TSL Biznes – 1 / 2024

C

WYDARZENIA

Spotkania Transportowe – wiedza i kontakty pomocne w biznesie

Ruszyła wiosenna edycja Spotkań Transportowych, czyli cyklu bezpłatnych konferencji biznesowo-szkoleniowych dla branży transportu drogowego. Pierwsze ze spotkań miało miejsce 28 lutego w Warszawie, a udział w nim potwierdziło ponad dwustu uczestników – głównie właścicieli i menedżerów średniej wielkości firm transportowych.

LOGISTYKA

Zespół siłą i wartością firmy

W zeszłym miesiącu prezeską firmy Kuehne+Nagel została Emilia Górska-Mytyk. Zastąpiła ona Wojciecha Sienickiego, który podjął decyzję o przejściu na emeryturę.

Logistyka kontraktowa – wyższy poziom logistyki

Choć nie ma encyklopedycznej definicji logistyki kontraktowej to powszechnie jest ona rozumiana jako zlecanie na zasadzie outsourcingu przez firmę części lub całości operacji logistycznych, w tym zarządzania magazynem, na podstawie długoterminowej i precyzyjnej umowy wyspecjalizowanemu dostawcy.

Kryzys u sąsiadów. Jak sobie z nim poradzić?

Niepokojące informacje na temat stanu gospodarki naszych sąsiadów coraz częściej docierają na polski rynek. Dotyczy to nie tylko największego naszego partnera handlowego jakim są Niemcy, ale też Szwecji. Jaki to będzie miało wpływ na nasze PKB oraz branżę TSL?

Jak stabilne są prognozy dla sektora TSL w 2024 roku?

Dane z dwóch niezależnych źródeł wskazują na wyraźne ożywienie, zarówno na globalnym jak i europejskim rynku logistyki kontraktowej. Poprawa, po spadkach w 2023 r., ma być widoczna również w światowej spedycji morskiej i lotniczej oraz w europejskim transporcie drogowym.

CEVA Logistics o jeziorze danych w logistyce kontraktowej

Cyfryzacja i dostęp do informacji są dziś podstawą ewolucji branży logistycznej. Tym, co ma kluczowe znaczenie dla logistyki kontraktowej jest jezioro danych – Data Lake. Czym jest i jaką rolę odgrywa w zarządzaniu operacjami magazynowymi? Swoim doświadczeniem dzielą się eksperci CEVA Logistics, który obsługuje ponad 700 centrów dystrybucji towarów na świecie, w tym w Polsce.

INTRALOGISTYKA

Świetne rozwiązania branżowe tworzą różnorodne warianty zastosowań

Dwie firmy rodzinne, długa wspólna historia – od prawie 40 lat coraz więcej bram szybkobieżnych od EFAFLEX niezawodnie sprawdza się w strefie produkcji firmy Wernsing Feinkost GmbH w Addrup-Essen/Oldenburg. Przez te wszystkie lata obie firmy pracowały wspólnie w duchu partnerstwa nad wieloma pomysłami, aby instalacja bram stała się historią sukcesu z przyszłością.

Dzięki drukarkom Brother logistykom pracuje się lepiej

Grupa Brother już od 100 lat oferuje klientom sprzęt biurowy, który ułatwia im działalność zawodową. Są to urządzenia wielofunkcyjne, skanery i drukarki etykiet, a nawet rozwiązania biznesowe, które pomagają dostosowywać produkt do indywidualnych potrzeb działalności, w tym w całym łańcuchu dostaw.

E-COMMERCE

To już nie opcja, ale konieczość

Prognozowanie jest trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości, miał powiedzieć Niels Bohr i nie można się z nim nie zgodzić. Z drugiej strony wszyscy uwielbiamy różnego rodzaju rankingi i wskazówki dotyczącego tego, co ważnego zadzieje się w branży logistyki, łańcucha dostaw i e-commerce w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy.

