Transport towaru z Chin

C

31-08-2022

Wraz z dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach współpracą gospodarczą z Chinami, wielu przedsiębiorców decyduje się na importowanie chińskich towarów. Wiąże się to z koniecznością wyboru i zorganizowania odpowiedniego środka transportu, tak aby ten odpowiadał naszym potrzebom i ewentualnym wymaganiom, które stawia przed nami specyfika importowanego towaru.

W niniejszym artykule wyjaśnimy, jakie mamy dostępne opcje transportu towarów z Chin oraz omówimy czym się one różnią.

Transport z Chin – transport morski

Transport morski jest zdecydowanie najpopularniejszą metodą przewozu towarów w handlu międzynarodowym. Składają się na to głównie dwa czynniki. Pierwszym z nich jest cena. Wykorzystywanie transportu morskiego jest o wiele tańsze od transportu lotniczego czy kolejowego. Ponadto, ten rodzaj przewozu towarów jest lepiej przystosowany do transportu wielkogabarytowych zamówień. Niestety, minusem transportu morskiego jest jego transit time. Przesłanie zamówionych dóbr z Chin do Polski trwa zwykle około 30-40 dni. Sprawia to, że ta opcja nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na czasie.

Decydując się na drogę morską stoimy przed wyborem transportu pełno-kontenerowego, a transportem drobnicowym. Jak sama nazwa sugeruje, transport pełnokontenerowy oznacza wykorzystywanie całego kontenera przez jeden podmiot. O transporcie drobnicowym mówimy, kiedy kontener zawiera przesyłki wielu różnych importerów, którzy współdzielą między sobą jego przestrzeń. W zależności od gabarytów naszego zamówienia powinniśmy wybrać korzystniejszą dla nas opcję.

Transport z Chin – transport lotniczy

Transport lotniczy stanowi rzadziej wykorzystywany sposób na dostarczenie importowanych towarów. Jest od zdecydowanie droższy od transportu morskiego, ale posiada szereg zalet, dzięki którym staje się nieodzowny w pewnych sytuacjach. Jego głównymi cechami są szybkość i bezpieczeństwo. Sprawia to, że transport lotniczy jest najlepszym sposobem transportu drogocennych rzeczy, oraz towarów, które muszą jak najszybciej zostać dostarczonymi do miejsca docelowego (przykładowo, artykuły spożywcze z krótkim terminem przydatności do spożycia). Transport tą metodą zwykle zajmuje od dwóch do czterech dni roboczych.

Transport z Chin – transport kolejowy

Transport kolejowy można określić jako rozsądny kompromis pomiędzy transportem morskim a transportem lotniczym. Kolej jest średnio dwa razy szybsza od transportu morskiego, a jednocześnie trzy razy tańsza od transportu lotniczego. Ponadto, podobnie jak transport drogą morską, umożliwia nam wybranie transportu pełno-kontenerowego lub transportu drobnicowego. Średni czas oczekiwania na transport towarów wynosi około dwóch tygodni.

Wyceń transport z Chin!

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C