TSL Biznes – 2 / 2024

C

WYDARZENIA

Spotkania Transportowe 2024 – Katowice – relacja

Za nami drugie z wiosennych Spotkań Transportowych, czyli cyklicznej konferencji biznesowo-szkoleniowych dla branży transportu drogowego. Po konferencji w Warszawie tym razem, 19 marca, odwiedziliśmy Katowice, gdzie gościliśmy łącznie blisko dwustu uczestników – głównie właścicieli i menedżerów średniej wielkości firm transportowych, ekspertów oraz dostawców rozwiązań dla transportu.

LOGISTYKA

Doskonalenie wyboru oprogramowania PUDO i Paczkomatów

Handel elektroniczny i – co coraz ważniejsze – re-commerce szybko się rozwijają, a sukces każdego przewoźnika ostatniej mili zależy teraz od możliwości opracowania komercyjnie akceptowalnych i zorientowanych na klienta operacji dostaw i odbiorów poza domem (out-of-home OOH) ze względu na ich efektywność kosztową i operacyjną, a także korzyści płynące z ekologicznej ostatniej mili. Klienci regularnie pytają o to, jak wybrać odpowiednie automaty paczkowe (APM) dla swojej firmy.

INTRALOGISTYKA

O jedną trzecią niższe koszty energii dzięki nowoczesnym bramom EFAFLEX

Jihostroj – największy czeski producent systemów hydraulicznych i przyrządów lotniczych – oszczędza 35% energii dzięki zainstalowaniu bram szybkobieżnych EFAFLEX.

Narzędzie do rekrutacji i szkoleń kierowców

Grupa Raben wdrożyła VR Truck Simulator z opcją LCD. To pierwsze w strukturach firmy i pionierskie w branży narzędzie w procesie rekrutacji i szkoleń kierowców

Poprawa ergonomii pracy

ID Logistics zarządzając centrami dystrybucji e-commerce wykorzystuje nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji. Jednak, ze względu na specyfikę towarów, nie zawsze możliwa jest pełna automatyzacja procesów, a kluczowe zadania muszą być wykonane przez pracowników.

MAKRO Cash&Carry wprowadzi kody 2D na polskim rynku

Przedstawiciele sieci handlowej MAKRO podpisali list intencyjny z GS1 Polska. Strony zobowiązują się do wdrażania innowacyjnych kodów 2D w standardzie GS1.

E-COMMERCE

Rozwój e-commerce a producenci opakowań

Polacy coraz chętniej kupują przez Internet. Wg raportu przygotowanego przez ekspertów PwC i Strategy&, rynek e-commerce będzie rozwijał się w tempie 10% rocznie i w roku 2027 osiągnie wartość 187 mld zł. Szybki rozwój e-commerce jest siłą napędową dla wielu branż. Rozkwit przeżywają m.in. firmy produkujące opakowania, taśmy, wypełniacze, czyli coś bez czego żadna przesyłka nie może zostać nadana. Co zadecyduje o sukcesie tych firm i jakie trendy będą najważniejsze w nadchodzącym roku?

TRANSPORT DROGOWY

Rynek pracy w transporcie i logistyce w 2024 r. Nowy rok, stare wyzwania

Prognozy z początku 2024 r. przewidywały, że w I kw. w polskim sektorze TSL nastąpi niewielka redukcja etatów, choć nikt nie zamierzał i nie zamierza pozbywać się wykwalifikowanych kadr. Wręcz przeciwnie, zatrudnienie istotnych pracowników wzrasta. W ciągu roku firmy będą szukać głównie magazynierów i kierowców, a niedobory tych ostatnich przysporzą prawdziwych koszmarów w polskim i europejskim transporcie. Coraz wyraźniej widać, że kapitał ludzki w TSL to zasób strategiczny, a jego rola do końca dekady zyska na znaczeniu jeszcze bardziej.

Transportowy lew salonowy, czyli jak zdobywać i rozwijać kontakty biznesowe na giełdzie Teleroute

Giełda transportowa jest jak wielkie przyjęcie. Mnóstwo ludzi, mnóstwo okazji. Kiedy wchodzisz na taką imprezę, na początku może Cię to nieco przytłoczyć: wielu osób nie znasz, widzisz loże VIP, nie do końca wiesz jak się odnaleźć, myślisz, że może to nie dla Ciebie, ale przecież zależy Ci na kontaktach i dobrym spędzeniu czasu. Podobnie na giełdzie transportowej Teleroute, która zrzesza międzynarodową społeczność transportową z całej Europy. Nie przejmuj się, to jest miejsce stworzone właśnie dla Ciebie. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka rzeczy, które i tak robisz, ale może nie zwracasz na nie uwagi. Przecież biznes to ludzie, więc tak naprawdę chodzi o nawiązywanie relacji.

