Logistyka kontraktowa

C

23-08-2022

Posiadanie własnych magazynów, zatrudnienie pracowników czy zakup maszyn wymagają dużych nakładów finansowych. Jednak można znacznie ograniczyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa korzystając z usług logistycznych. Jedną z odmian logistyki jest logistyka kontraktowa, która pozwala optymalizować procesy logistyczne w firmach. Na czym tak naprawdę polega? Jakie korzyści przynosi przedsiębiorcom?

Czym jest logistyka kontraktowa?

Logistyka kontraktowa obejmuje szereg czynności prowadzonych na powierzchni magazynowej wraz z usługami dodanymi. To doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mają własnego magazynu, a chcą efektywnie realizować zamówienia od klientów. Logistyka kontraktowa to jedna z najbardziej popularnych usług outsourcingowych, które świadczą wyspecjalizowane firmy. Operatorzy posiadają własne zaplecze logistyczne, czyli magazyny, wyposażenie, maszyny oraz flotę pojazdów, umożliwiające efektywny transport krajowy i międzynarodowy. Z logistyki kontraktowej korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe firmy z różnych branż, szczególnie sprzedawcy internetowi. 

Jakie usługi obejmuje logistyka kontraktowa?

Logistyka kontraktowa to ogół procesów i operacji wykonywanych na powierzchni magazynowej. Do usług logistycznych zalicza się magazynowanie, usługi dodane oraz kompleksową obsługę sklepów internetowych.  

  • Magazynowanie

Logistyka kontraktowa w magazynie obejmuje cały proces począwszy od przyjęcia towaru, kompletację, konfekcjonowanie, obsługę zwrotów, zarządzanie paletami oraz przygotowanie transportów zgodnie z zaleceniami zleceniodawcy. W ramach logistyki kontraktowej operator bierze pełną odpowiedzialność za przyjęcie towarów oraz realizuje terminowy i bezpieczny transport do klienta końcowego. Wybierając operatora logistycznego należy dowiedzieć się, czy magazyny są dostosowane pod wymogi różnego rodzaju produktów, również tych wymagających specjalnych warunków przechowywania. 

  • Co-packing i co-manufacturing – usługi dodane

Do zakresu usług operatora logistycznego należy również co-packing, czyli przepakowanie produktów np. w firmowe opakowania, tworzenie zestawów promocyjnych czy etykietowanie.  Bardzo popularną usługą jest także co-manufacturing, który wyręcza klientów z funkcji produkcyjnych poprzez wdrażanie dedykowanych rozwiązań i współtworzenie gotowych wyrobów. W ramach usług dodanych firma logistyczna może realizować produkcję zestawów np. bazowych czy świątecznych lub też przygotowywać komponenty do montażu i zaopatrzenia linii produkcyjnych w fabrykach.

  • Rozwiązania dla e-commerce

Operatorzy zapewniają rozwiązania dla e-commerce oparte na koncepcyjnym, operacyjnym i wykonawczym wsparciu sklepów internetowych. Dzięki kompleksowej obsłudze sprzedawców internetowych, firmy logistyczne każdego dnia ułatwiają pracę przedsiębiorcom. Ponadto logistyka kontraktowa oznacza jeszcze lepszą obsługę klienta końcowego.

Jak wybrać firmę logistyczną?

Wraz z rozwojem biznesu może pojawiać się zapotrzebowanie na dodatkowe rozwiązania, które ulepszają zarządzanie łańcuchem dostaw oraz ograniczają koszty prowadzenia działalności. Z tego względu operator logistyczny powinien zapewniać kompleksowe i skrojone na miarę usługi logistyczne. Równie ważne jest zaplecze IT, umożliwiające całkowitą automatyzację wymiany informacji. Jedną z czołowych firm logistycznych w Polsce jest Grupa Raben, która oferuje nowoczesne systemy magazynowania towarów, wsparcie operacji magazynowych oraz usługi dodane, takie jak co-packing oraz co-manufacturing. Logistyka kontraktowa w Grupie Raben to proces składających się z wielu czynności, które są realizowane w oparciu o duże doświadczenie operatorów logistycznych. Sprawna i profesjonalna obsługa pozwala skupić się przedsiębiorcom na tym to najważniejsze, czyli rozwoju własnej działalności.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C