Handel bez granic

Raport GS1 Polska „Kierunek: cross-border e-commerce” to przewodnik dla małych i średnich sprzedawców internetowych. Powstał po badaniu niemal 900 polskich firm. Ma służyć wskazówkami podmiotom, które stoją w obliczu rosnącej inflacji i szukają możliwości ekspansji na zagraniczne rynki.

Innowacje i wyzwania e-commerce na 2024 rok

Coraz wydajniejsza i wygodniejsza technologia sprawia, że zakupy możemy zrobić kilkoma kliknięciami. Korzystamy! Jednak e-commerce stoi nie tylko na cyfrowych technologiach. Nie zapominajmy o skomplikowanej infrastrukturze logistycznej, która dostarcza produkty pod drzwi klientów. A logistyka przechodzi obecnie duży rozwój i niemałe turbulencje. Jakie? Polski Instytut Transportu Drogowego przedstawił raport, który rzuca światło na kluczowe aspekty logistyki w e-commerce.

DPD Mobile – nowy wymiar interakcji klienta z usługami kurierskimi

Prosta, intuicyjna w obsłudze aplikacja, która otwiera przed klientem dostęp do usług kurierskich, dając mu możliwość wglądu w proces realizacji doręczeń i aktywnego nim zarządzania – taka właśnie jest nowa wersja DPD Mobile. Szereg funkcjonalności, które to narzędzie oferuje, sprawia że korzystanie z usług kurierskich jeszcze nigdy nie było tak przyjazne dla użytkownika – poznajmy najważniejsze z nich.

Największa inwestycja logistycznego giganta w regionie CCE

Aż 45 tys. przesyłek skanowanych w godzinę przez najnowocześniejszy sorter, 44 linie rozładunkowe obsługujące ponad 100 polskich i zagranicznych destynacji, 1200 transportów dziennie i 3 tysięcy metrów taśmy sortującej – to tylko kilka cech wyróżniających Międzynarodowe Centrum Logistyczne DHL.

TRANSPORT DROGOWY

Jak zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie na zarządzaniu flotą transportową

Przedstawiciele branży transportowej nieustannie zmagają się z licznymi problemami i wyzwaniami. W artykule omawiamy najważniejsze z nich, których wyeliminowanie pozwala zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie!

Inteligentne zarządzanie firmą transportową z Uniter.Pro

Inteligentne zarządzenie fi rmą transportową wymaga połączenia strategicznego planowania, efektywnego wykorzystania zasobów, innowacyjnych technologii i ciągłego dążenia do poprawy. Jednym z kluczowych obszarów na jakie warto zwrócić uwagę jest wdrożenie nowoczesnych systemów do zarządzania, które pomogą w uporządkowaniu, automatyzacji i optymalizacji procesów.

Przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej z Webfleet Cold Chain

Przewóz towarów wymagających transportu w temperaturze kontrolowanej rządzi się swoimi prawami i dotyczy wielu grup towarów. Ze względu na zachowanie lub nie wspomnianych rygorystycznych wymagań bywa problematyczny.

PRAWO

Jak obronić się przed postępowaniem w sprawie karuzeli podatkowej dokonując należytej staranności?

Kontrola fiskusa może pociągać za sobą odpowiedzialność zarówno w zakresie prawidłowości podatkowej jak i podejrzenia popełnienia przestępstwa udziału w karuzeli podatkowej. Jak zatem podchodzić do procesu sprzedaży, aby uniknąć podejrzenia o udział w procederze przestępczym?

Utracona przesyłka – co dalej

Odpowiedzialność przewoźnika drogowego, zgodnie z art. 65 ust. 1 Prawa przewozowego, rozciąga się nie tylko na uszkodzenie lub ubytek przesyłki, ale i jej utratę, jeżeli nastąpiła ona od chwili przyjęcia jej do przewozu, do momentu jej wydania.

Węgry reformują prawo transportowe

W ostatnim czasie sektor transportu drogowego na Węgrzech stał się świadkiem znaczących zmian legislacyjnych, które mają na celu zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw oraz zapewnienie bardziej sprawiedliwych warunków rynkowych.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C