Osprzęt do wózka widłowego – przykłady i zastosowanie

C

29-11-2022

Uniwersalność to jedna z najbardziej pożądanych cech w przypadku wózków widłowych jezdniowych podnośnikowych. Oczywiście, poza tym równie ważne są ekonomiczna jazda, duży udźwig i wydajność pracy. Jednak w przypadku pierwszej kwestii warto wiedzieć o tym, że zapewnić może ją wymienny osprzęt do wózków widłowych.

Skąd pomysł na dodatkowy osprzęt?

Czy sprzęt, który działa dobrze i wydajnie może być jeszcze lepszy? Oczywiście, że tak, a przynajmniej w przypadku wózków widłowych. Początkowo, ich jedyną i podstawową funkcję stanowiło transportowanie ładunków na paletach. Jednak z czasem okazało się, że wózki widłowe podnośnikowe mogą być przydatne nie tylko do przewożenia, czy unoszenia palet. W ten właśnie sposób zaczęto produkować dodatkowe elementy do widlaków, które odpowiadają na więcej niż ta jedna potrzeba.

Oczywiście, nie każdy osprzęt do wózka widłowego jest kompatybilny z każdego rodzaju wózkiem. Dlatego też przed zakupem dodatkowego osprzętu warto upewnić się, czy konkretny element może zostać zamontowany do posiadanego typu oraz modelu wózka widłowego. Istotna może okazać się również marka urządzenia, dlatego warto zawczasu sprawdzić kwestie dopasowania osprzętu.

Najbardziej popularny osprzęt do wózków widłowych

Pośród różnych elementów, które można montować na wózkach widłowych czy wózkach teleskopowych jest kilka takich, które są najczęściej i najchętniej wybierane przez przedsiębiorców. Należą do nich m.in.

  • łyżki,
  • czerpaki,
  • chwytaki,
  • wysięgniki,
  • wciągarki,
  • platformy robocze.

W przypadku tych pierwszych montaż będzie możliwy zarówno na wózkach czołowych, jak i wózkach terenowych czy teleskopowych. Natomiast jeśli chodzi o wysięgniki, platformy czy wciągarki zazwyczaj montuje się na większych urządzeniach, takich jak np. platformy teleskopowe czy duże wózki teleskopowe.

Zastosowanie dodatkowych elementów

O zastosowaniu tradycyjnych wideł, czy o tym, czym są przedłużki do wideł wie chyba każdy. Jednak osprzęt do wózków widłowych to nie tylko widły i przedłużki, to również cała gama elementów, które wymieniliśmy powyżej, a których zastosowanie przedstawimy.

Łyżki i czerpaki do wózków widłowych

Łyżki oraz czerpaki do wózków (a także kontenery) pozwalają urządzeniom podnośnikowym w łatwy sposób przewozić z miejsca na miejsce sypkie ładunki (lub po prostu takie, których nie sposób spaletować). Głównie mowa tu o piasku, ziemi, ale także o produktach rolnych, takich jak zboża.

Ponadto, korzystając z pomocy łyżek i czerpaków w szybki sposób uprzątnąć można place rozbiórek czy place budowy.

Chwytaki

Chwytaki również docelowo stanowią zamienniki wideł do wózków widłowych. W ich przypadku jednak transport niewielkich elementów czy sypkich materiałów byłby niemożliwy. Dlaczego? Ponieważ ich zadanie jest całkowicie inne. W przypadku tych elementów – chwytaki mają za zadanie unosić i transportować ładunki, które mają kształt walca. Np. beczki, czy bele siana.

Wysięgniki i wciągarki

Jak już wspomnieliśmy, wysięgniki oraz wciągarki stosuje się przede wszystkim w większego typu maszynach – takich jak ładowarki teleskopowe. Służą one do podnoszenia i zmiany pozycji większych konstrukcji czy elementów.

Tego rodzaju osprzęt wykorzystuje się często w budownictwie – w trakcie stawiania konstrukcji domów, hal i magazynów, a nawet do unoszenia przęseł mostów.

Platformy robocze

Przeznaczenie montowanych dodatkowo platform roboczych jest zgoła inne niż w przypadku pozostałych elementów osprzętu. Głównie przez fakt, iż pozostałe elementy służą do transportowania ładunków, a dzięki platformom możliwe jest unoszenie także pracowników.

 

Każdorazowo należy jednak pamiętać, że w trakcie pracy na wysokościach pracownicy powinni dysponować odpowiednimi zabezpieczeniami oraz uprawnieniami do pracy na wysokościach.

Nietypowy osprzęt do wózków widłowych

Osprzęt do wózków widłowych to również inne, mniej typowe elementy, które można zamontować w widlakach. Nie każdy wie, iż istnieje możliwość, by wózki widłowe w prosty sposób przekształcać np. w zamiatarki czy odśnieżarki. Wystarczy zakup, a następnie szybki montaż na karetce wybranego elementu – takiego jak np. pług śnieżny i w ten sposób wózek widłowy całkowicie zmienia swój dotychczasowy charakter.

Dzięki takim zabiegom urządzenie, które do tej pory służyło jedynie do transportowania ładunków na paletach, może być przydatne również do innego typu działań, w tym prac porządkowych. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala ono ograniczyć koszty związane z zakupem dodatkowych urządzeń. A jednocześnie daje możliwość wielofunkcyjnego wykorzystania posiadanych sprzętów w wielu pracach – nie tylko magazynowych, ale także porządkowych.

Podsumowanie

Osprzęt do wózków widłowych to zbiór niezwykle przydatnych elementów zamiennych, które umożliwiają wózkom widłowym oraz teleskopowym efektywne działanie. Montaż osprzętu zwiększa wielofunkcyjność pojazdu, rozbudowując jego przeznaczenie i możliwości zastosowania.

A do tego – zakup kilku elementów osprzętu i korzystanie z jednego wózka widłowego jest zdecydowanie tańsze niż kupno nowego sprzętu w kilku wariantach.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C