10 lat dobrej roboty

10 lat funkcjonowania na rynku i to ze sporymi korzyściami dla branży transportu drogowego, to nie lada dokonanie. Zwłaszcza, gdy wśród fi rm logistycznych i transportowych ma się opinię rzetelnej i wiarygodnej organizacji. Tak właśnie jest w wypadku Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”. O jego 10-letniej historii, dokonaniach i planach rozmawiamy z Maciejem Wrońskim, prezesem TLP.

TRANSPORT INTERMODALNY

Rozwiązanie optymalizujące transport

Firma Kuehne+Nagel, jeden z największych operatorów logistycznych na świecie, otworzyła w Trójmieście nowoczesne centrum przeładunkowe typu Container Freight Station/cross-dock, bezpośrednio dedykowane dla operacji logistyki morskiej i drogowej.

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

W oczekiwaniu na poprawę wyników

Na rynku nieruchomości komercyjnych w 2023 r. zanotowano spadek wolumenu inwestycji w całej Europie Środkowej. Najbardziej znaczący był w Polsce. Cushman & Wakefield trend ten tłumaczy strategiczną reorientacją w kierunku wykorzystywania lokalnego kapitału, gdy inwestycje ze źródeł zachodnich słabną w obliczu szerszych niepewności gospodarczych.

Czy polskie magazyny się starzeją?

Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie, jeżeli chodzi o dynamikę przyrostu powierzchni magazynowych. Ponad 54% istniejących zasobów stanowią obiekty wybudowane w ciągu ostatnich lat.

Panattoni umacnia się na pozycji lidera

Panattoni w ubiegłym roku umocniło się na pozycji lidera dostarczając w sumie ponad 14 mln m2 w Polsce oraz ponad 22 mln m2 w Europie. W Polsce deweloper zabezpieczył finansowanie w wysokości przekraczającej 800 mln euro i sprzedał aktywa o wartości 500 mln euro. Firma konsekwentnie wyznacza trendy zrównoważonego rozwoju w branży.

Łódzkie z dużym potencjałem

Unikalnie różnorodna w skali kraju grupa najemców magazynowych, jedyny w Polsce „ring autostradowy”, który wzmocni rozwój logistyki e-commerce oraz nowoczesna, przyciągająca globalnych graczy infrastruktura magazynowa – tak w skrócie przedstawia się sytuacja na rynku powierzchni magazynowych w regionie łódzkim, którą podsumowuje raport Cushman & Wakefield.

FINANSOWANIE

Rekordowe wyniki leasingodawców w 2023 roku

Preferowanym sposobem finansowania inwestycji przez polskich przedsiębiorców jest leasing, który u nas jest bardziej popularny niż w innych krajach UE. Potwierdzają to dane za 2023 r. zaprezentowane na konferencji prasowej zorganizowanej przez Związek Polskiego Leasingu. Wartość transakcji leasingowych na koniec roku wyniosła 89,1 mld zł, a wartość umów pożyczki tylko 13,4 mld zł.

Rok 2024 w transporcie jaki jest dla małych graczy?

Gwałtowny wzrost kosztów operacyjnych, przy jednoczesnym spadku popytu na usługi transportowe, dały się w 2023 r. branży TSL we znaki. Obecny rok również zapowiada się na trudny, w szczególności dla mniejszych przewoźników.

PRAWO

Procedura zawieszenia lub cofnięcia zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jest podstawowym zezwoleniem funkcjonującym w tego rodzaju transporcie. Wymaga się go w przewozach krajowych, jak również w momencie ubiegania się o licencję wspólnotową, obowiązującą w przewozach międzynarodowych.

Specyfikacja przesyłki, czyli packing lista w praktyce

Jednym z dokumentów do odprawy celnej towarów jest specyfikacja towarów, częściej nazywana packing listą. Dokument ten nie jest sformalizowany w postaci występującego jednego wzoru. Natomiast przepisy prawa określają co ma się w nim znajdować.

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C