Ładowarka teleskopowa – wiele możliwości w jednym urządzeniu!

C

21-10-2021

Ładowarki teleskopowe to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w pracy z ciężkimi ładunkami. W wielu sytuacjach potrafią one sprawnie zastąpić wózki terenowe, czy nawet dźwigi i inne maszyny. Jakie są możliwości ładowarek teleskopowych, co potrafią i w jakich branżach warto je wykorzystywać? Dowiedz się już dziś!

Jak działają ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się zarówno w transporcie pionowym, jak i poziomym. Ze względu na swoje funkcje i umiejętności bywają one nazywane hybrydą wielu urządzeń – w tym: żurawia, ciągnika, wózka widłowego, czy wspomnianego już wcześniej dźwigu.

Wielofunkcyjność tym urządzeniom zapewnia nie tylko nowoczesna konstrukcja ale również dostępny na rynku dodatkowy wymienny osprzęt, który można w dowolnej chwili zamontować w zamian za widły.

 

PROMOCJA

PROMOCJA

Co jest najbardziej charakterystyczne dla ładowarek?

Dwa najbardziej charakterystyczne parametry, które cechują typową ładowarkę teleskopową to udźwig oraz wysokość podnoszenia ładunków. Najbardziej zaawansowane ładowarki teleskopowe mogą poradzić sobie nawet z unoszeniem ładunków o wadze do 10 ton, a ich maksymalna wysokość podnoszenia może sięgać nawet ponad 20 metrów. Dzięki takim niezwykłym zdolnościom urządzenia tego typu z łatwością radzą sobie z obsługą ciężkich palet (nawet kilku na raz) lub wielkogabarytowych ładunków.

Ponadto, ładowarki teleskopowe wyróżniają również ich niezwykłe możliwości jezdne. Podobnie jak wózki widłowe terenowe bez problemów pokonują trudny, nierówny teren, w tym także wzniesienia. Dzięki czemu ładowarki teleskopowe to maszyny niezwykle często wykorzystywane w branżach takich jak: budownictwo czy rolnictwo, gdzie konieczne bywa pokonywanie długich, ciężkich i wymagających zadań.

Osprzęt do ładowarek teleskopowych

Dodatkowy atut ładowarek, który wyróżnia te urządzenia na tle innych pojazdów unoszących to unikatowa wielofunkcyjność. Ładowarki teleskopowe, dzięki wymiennemu osprzętowi można przeobrazić w:

Wystarczy do tego szybko montowane, wymienne elementy. Należy jednak pamiętać, aby podczas ich zakupu wybierać części kompatybilne i takie, które są tej samej marki co ładowarka teleskopowa. W przeciwnym razie można mieć spory kłopot z ich montażem.

Wybierz mądrze – ładowarka teleskopowa Manitou

Do jednych z najbardziej popularnych i często wybieranych ładowarek należą ładowarki teleskopowe marki Manitou. Ta niezwykle popularna firma słynęła niegdyś z produkcji przede wszystkim maszyn budowlanych oraz rolniczych, z czasem na dobre przekształciła się i stała się czołowym producentem różnego typu wózków jezdniowych podnośnikowych – od wózków widłowych, poprzez wózki terenowe, aż po różnego typu podnośniki teleskopowe.

Dlaczego właśnie ładowarki teleskopowe Manitou?

  1. Przede wszystkim ze względu na jakość. Wszystkie elementy tych pojazdów wykonane są ze stabilnych i wytrzymałych komponentów, które sprawdzają się nawet w trudnych warunkach.
  2. Po drugie zarówno ładowarki teleskopowe, jak i inne urządzenia pochodzące od tej marki są łatwo dostępne na rynku. Zazwyczaj nie ma konieczności sprowadzania ich zza granicy, gdyż ładowarki teleskopowe Manitou można kupić od dealerów marki w Polsce.
  3. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem tego typu urządzenia jest duża dostępność kompatybilnego osprzętu, który, jak już pisaliśmy, znacząco może zmienić charakter ładowarki teleskopowej. Mowa tu m.in o: wysięgnikach, łyżkach, żurawiach, czerpakach, kontenerach, platformach, wciągarkach, chwytakach i wielu wielu innych elementach, które można montować na ładowarkach Manitou.

Ponadto w ofercie tej marki znaleźć można także ładowarki obrotowe – idealne do pracy na bardzo dużych wysokościach.

Nowe czy używane – które wybrać?

Tym, co może być nieco problematyczne dla mniejszych przedsiębiorców jest zapewne cena nowej ładowarki teleskopowej. Nie sposób jednak podać tu jednego cennika, bo nawet biorąc pod uwagę tylko jedną markę koszt zakupu urządzenia może wahać się pomiędzy 250 000 a 450 000 zł (w zależności od modelu urządzenia, a co za tym idzie – jego udźwigu, wysokości podnoszenia itp.).

Co jednak istotne – na rynku dostępne są również używane ładowarki teleskopowe, które zazwyczaj można kupić w cenie niższej od 10-50% od cen rynkowych. Niższa cena to większa okazja na zakup urządzenia. Przed podpisaniem umowy należy jednak koniecznie zwrócić uwagę na kilka aspektów takich jak:

  • rok produkcji urządzenia,
  • stan techniczny oraz wyliczony resurs,
  • parametry maszyny,
  • wyposażenie,
  • przebieg historii użytkowania oraz ilość przepracowanych motogodzin.

Wszystkie powyższe dane pozwolą ocenić obecny stan techniczny ładowarki teleskopowej oraz jej spodziewany okres dalszej zdatności do pracy.

Podsumowanie

Jeśli na co dzień zajmujesz się transportem dużych ładunków, sprawdź co potrafią wielofunkcyjne ładowarki teleskopowe. Dodatkowy osprzęt pozwala im na przekształcenie się w jeszcze więcej innych, niezwykle użytecznych maszyn, które ułatwiają i przyśpieszają zarówno transport poziomy, jak i pionowy.

Ładowarki teleskopowe to jedne z najbardziej uniwersalnych i zaskakujących urządzeń, dostępnych obecnie na rynku.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C