Nowy lider europejskiego rynku transportów ciężkich – Gruber Logistics i Universal Transport łączą siły

C

20-09-2022

Dwa odnoszące sukcesy europejskie przedsiębiorstwa logistyczne łączą siły. Dzięki połączeniu Universal Transport z Gruber Logistics Group powstaje nowy europejski lider rynku transportu wielkogabarytowego i transportu ciężkiego, którego celem jest osiągnięcie w najbliższych latach pozycji wiodącego gracza na całym rynku logistycznym w Europie.

Duży europejski sojusz w sektorze logistyki stał się faktem. Gruber Logistics z Południowego Tyrolu we Włoszech oraz niemiecki Universal Transport zdecydowały się na połączenie. Po ostatecznym zatwierdzeniu tej decyzji przez urząd ochrony konkurencji w Niemczech, wczoraj (19 września) nastąpiło uroczyste zawarcie partnerstwa. Połączenie obu odnoszących sukcesy przedsiębiorstw – poprzez włączenie Universal Transport do Gruber Logistics – jest kolejnym krokiem na drodze międzynarodowego rozwoju. Dotychczasowe zespoły zarządzające obu firm zostaną połączone i będą pracować jako czteroosobowy zarząd, aby umożliwić Gruber Logistics zajęcie pozycji jednego z wiodących graczy logistycznych w Europie.

„Naszym celem jest zbudowanie nowego, europejskiego lidera rynku. Połączenie z Universal Transport to kluczowy krok i to nie tylko w sferze wyników finansowych. Dzięki tej fuzji usługi oferowane przez obie firmy będą jeszcze lepsze i bardziej kompleksowe. Obie firmy i ich pracownicy stawiają na najwyższą jakość i niezawodność, i to się nie zmieni. Dodatkowe możliwości i większy zasięg regionalny to ważne kroki w naszej europejskiej strategii wzrostu. Niemcy to centralny rynek logistyczny w Europie. Stąd jesteśmy gotowi do dalszego rozwoju i prowadzenia przejęć w całej Europie” – mówi Martin Gruber, dyrektor generalny Gruber Logistics.

Holger Dechant, prezes zarządu Universal Transport, dodaje: “Przeanalizowaliśmy naszą długoterminową strategię i we współpracy z Gruber Logistics dostrzegliśmy wielką szansę dla naszej firmy i naszych pracowników. Jest to partner, który podziela nasze wartości oraz standardy jakości i niezawodności. Co więcej, dzięki Gruber Logistics możemy rozszerzyć nasze portfolio usług o ładunki drobnicowe, przesyłki paczkowe i usługi logistyczne. Zespół Universal Transport z niecierpliwością czeka na dołączenie do tej międzynarodowej historii sukcesu”.

Gruber Logistics, zatrudniający około 2200 pracowników i osiągający łączne obroty z działalności transportowej i logistycznej w wysokości około 650 milionów euro, zajmie w wyniku fuzji pozycję lidera rynku europejskiego w zakresie przewozów wielkogabarytowych i ciężkich. W najbliższych latach chce też osiągnąć pozycję lidera w Europie na rynku logistyki ogólnej. W ostatnich latach Gruber Logistics odnotował roczny wzrost sprzedaży o około 30 procent i tym samym rozwijał się znacznie szybciej niż reszta rynku europejskiego. W najbliższych latach wzrost ten ma jeszcze bardziej przyspieszyć.

Dla klientów połączenie obu firm oznacza bardziej atrakcyjną i kompleksową ofertę, a także korzyści wynikające z połączenia know-how obu dostawców. Wysoko wyspecjalizowani pracownicy gwarantują maksymalną precyzję oraz dalszy wzrost poziomu usług dzięki zbliżeniu do klientów i szybszym czasom reakcji. Nowa grupa może liczyć na obecność w Europie i na świecie.  To także konkretna odpowiedź na kryzys zdolności przewozowych w Europie spowodowany brakiem kierowców – Gruber Logistics posiada obecnie prawie 700 ciężarówek, co czyni go operatorem jednej z największych flot w Europie.

Fuzja jest też postrzegana jako najlepszy sposób na sprostanie europejskim wyzwaniom branży logistycznej w takich obszarach jak cyfryzacja i zrównoważony rozwój. Gruber Logistics już teraz jest zaangażowany w niektóre z najważniejszych projektów mających na celu opracowanie prototypów nowej generacji pojazdów elektrycznych i wodorowych.

W niespokojnych czasach niezawodność, która charakteryzuje obie firmy, jest kluczowym czynnikiem nie tylko dla klientów, ale też dla pracowników – połączenie zapewni stabilne podstawy do dalszego rozwoju.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C