Podest ruchomy – zastosowanie, klasyfikacja, rodzaje

C

15-11-2021

Czym są podesty ruchome i jak ich zastosowanie różni się od użytkowania wózków widłowych? Jakie typu podestów dostępne są na rynku i co je charakteryzuje? Do czego wykorzystywać podesty przejezdne? Dowiedz się zanim przystąpisz do pracy!

Podest ruchomy

Podesty ruchome to urządzenia przeznaczone, w przeciwieństwie do tradycyjnych wózków widłowych, do przewożenia oraz unoszenia pracowników na stanowiska robocze. Wykorzystanie podestów ruchomych w pracy (np. w branży budowlanej) ma na celu ułatwienie ludziom dotarcia do wysoko położonych miejsc, w których konieczna jest ingerencja pracownika.

Podesty ruchome to jedne z nielicznych maszyn dysponujące unoszoną platformą przystosowaną do przemieszczania osób. W większości urządzenia podlegające pod dozór techniczny, takie jak dźwigi, żurawie, suwnice czy wózki widłowe oraz ładowarki teleskopowe służą głównie do transportu (lub też unoszenia) ładunków.

Rodzaje podestów ruchomych

Wśród podestów ruchomych możemy wyróżnić kilka podtypów i podkategorii urządzeń, biorąc pod uwagę różne wytyczne. Najczęściej prezentowana klasyfikacja podestów opiera się o główne i charakterystyczne cechy konstrukcyjne urządzeń, obejmując tym samym:

PROMOCJA

PROMOCJA

  • podesty ruchome wiszące
  • podesty ruchome masztowe
  • oraz podesty ruchome przejezdne – w tym samojezdne, którym przyjrzymy się nieco bliżej w dalszej części artykułu.

 

Czym są podesty ruchome przejezdne?

Podesty ruchome przejezdne to urządzenia, których konstrukcja opiera się na podwoziu wyposażonym w napęd, zamontowanej do niego konstrukcji nośnej oraz umieszczonej na niej – platformie roboczej. W tej kategorii podestów także wyróżnić można kilka ich charakterystycznych typów, takich jak:

  • podesty samojezdne na podwoziu samochodowym,
  • podesty teleskopowe z koszem,
  • podesty nożycowe z platformą.

Ponadto, dwie ostatnie kategorie mogą różnić się rodzajem zastosowanego napędu, który może być elektryczny lub spalinowy (podobnie jak w przypadku np. wózków widłowych czołowych, gdzie wózki spalinowe wykorzystuje się do prac na zewnątrz pomieszczeń, a wózki widłowe elektryczne wewnątrz budynków).

Podesty samojezdne samochodowe

Schemat budowy tych podestów jest niezwykle prosty. W ich przypadku platforma robocza na wysięgniku umieszczona została na samochodowych podwoziu, które umożliwia przejazd podestu po drogach.

Podesty przewoźne o podwoziach przystosowanych do poruszania się po jezdni wykorzystywane są często w pracach związanych z utrzymaniem infrastruktury drogowej oraz zadaniami z zakresu utrzymania i zabezpieczenia poboczy.

Zasięg roboczy platformy roboczej umożliwia wygodne przeprowadzenie prac konserwacyjnych oraz naprawczych przewodów wysokiego napięcia, sieci internetowych, telewizji kablowej, sieci trakcyjnych oraz z zakresu usuwania wystających gałęzi w obrębie jezdni, czy nawet montażu świątecznych (i innego typu) ozdób w przestrzeni miejskiej.

Podesty ruchome teleskopowe z koszem

Samojezdne podnośniki koszowe to podesty, które charakteryzuje niewielki rozmiar podwozia z napędem oraz umieszczone na nim wysuwane (bądź też łamane) teleskopowe (lub przegubowo teleskopowe) ramię z koszem.

Zasięg roboczy tego typu platformy roboczej jest bardzo duży (nawet do 20 metrów), co umożliwia im pracę na wyższych kondygnacjach budynków, balkonach, tarasach, a nawet dachu budynku. Ponadto, w przypadku łamanego masztu manewrowania umożliwia umieszczenie platformy koszowej nad przeszkodą, której nie można ominąć z pozycji pojazdu, co jest niezwykle wygodne.

Podesty ruchome nożycowe

Głównym atutem podestu ruchomego nożycowego są duże wymiary platformy roboczej jaką może unieść oraz jej stabilna pozycja, jaką zapewnia równomierne rozkładanie mechanizmu nożycowego.

Podesty nożycowe zazwyczaj posiadają nieco większy udźwig od platformy roboczej teleskopowej, przez co na platformie jednocześnie może znajdować się więcej osób ( zazwyczaj 2-3). Urządzenia tego typu wykorzystywane są często do prac porządkowych, np. mycia okien czy fasad budynków, montażu bilbordów itp.

Podsumowanie

Wykorzystanie podestu ruchomego do pracy znacząco poprawia jej efektywność i pozwala dostać się pracownikom w wysokie, trudno dostępne partie budynków czy do instalacji itd. Wykonywanie zadań z tymi zaawansowanymi urządzeniami pozwalają uzyskać oczekiwany rezultat, w zależności od tego jaką maszynę postanowi się wybrać: podest samojezdny samochodowy do pracy, gdzie można poruszać się samochodem, platformę nożycową – tam, gdzie liczy się stabilność, podnośnik koszowy do najbardziej wymagających zadań.

PROMOCJA

PROMOCJA

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C