Still idzie w 5G

C

24-05-2022

Firma Still zainwestowała w nowoczesne technologie telekomunikacyjne. W hamburskiej siedzibie przedsiębiorstwa funkcjonuje już przemysłowa sieć 5G.

5G umożliwia wielokierunkową, bezprzewodową i szybką komunikację z minimalnymi opóźnieniami. W zakładach chcących korzystać na dużą skalę z dobrodziejstw internetu rzeczy, w tym nieustannie wymieniających informację pomiędzy sobą oraz elementami infrastruktury automatycznymi pojazdami AGV/AMR, rozwiązanie tego rodzaju staje się wymogiem. Chcąc testować nowe możliwości działania w ramach koncepcji Przemysłu 4.0, w hamburskiej centrali Stilla wdrożono ultraszybką sieć 5G-SA.

Z punktu widzenia zastosowania w przemyśle technologia 5G wyróżnia się wysoką wydajnością i niezawodnością. Jej parametry umożliwiają współdziałanie w czasie rzeczywistym wielu bezzałogowych pojazdów współpracujących w ramach automatycznych systemów transportu wewnętrznego. Obrazowanie i rozpoznawania środowiska przebiega niemal bez opóźnień. Dzięki temu możliwe są zaawansowane wdrożenia z zakresu robotyki, współpracy człowiek-maszyna oraz koordynacji pracy zautomatyzowanych flot. Ciągłość i stabilność wymiany danych sprawia, że realne jest wdrożenie nowych modelów biznesowych, jak konserwacja predykcyjna, pay-per-use czy optymalizacja procesów w oparciu o pełne, bardzo dokładne informacje.

Firma Still jest zaangażowana w liczne międzynarodowe projekty badawcze nastawione na maksymalizację korzyści wynikających z transferu danych pomiędzy różnymi systemami. Przykładowo, celem projektu ARIBIC jest zwiększenie stopnia wykorzystania danych gromadzonych przez pojazdy AGV i AMR za pośrednictwem czujników i kamer podczas przejazdu przez magazyn. Rozwijana jest technologia, dzięki której na ich podstawie możliwe jest tworzenie w czasie rzeczywistym „cyfrowego bliźniaka” otoczenia magazynu i natychmiastowa wymiana danych pomiędzy funkcjonującymi w nim maszynami. Z początkiem 2022 roku uruchomiono natomiast program CampusOS. Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki sfinansuje w jego ramach rozwój modułowych środowisk otoczenia 5G do wdrożenia w przedsiębiorstwach w oparciu o otwarte technologie radiowe. Jednym z testowanych technologicznych ekosystemów jest ten wdrożony w centrali Still.

– Projekt CampusOS przewiduje poddanie różnego rodzaju sieci 5G testom i porównaniom ich parametrów. Jestem przekonany, że nasz system zda egzamin, a dzięki działaniom w ramach projektu zdobędziemy doświadczenie, dzięki któremu będziemy dla klientów kompetentnymi doradcami w zakresie przemysłowych wdrożeń 5G – uważa Ansgar Bergmann, ekspert Stilla ds. danych i sieci.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C