Jeszcze jakiś czas temu wykorzystywano tylko oleje mineralne. Z czasem przybywało więcej środków półsyntetycznych i syntetycznych. Mają one znacznie lepsze właściwości niż mineralne, bo przez starannie zaprojektowany skład wyeliminowano wady środków mineralnych. Jakie są największe zalety stosowania syntetycznych środków smarnych?
Korzyści i zalety stosowania syntetycznych środków smarnych — inwestycja w wydajność
Na pierwszy plan wysuwa się tutaj możliwość wydajnej pracy nawet w ekstremalnych warunkach. Syntetyczne środki smarne pracują dobrze w szerszym zakresie temperatur aniżeli mineralne. Mają doskonałą lepkość nawet przy bardzo niskiej temperaturze, co jest istotne w przypadku maszyn pracujących zimą. Tak samo dobrze sprawdzają się, kiedy temperatura jest bardzo wysoka, bo są odporne na powstawanie osadów i utlenianie. Wymienione korzyści ze stosowania syntetycznych środków smarnych przekładają się na mniejsze zużycie energii, lepsze osiągi, mniejsze tarcie i zużycie paliwa.
Skuteczność i oszczędność — jak syntetyczne środki smarne wpływają na wydajność i koszty produkcji
Wymienione właściwości olejów syntetycznych obejmują odporność na utlenianie i stabilną pracę w różnych warunkach. Wpływ syntetycznych środków smarnych na żywotność maszyn jest wyraźnie widoczny i dotyczy m.in. tempa zużywania się poszczególnych części. Dzięki zniwelowaniu tarcia elementy maszyn mają lepszą ochronę, wolniej się zużywają i ryzyko awarii jest znacznie mniejsze. Ponadto syntetyczne środki smarne wykazują właściwości detergentowe, co oznacza, że usuwają osady i zanieczyszczenia. To sprawia, że maszyny i pojazdy są lepiej zabezpieczane przed korozją. Te zalety stosowania syntetycznych środków smarnych wpływają bezpośrednio na niezawodność i wydajność, a tym samym przyczyniają się do oszczędności. Niższe koszty dotyczą zarówno braku przestojów, jak i wydatków w związku z naprawami.
Ekologiczne aspekty stosowania syntetycznych środków smarnych — ochrona środowiska i redukcja emisji zanieczyszczeń
Syntetyczne środki smarne, jak oleje syntetyczne Shell, mogą być biodegradowalne. Pod tym względem wypadają znacznie lepiej niż środki mineralne. Nowoczesne technologie smarowania są wciąż udoskonalane. Już teraz coraz częściej w ich składzie znajdują się estry mające znacznie większą podatność na biodegradowalność niż składniki środków mineralnych. Warto zaznaczyć, że środki syntetyczne z tej kategorii zapewniają równocześnie dłuższy czas eksploatacji niż mineralne, co zmniejsza częstotliwość wymiany.
Jak syntetyczne środki smarne zapewniają bezpieczeństwo i konserwację maszyn
Jak widać na podstawie tego, co już powiedzieliśmy, znaczenie syntetycznych środków smarnych jest duże dla oszczędności wynikających z użytkowania maszyn lub pojazdów oraz mniejszego wpływu na środowisko w przypadku olejów biodegradowalnych. Korzyści ze stosowania syntetycznych środków smarnych wiążą się ze zwiększonym bezpieczeństwem maszyn. Smarowane elementy są chronione w każdych warunkach, jest to szczególnie istotne przy pojazdach i maszynach pracujących przy dużym obciążeniu i w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Stabilność termiczna chroni przed awariami wynikającymi z przegrzania podzespołów, co bezpośrednio wpływa na mniejsze ryzyko wypadków. Dla bezpiecznych warunków pracy kluczowe jest też zabezpieczenie przed korozją, o które również dobre oleje smarne zadbają.