TSL Biznes – 3 / 2024

C

WYDARZENIA

Spotkania Transportowe 2024 – Katowice – relacja

Za nami drugie z wiosennych Spotkań Transportowych, czyli cyklicznej konferencji biznesowo-szkoleniowych dla branży transportu drogowego. Po konferencji w Warszawie tym razem, 19 marca, odwiedziliśmy Katowice, gdzie gościliśmy łącznie blisko dwustu uczestników – głównie właścicieli i menedżerów średniej wielkości firm transportowych, ekspertów oraz dostawców rozwiązań dla transportu.

LOGISTYKA

Globalizacja na rekordowym poziomie – raport DHL Global Connectedness

DHL i New York University Stern School of Business opublikowały nowy raport DHL Global Connectedness, stanowiący gruntowną analizę stanu globalizacji w 2022 r. i jej perspektyw. Raport analizuje przepływy handlu, osób, kapitału i informacji oraz mierzy globalizację 181 państw i terytoriów.

Logistyka bez papieru – czy to możliwe?

Każdy kto uczestniczy w procesach dostaw, jakich tysiące odbywa się każdego dnia, zdaje sobie sprawę z ilości tworzonych papierowych dokumentów, które im towarzyszą. Począwszy od złożenia zamówienia poprzez dowody wydania i przyjęcia, list przewozowy i kończąc na fakturze mnożymy druki tych dokumentów i ich duplikatów z nadzieją, że nic po drodze nie zaginie, a zawarte w nich informacje będą czytelne i wprowadzone do systemu partnera biznesowego bez jakichkolwiek błędów.

Sposób na efektywne magazynowanie

Fulfillment, czyli outsourcing logistyki staje się kluczowym narzędziem, pozwalającym firmom skoncentrować się na strategicznych obszarach rozwoju. Przewiduje się, że znaczenie tego rozwiązania będzie rosło każdego roku o około 14%, osiągając wartość 272,14 mld USD w 2030 r.

Podobnie, nie całkiem inaczej

Obsługa logistyczna branży farmaceutycznej i spożywczej (zwłaszcza, gdy wymagana jest odpowiednia temperatura) mają wiele elementów wspólnych, ale też są tu spore różnice, np. dotyczące certyfikatów. Na ile obsługa obu branż jest podobna, a w czym różna? – spytaliśmy specjalistów z firm logistycznych działających na polskim rynku.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie

Trudno o operatora logistycznego z tak dużym doświadczeniem w obsłudze branży farmaceutycznej jak DSV. W ramach długoterminowej strategii rozwoju, farmacja jest od lat jednym z kluczowych jego obszarów. A jako że obsługuje również branżę spożywczą, poprosiliśmy Olgę Miedziak, Quality and Compliance Director w DSV – Global Transport and Logistics i Tomasza Kuziemskiego, Operations Director Region PL East w DSV – Global Transport and Logistics o porównanie obu sektorów.

HR I ZARZĄDZANIE

Kobieca twarz logistyki

Coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w branży logistycznej, choć nadal w magazynie i za kierownicą widać przede wszystkim mężczyzn. Kobiety dominują natomiast na zapleczu organizacyjno-operacyjnym. W sumie w logistyce stanowią 47% ogółu zatrudnionych

Jak zwyciężyć w „wojnie o talenty” w branży TSL?

„Wojna o talenty” to nie bzdura czy slogan dziennikarski. To fakt a zarazem szansa dla inteligentnych firm, by pokonać inne. Z naszej obserwacji wynika, iż tylko 20% firm logistycznych i spedycyjnych zatrudnia mądrze, reszta pozostaje wśród przegranych, często na własne życzenie.

Wakaty problemem branży transportowej

W obliczu rosnącego niedoboru kierowców, polska branża TSL szuka skutecznych sposobów na przyciągnięcie pracowników. Wyzwaniem staje się znalezienie metod atrakcyjniejszych niż podwyżki płac. Napływ cudzoziemców z Ukrainy i Białorusi nie gwarantuje już wypełnienia luk kadrowych w branży.

INTRALOGISTYKA

Niezawodni i szybcy w ratowaniu życia

Urządzenia nadawcze, nośniki danych, bogactwo sprzętu technicznego i mnóstwo izolacji akustycznej – w przypadku pożaru każde z tych urządzeń dla strażaków stanowi bardzo duże wyzwanie. Z tego powodu w roku 1971 powstała Straż Pożarna Telewizji Czeskiej (ČT) szkolona między innymi do ratowania życia i gaszenia pożarów w tym szczególnym środowisku. Remiza strażacka położona w pobliżu siedziby ČT znajduje się w oddzielnym budynku. Od niedawna jej wyposażenie stanowi dziewięć bram szybkobieżnych EFAFLEX

IT w farmalogistyce

Technologie informatyczne (IT) w świecie farmalogistyki odgrywają kluczową rolę w optymalizacji i zarządzaniu łańcuchem dostaw. Dzięki nim operatorzy mogą świadczyć usługi na wysokim poziomie i wpływać na ich efektywność oraz jakość obsługi klienta, a także automatyzację niektórych obszarów, co jest niezbędne w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie biznesu. W branży farmaceutycznej, gdzie kluczowe są precyzja, bezpieczeństwo i terminowość, integracja zaawansowanych systemów odgrywa kluczową rolę.

