Mobilny warsztat samochodowy – doskonałe rozwiązanie w trasie

C

25-11-2021

W branży transportowej liczy się przede wszystkim dopełnienie wszelkich wymagań zawartych w kontrakcie ze zleceniodawcą, w tym także dotarcie do miejsca docelowego w założonym terminie. Niestety nie zawsze się to udaje. Kłopotliwe awarie pojawiające się szczególnie w nieoczekiwanym momencie potrafią wpłynąć na całą firmę, a ich następstwem może być nieprzyjemna rozmowa ze zleceniodawcą, która w skrajnych przypadkach wiąże się z karami finansowymi. Ma to duże znaczenie w przypadku towarów, które w trakcie transportu tracą swoje właściwości lub nie można przeznaczyć ich do dalszej sprzedaży.

Do niedawna jedynym rozwiązaniem w tak przykrej sytuacji było odholowanie pojazdu ciężarowego do jednego z wielu wyspecjalizowanych warsztatów, które zajmują się wyłącznie daną marką lub jednym, konkretnym modelem, co podnosiło i tak już wysokie koszty. Część kierowców mniejsze naprawy wykonywała sama we własnym zakresie, umożliwiała to znacznie łatwiejsza konstrukcja pojazdów opierająca się głównie na elementach mechanicznych. Teraz jednak samodzielna naprawa samochodu ciężarowego wydaje się niemożliwa. Urządzenia elektroniczne są obecne w praktycznie każdym podzespole współczesnej ciężarówki, a niezwykle zaawansowane technicznie układy oczyszczania spalin i układy wtryskowe oraz szereg systemów poprawiających komfort jazdy i jej bezpieczeństwo są w praktyce niemożliwe do naprawy we własnym zakresie. Na szczęście istnieją usługi znane w świecie logistyki jako mobilny serwis lub warsztat.

Najistotniejsze zalety mobilnego warsztatu samochodowego

Mobilny serwis to usługa, która powstała z uwagi na coraz większe zaawansowanie techniczne współczesnych ciężarówek, która polega na tym, że doświadczony elektromechanik lub kilka osób o szczególnie dużej wiedzy samodzielnie dokonuje naprawy naszego pojazdu w trasie. Rozwiązanie to zdecydowanie ułatwia zażegnanie nawet największej awarii każdego auta, bez konieczności odholowywania go do jakiegokolwiek warsztatu stacjonarnego. Profesjonaliści doskonale znają wszelkie tajniki współczesnych samochodów, ich słabe i mocne strony oraz najczęstsze przypadki usterek w wybranym modelu. Są wykwalifikowanymi fachowcami, dla których każda usterka powinna stanowić codzienność.

Jakie narzędzia i wyposażenie warsztatu mobilnego są niezbędne?

Niestety, bez odpowiednich narzędzi wykonanie prac jest z góry skazane na porażkę. Dlatego też warsztaty mobilne przywożą ze sobą na miejsce naprawy szereg przeróżnych akcesoriów i narzędzi oraz urządzeń, które umożliwiają przeprowadzenie najpoważniejszych napraw dosłownie “na poboczu”, bez angażowania holu oraz innych rozwiązań generujących dodatkowe koszty. Podstawowym wyposażeniem warsztatu mobilnego jest zestaw kluczy nasadowych i płaskich oraz szereg grzechotek w różnym rozmiarze, a także szczypce i ściągacze, które ułatwiają wykonanie bardziej zaawansowanych operacji. Niezbędne okażą się także narzędzia do obsługi innych  rodzajów połączeń gwintowych, poza standardowymi łbami sześciokątnymi. Warto wśród kluczy trzpieniowych oraz płaskich znaleźć miejsce dla narzędzi TORX oraz dla nasadek do nakrętek wieńcowych i wielokątnych.

PROMOCJA

PROMOCJA

Bez przenośnego komputera diagnostycznego żaden profesjonalny mechanik nie rozpocznie pracy. Urządzenie to wyposażone w wyświetlacz bądź podłączane do komputera wyświetla mechanikowi wszelkie błędy pracy silnika oraz osprzętu w postaci rozszyfrowanych kodów, dzięki którym można od razu przejść do prac, bez ręcznego poszukiwania źródła awarii. Ponadto komputer diagnostyczny umożliwia także ocenę pracy silnika i jego podzespołów, bez demontażu i ręcznego sprawdzania. Szczególnie popularne urządzenie Jaltest (A:260840, A:260841) jest doskonale oceniane wśród naszych klientów za wysokie zaawansowanie techniczne i korzystną cenę zakupu.

