Zalety wideorejestratora w samochodzie firmowym

C

25-10-2022

Każda firma generuje zarówno przychody, jak i wydatki. W branży transportowej oprócz wynagrodzenia kierowców, znacznym obciążeniem jest utrzymanie floty samochodowej. Na drogach zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, auta ulegają stłuczkom i wypadkom, a wyegzekwowanie pokrycia kosztów naprawy od firm ubezpieczeniowych bywa problematyczne zwłaszcza, gdy trudno jest ustalić sprawcę zdarzenia.

Często osoba winna kolizji wypiera się swoich błędów, żeby nie stracić zniżek wypracowanych w agencjach ubezpieczeniowych. Dla właścicieli firm to również jest poważna sprawa, która może potencjalnie zwiększyć wydatki. Warto więc rozważyć zainwestowanie w wideorejestratory w samochodach firmowych. W razie wypadku mogą być pomocne w ustaleniu sprawcy, co usprawni pokrycie kosztów napraw przez ubezpieczyciela.

Jaka jest najlepsza kamerka samochodowa?

Jeśli wideorejestrator ma rzeczywiście być przydatny w spornych sytuacjach i działać bezawaryjnie, musi być dobrej jakości, choć nie warto również niepotrzebnie przepłacać. Warto przejrzeć pomocne portale, np. ranking 10 najlepszych kamerek samochodowych, gdzie opisane są różne modele tych urządzeń. Można porównać tam takie cechy, jak rozdzielczość obrazu, FPS (liczba klatek na sekundę), nagrywanie w pętli, tryb nocny czy tryb parkingowy, a także obecność dodatkowych opcji, np. GPS lub systemu asystenta kierowcy. Zwykle dobrze określony jest stosunek jakości do ceny danego urządzenia. Należy pamiętać, że z roku na rok pojawiają się nowe rozwiązania i technologie, nie ma więc sensu przeszukiwać rankingów kamerek samochodowych z ubiegłych lat.

Jakie są typy kamerek samochodowych?

Najbardziej znane są kamerki przyczepiane na przedniej szybie. Jest to najpopularniejszy typ rejestratora, który dzięki uniwersalnemu mocowaniu może zostać zamontowany w każdym typie auta. Obecnie wchodzą również na rynek nowe rozwiązania, a są to:

  • Wideorejestrator wbudowany w lusterko wsteczne (jego dużym plusem jest fakt, że nie ogranicza on widoczności)
  • Wideorejestrator z kamerą cofania
  • Sprzęt typu 2 w 1, czyli nawigacja z rejestratorem (to rozwiązanie jest często wybierane przez zawodowych kierowców)
  • Wideorejestrator do jednośladu (umożliwia montaż na motorach, skuterach oraz rowerach lub na kasku)

Jakie dodatkowe funkcje kamerki samochodowej warto wziąć pod uwagę?

Wideorejestratory bywają wyposażone w dodatkowe opcje. Są to:

  1. Moduł GPS – umożliwia zapisanie trasy pojazdu, sprawdzenie przejechanego dystansu, a także śledzenie, które chętnie wykorzystują właściciele firm do kontrolowania pracy kierowców.
  2. Dedykowana aplikacja na telefon – dzięki niej można przeglądać nagrania przy pomocy smartfona, a niektóre mogą pełnić też funkcję alarmową i wysyłają sygnał w przypadku uruchomienia się trybu parkingowego (co może świadczyć np. o próbie kradzieży).
  3. Automatyczny start – powoduje, że wideorejestrator włącza się sam po uruchomieniu silnika samochodu i kierowca nie musi o tym pamiętać.
  4. System ADAS – czyli system aktywnego bezpieczeństwa wbudowany w kamerkę, np. asystent pasa ruchu.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C