Podnośniki teleskopowe to maszyny dźwignicowe, służące do unoszenia osób i przedmiotów na duże wysokości. Ze względu na zamontowany silnik napędzający nie tylko maszt, ale i koła zalicza się je do kategorii ruchomych podestów wolnobieżnych (czyli takich które mogą przemieszczać się samodzielnie) czy też określa jako platformy robocze.
Jak wyglądają podnośniki teleskopowe?
Najbardziej charakterystycznym elementem budowy jaki wyróżnia podnośniki teleskopowe jest oczywiście (jak sama ich nazwa wskazuje) – teleskopowy maszt, inaczej określany także jako ramię. Jego konstrukcja uwarunkowana jest typem urządzenia.
Nie mniej istotny jest kosz umieszczony na końcu ramienia – to właśnie w nim unosi się ładunki oraz pracowników. Mieści on zazwyczaj od 1 do 3 osób. Wysokie barierki oraz antypoślizgowe podłogi gwarantują bezpieczeństwo podczas pracy na dużych wysokościach, a urządzenia do zdalnej obsługi zapewniają wysoki komfort pracy.
Podnośniki teleskopowe proste elektryczne i spalinowe
Podnośniki teleskopowe proste posiadają wysuwane teleskopowe ramię, które wydłuża się tylko i wyłącznie w linii prostej. Zaletę tego typu podnośników jest duża maksymalna wysokość podnoszenia.
Urządzenia z napędem elektrycznym mogące poruszać się wewnątrz pomieszczeń (ponieważ nie generują spalin i nie emitują hałasu) idealnie sprawdzają się podczas prac o dużym natężeniu przeprowadzanych w budynkach.
Natomiast spalinowe wersje podnośników teleskopowych wykorzystuje się w różnorodnych pracach ogólnobudowlanych. Są niezastąpione w sektorze budowlanym, ułatwiając montaż konstrukcji stalowych, pracę na budynkach, z liniami wysokiego napięcia itd.
Podnośniki teleskopowo-przegubowe elektryczne i spalinowe
Podnośniki teleskopowo-przegubowe nazywa się również “łamanymi”. Wszystko to przez charakterystyczną konstrukcję masztu, który składa się z kilku połączonych, ruchomych elementów. Atutem tego typu urządzenia jest duży wysięg boczny oraz możliwość unoszenia platformy w dowolnym kierunku.
Zasięg boczny pozwala z łatwością dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Jednak minusem podnośników teleskopowych łamanych jest nieco bardziej skomplikowana obsługa.
Ile kosztuje podnośnik teleskopowy?
Koszt zakupu podnośnika teleskopowego w głównej mierze opiera się na parametrach, jakimi dysponuje konkretne urządzenie – co oznacza, że im większe możliwości – tym wyższa będzie cena podnośnika.
Oczywiście, ważną kwestią jest również marka kupowanego sprzętu – firmowe, bardziej stabilne i solidne modele podnośników to większy wydatek niż sprowadzane np. z Chin maszyny.
Kolejnym elementem warunkującym ceny jest typ zastosowanego napędu – podobnie jak w przypadku wózków widłowych spalinowych oraz wózków widłowych elektrycznych – choć podobnych rozmiarów i parametrów – te drugie kosztują nieco więcej. Tak jest też z podnośnikami teleskopowymi.
Wydatki jakie są konieczne w przypadku zakupu podnośników to od 40 000 złotych w górę, w zależności od wspominanych powyżej parametrów czyli wysokości podnoszenia, marki urządzenia oraz typu silnika.
Natomiast bardzo częstym rozwiązaniem w przypadku podnośników jest wynajem. Ponieważ nie w każdej firmie korzystanie z tych urządzeń konieczne jest przez cały czas, przedsiębiorstwa często decydują się na wypożyczenie podnośników. Dzięki temu zyskują sprzęt do pracy w trudno dostępnych miejscach na dużych wysokościach tylko wtedy, kiedy pozyskują tego typu zlecenia.
Podnośniki teleskopowe wynająć można w wielu wypożyczalniach sprzętu czy nawet wypożyczalniach wózków widłowych. Bogatą ofertą dysponuje także dostępne w internecie sprawdzone strony takie jak podnosimy.to.
Inne typy podnośników
Wśród innych urządzeń, które mają możliwość unoszenia pracowników na duże wysokości wylicza się także:
- różne modele podnośników nożycowych,
- wózek teleskopowy wyposażony w kosz do unoszenia osób,
- ładowarka teleskopowa wyposażona w kosz.
Część z nich bywa także określana często jako podnośniki teleskopowe.Każdy z powyżej wymienionych pojazdów sprawdza się podczas w pracy w innych warunkach. Przykładowo – podnośniki nożycowe mają możliwość poruszania się tylko i wyłącznie po równych, utwardzonych powierzchniach, co może nie być wystarczająco użyteczne np. w branży budowlanej.
Podsumowanie
Podnośniki teleskopowe to niezwykle użyteczne urządzenia dźwigowe, które sprawdzają się zarówno podczas prac wykończeniowych, budowlanych, konstrukcyjnych czy nawet z zakresu utrzymania porządku. Wydajny napęd oraz duża wysokość robocza pozwala im z łatwością unosić kosz, w którym znajdują się pracownicy i dzięki temu umożliwić im wykonywanie zadań na dużych wysokościach.