Wyposażenie warsztatu mobilnego to także szczególnie specjalistyczne narzędzia

Do niedawna mechanicy mobilni musieli wozić ze sobą masywne i duże narzędzia, które były niezbędne przy większości napraw. Należy do nich między innymi zestaw kluczy pneumatycznych wraz z kompresorem i agregatem bądź same przewody pneumatyczne ze złączami do samochodu ciężarowego. Duża masa tych urządzeń sprawiała, że dotarcie do miejsca docelowego mogło być utrudnione. Teraz jest zupełnie inaczej.

Wysokowydajne narzędzia akumulatorowe Milwaukee są w zasadzie tak samo wydajne jak modele podłączane do zewnętrznego źródła zasilania. Dla przykładu klucz 3/4” na baterie (A:226030) jest w stanie odkręcić koło w samochodzie ciężarowym, co jest zasługą bardzo dużego momentu obrotowego narzędzia. Rozpowszechnienie się nowoczesnych rozwiązań w ramach technologii produkcji baterii powoduje, że każdy mobilny serwis może mieć przy sobie szczególnie polecane wyposażenie warsztatu. Warto wśród niezbędnych urządzeń wymienić szlifierkę kątową (A:301618), mocną wiertarko-wkrętarkę  (A:230286), a nawet piłę szablastą (A:243837) oraz sprężarkę Walter (A:166086) i agregat prądotwórczy FOGO  (A:250461) wyposażony w niezwykle wydajną i bezawaryjną jednostkę marki Honda.

Podczas naprawy należy zadbać o wszelkie szczegóły

Wyposażenie warsztatu mobilnego składa się nie tylko z wielu urządzeń i narzędzi o specjalistycznym charakterze, lecz także wiąże się z innymi zagadnieniami mającymi jednak bezpośredni wpływ na szybkość wykonania naprawy. Warto wśród nich wymienić między innymi przygotowanie prawidłowego miejsca pracy we wnętrzu pojazdu oraz zaplanowanie wygodnej zabudowy, która pozwoli na umieszczenie każdego narzędzia w dedykowanym miejscu. Doskonałym pomysłem jest blat roboczy z odpowiednią ilością wolnej przestrzeni.

Siłą rzeczy warunki środowiskowe podczas pracy mobilnego warsztatu bywają różne, dlatego warto zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort pracy poprzez zakup urządzeń ostrzegawczych, takich jak lampy i odblaski, które skutecznie poinformują innych użytkowników dróg o niebezpieczeństwie. Nie bez znaczenia są także bardzo mocne lampy przeznaczone także do pracy w deszczu i w zimie, które zapewnią optymalną ilość światła podczas długich i wymagających napraw uciążliwych usterek. Zbyt mała ilość światła generuje duże pole do popełniania błędów, dlatego warto mieć w swoim mobilnym warsztacie wyposażenie, które zwiększy precyzję działań.

Warto także mieć ze sobą odpowiednią odzież roboczą, która zapewni komfortową pracę zarówno w lecie, jak i w zimie czy też w trakcie ulewnego deszczu. Ponadto znakomicie sprawdzą się specjalne maty piankowe, które umożliwią przeprowadzenie napraw także w pozycji leżącej lub półleżącej pod autem – bez nich tego typu praca należy do bardzo niekomfortowych. Wyposażenie warsztatu mobilnego powinno obejmować także nagrzewnice olejowe, które ułatwiają obsługę zamarzniętych podzespołów, a także o chemii, bez której wykonanie niektórych napraw jest utrudnione lub zupełnie niemożliwe. Z naszej strony polecamy produkty marki TECHNIQ dostępne tylko w ofercie Autos. Zmywacz uniwersalny w aerozolu (A:234925), skuteczny odrdzewiacz (A:216314), czy inne preparaty TECHNIQ na pewno przyspieszą pracę i poprawią jakość naprawy.

Wyposażenie warsztatu może obejmować także inne urządzenia, niezbędne np. podczas obsługi koparek lub samochodów osobowych. Wszystkie zajmują dużo miejsca w samochodzie dostawczym lub ciężarowym, dlatego warto wybrać tylko takie, które faktycznie przydadzą się nam podczas naprawy. Specjaliści w Autos do spraw wyposażenia warsztatu z chęcią udzielą Ci wszelkich informacji na temat niezbędnych urządzeń i narzędzi, chętnie także podpowiedzą optymalne rozwiązanie i pomogą w wyborze urządzenia, które spełni wszelkie oczekiwania pracownika warsztatu mobilnego.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C