Zarządzanie flotą a optymalizacja korytarzy transportowych: co trzeba wiedzieć?

C

31-08-2021

Flota samochodowa w firmie to jeden z fundamentów, który może zaważyć na tym, czy nasza działalność gospodarcza osiągnie sukces. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa właściwe zarządzanie pojazdami w działalności gospodarczej. Jak właściwie zarządzać flotą?

Jak stworzyć nowoczesną flotę w firmie?

 

Do stworzenia nowoczesnego taboru w działalności gospodarczej można podejść na kilka sposobów. Wiele determinuje już sama kwestia tego, w jaki sposób kupujemy pojazdy oraz jakim paliwem są one zasilane. Najpopularniejsze wciąż są paliwa kopalne: benzyna, ropa, a także gaz.

 

PROMOCJA

PROMOCJA

Warto jednak zauważyć, że dużą rolę odgrywa nie tylko to, jakim paliwem jest zasilany nasz samochód, ale też to, jakimi trasami jeździ. Nowoczesne zarządzanie pojazdami w firmie, na przykład takie, jakie oferuje NAVIFLEET, firma działająca w modelu SaaS, odpowiada i na to wyzwanie.

 

Kluczową rolę odgrywa tutaj system monitorujący zużycie paliwa, który w czasie rzeczywistym analizuje wiele zmiennych, które w ostatecznym rozrachunku przekładają się na wybór trasy, który dla naszej firmy będzie najlepszy: zapewni jednocześnie szybkie dostarczenie przesyłki oraz optymalne zużycie paliwa.

 

Jak zarządzać korytarzami transportowymi?

 

To złożone zagadnienie, którego samodzielna analiza byłaby bardzo trudna oraz czasochłonna. Właśnie dlatego warto zainwestować w dobre oprogramowanie, na przykład to, które oferuje NAVIFLEET. Wszystkie dane obliczane są automatycznie, bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników, którzy będą oddelegowani tylko do tego zadania.

 

Z ekonomicznego punktu widzenia dobry korytarz transportowy to taki, który jest dostępny za darmo, a na dodatek umożliwia szybkie przemieszczanie się. Można tu wskazać na przykład na darmowe odcinki autostrad, w tym na część autostrady A1, na przykład jej śląski odcinek, od granicy w Gorzyczkach, aż za Częstochowę.

 

Nie zawsze mamy jednak możliwość skorzystania z drogi o tak wysokim stopniu zaszeregowania. O wiele częściej spedycja musi korzystać z dróg krajowych lub lokalnych. Tu warto patrzeć nie tylko na to, w jakim stanie jest droga, ale też przyjrzeć się przewyższeniom na trasie oraz obwodnicom, dzięki którym nasze firmowe pojazdy będą mogły uniknąć stania w korkach, co znacznie skróci czas dostarczenia przesyłki do odbiorcy.

 

Flota samochodowa dla firm — co trzeba wiedzieć?

 

Bardzo ważnym elementem systemu zarządzania flotą, jest stały dostęp do historii tras, które są uaktualniane w czasie rzeczywistym. W tym celu korzystamy z systemu GPS, który stale aktualizuje najważniejsze informacje o pojeździe, na przykład dane o zużyciu paliwa czy uśrednionej prędkości.

 

Nowoczesne zarządzanie pojazdami daje też możliwość wprowadzenia do systemu informacji o kończącej się polisie OC/AC, bez której pojazd nie mógłby wyjechać na drogi. Można też aktywować tryb powiadomień, który e-mailowo lub SMS-em przypomni o zbliżającym się przeglądzie czy legalizacji tachografu.

 

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by szybko dotrzeć do danych o zużyciu paliwa w wybranych pojazdach wchodzących w skład naszej firmowej floty. Jeśli zauważymy, że dany pojazd przejeżdża na pełnym baku podejrzanie mało kilometrów, to na pewno warto przyjrzeć się sprawie uważniej, bo może zachodzić podejrzenie kradzieży paliwa przez pracownika.

 

Pokazuje to dość jednoznacznie, że właściwie wybrana platforma SaaS do zarządzania flotą i korytarzami transportowymi, to prawdziwa kopalnia wiedzy, która może wnieść zarządzanie firmą na zupełnie nowy poziom.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C