiednio dopasować wózek do charakteru magazynu! Dowiedz się już teraz!

Różnice w kompletacji poziomej i pionowej

Dobór odpowiedniego urządzenia należy zacząć od zadania sobie pytania – z jakim rodzajem kompletacji mamy do czynienia? Inne urządzenia bowiem sprawdzą się podczas kompletacji poziomej, a inne dla kompletacji zamówień pionowej. Czym różnią się obydwa typy działań? Już sama nazwa wskazuje na to, czego można się spodziewać:

 • kompletacja zamówień pozioma – odbywa się głównie na jednej płaszczyźnie i jednym poziomie.
 • kompletacja zamówień pionowa – ładunki pobierane są z regałów różnych wysokości.

Kompletacja zamówień – o co warto zadbać, by była sprawna?

Podstawą każdej sprawnej i wydajnej kompletacji jest kilka czynników, które muszą ze sobą współgrać. Należą do nich:

 1. Przejrzyste i jasne zasady składowania towarów w ustalonych miejscach.
 2. Odpowiednio prowadzona dokumentacja zamówień.
 3. Regały magazynowe oraz miejsca składowania – optymalnie rozlokowane i dopasowane do metrażu pomieszczenia, w taki sposób, aby pobieranie ładunków nie stanowiło problemu.
 4. Właściwie dobrane wózki do kompletacji zamówień odpowiadające zarówno charakterowi magazynu, jak i składowanym ładunkom (dopasowane pod względem wysokości unoszenia oraz udźwigu).
 5. Zapewnienie odpowiednich szkoleń pracownikom oraz przekazywanie na bieżąco informacji o zmianach w sposobie magazynowania czy ewentualnych zmianach w systemie.

Prawidłowo działający magazyn jest jak sprawna maszyna, w której każdy element jest istotny dla funkcjonowania całości procesu.

Jak idealnie dobrać wózki do kompletacji?

Jak zaznaczyliśmy, jednym z bardziej istotnych punktów jest dobór odpowiednich wózków do kompletacji. Przede wszystkim, na starcie należy pamiętać o tym, iż w przypadku magazynów i budynków zamkniętych do obsługi palet oraz ładunków powinno wykorzystywać się wyłącznie pojazdy z napędem elektrycznym, które nie emitują spalin.

Aby proces kompletacji przebiegał sprawnie i wydajnie należy odpowiednio do typu kompletacji dopasować wózki widłowe oraz wózki paletowe.

W przypadku kompletacji poziomej urządzenia, które sprawdzą się do obsługi ładunków to:

 • wózki paletowe ręczne – umożliwiają transport stosunkowo dość lekkich towarów, ponieważ brak napędu sprawia, że operator musi wykorzystać swoją siłę fizyczną do wprawienia ich w ruch; natomiast idealnie sprawdzają się w niewielkich magazynach niskiego składowania, gdzie przy ich wykorzystaniu można kompletować niewielkie zamówienia; ponadto ich cena jest niezwykle niska, co stanowi duży atut dla większości przedsiębiorców;
 • wózki paletowe elektryczne (prowadzone, z podestem czy nawet z miejscem dla operatora) – są to nieco bardziej zaawansowane odpowiedniki paleciaków ręcznych, tym razem jednak wyposażone w napęd, który sprawia, że są one bardziej wydajne i pomocne w pracy, mogąc jednocześnie wciąż bez problemów poruszać się w wąskich korytarzach magazynowych,
 • a w przypadku nieco wyższych regałów także – wózki widłowe elektryczne oraz wózki przegubowe – obydwa typy urządzeń należą do kategorii wózków widłowych czołowych; ich praca to większa wydajność, gdyż z łatwością przewożą nawet kilkutonowe palety; wykorzystuje się je w większych, bardziej zaawansowanych magazynach; stosunkowo dość spora konstrukcja urządzeń wymaga jednak odpowiedniego dopasowania szerokości dróg transportowych;

Kompletacja pionowa jest nieco bardziej wymagająca, gdyż wymaga użycia bardziej zaawansowanych urządzeń o większej maksymalnej wysokości unoszenia. Najlepszym rozwiązaniem dla tego typu procesu jest zastosowanie:

 • wózków widłowych elektrycznych o dużym zasięgu – odpowiedni wózek jest w stanie z łatwością unosić i pobierać ładunki o dużej wadze, pracując w magazynach średniego i wysokiego składowania,
 • wózków widłowych wysokiego składowania – a gdy potrzebna jest obsługa i przemieszczanie palet na wyższy poziom idealnie sprawdzają się w tym celu wózki widłowe boczne; ich charakterystyczna konstrukcja zapewnia większe bezpieczeństwo podczas pobierania towarów z wysokich regałów.

Podczas kompletacji zamówień należy pamiętać, iż sprzęt powinien być dopasowany nie tylko do wysokości regałów w magazynie, ale także do maksymalnej wagi ładunków. Każdy wózek posiada swój diagram udźwigu, który wskazuje jaka jest maksymalna dopuszczalna waga ładunku unoszonego na konkretną wysokość. Tylko zastosowanie się do tych wskazówek zapewnia bezpieczeństwo pracy z paletami unoszonymi na duże wysokości.

Wynieś kompletację zamówień na wyższy poziom

Potrzebny Ci wózek do kompletacji zamówień, który sprawi, że obsługa, przewożenie, gromadzenie towarów a także przekazanie je do dalszej wysyłki będzie szybsze i bardziej sprawne? Nie czekaj i już teraz sprawdź, jakie wózki do kompletacji zamówień sprawdzą się w Twoim przedsiębiorstwie. Wejdź na: www.toyota-widlowe.pl/31-wozki-do-kompletacji i znajdź sprzęt o odpowiednich parametrach i wymiarach.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C