E-COMMERCE

Logistyka e-commerce rośnie trzy razy szybciej niż rynek kontraktowy

Prognozy na 2024 r. i kilka kolejnych lat mówią o rosnącej wartości rynku usług logistycznych realizowanych na rzecz e-handlu. Obecnie trwa walka o światowe podium, ale odbywa się to kosztem Europy, mimo że regionalny sektor e-zakupów rośnie. Globalne szacunki dla e-commerce są wciąż optymistyczne, jednak widać wyraźnie, że dynamika wzrostowa słabnie. Za to w Polsce obserwujemy ekspansję azjatyckich platform, które doganiają krajowych graczy.

E-commerce wciąż na fali wznoszącej

Jak wynika z danych Globaldata, sprzedaż detaliczna online w całej Europie pomiędzy 2022 a 2027 rokiem ma wzrosnąć aż o 42%. Z kolei, jak szacuje międzynarodowa agencja doradcza Cushman & Wakefi eld w raporcie „City Logistics”, aż 60% z 676 mld euro zakupów internetowych w 2027 roku w całej Europie, czyli 407 mld euro, zostanie dostarczonych w formie paczek, bezpośrednio do konsumentów lub do punktów odbioru. Tak pozytywne prognozy to duża szansa na kolejne przyspieszenie w rozwoju logistyki miejskiej, również w Polsce.

Nowy Oddział DPD Polska

DPD Polska uruchomiło nowy obiekt, reprezentujący najnowsze technologie w branży logistycznej – Oddział Warszawa 4 w City Point Targówek. Jest to jeden z czterech oddziałów DPD obsługujących klientów z Warszawy i okolic, który dołączył do ponad 60 oddziałów DPD w całej Polsce.

E-konsumenci w Polsce. Wyniki badania Barometr e-Shopper 2023

Mimo zmniejszenia się w 2023 r. o 5 punktów procentowych (p.p.) grupy Polaków kupujących w sieci, udział stałych e-klientów pozostaje stabilny. Tak wynika z badania „Barometr e-Shopper” 2023, przygotowanego dla Geopost, które po raz pierwszy daje tak szeroki ogląd polskich e-konsumentów.

TRANSPORT DROGOWY

Łączymy międzynarodowo

Dwadzieścia lat temu transport międzynarodowy wkroczył w nową erę, wraz z rozszerzeniem Unii Europejskiej o Polskę i dziewięć innych krajów. Utworzenie wspólnego rynku przyniosło niemalże rewolucję w branży logistycznej, związaną nie tylko z ułatwieniami w wymianie handlowej i zmianami w zakresie popytu, ale także inwestycjami kapitału zachodniego w Europie Środkowej. W ciągu dwóch dekad świat stał się globalną wioską. Niezbędne zatem stały się sprawne łańcuchy dostaw, możliwe dzięki rozbudowanej drobnicowej sieci połączeń międzynarodowych.

ESG i dyrektywa CSRD – raportowanie emisji dwutlenku węgla w transporcie

Rok 2024 przynosi kolejne znaczące zmiany dla przedsiębiorstw w Europie. W styczniu wprowadzono nową dyrektywę dotyczącą sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD). Jest to regulacja Unii Europejskiej, która zobowiązuje wybrane firmy do sporządzania raportów z obszaru ESG, obejmujących trzy kluczowe aspekty: środowiskowy, społeczny i korporacyjny ład.

Polski operator z certyfikatem Truckers Friendly Place

Rohlig SUUS Logistics, jako pierwsza firma w Polsce, otrzymał certyfikat Truckers Friendly Place (Miejsce Przyjazne Kierowcom).

PRAWO

Rośnie liczba postępowań administracyjnych prowadzących do utraty dobrej reputacji przewoźnika. Jak się bronić przed konsekwencjami?

W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować znaczący wzrost liczby postępowań administracyjnych mających na celu utratę dobrej reputacji przewoźnika. Dobra reputacja w każdym zawodzie jest przydatna, jednak w transporcie ma ona decydujące znaczenie w procesie przyznania bądź zawieszenia prawa do wykonywania zawodu.

Wyrok w sprawie zwrot Mautu w Niemczech za lata 2016-2020

Począwszy od roku 2013 kancelaria Pfnür Rechtsanwälte PartGmbB zaczęła prowadzić postępowania wzorcowe o zwrot niemieckiego myta za różne okresy. Ostatnio nastąpił kolejny krok w walce o jego zwrot, tym razem za lata 2016-2020.

FINANSOWANIE I UBEZPIECZENIA

Szkoda na pojeździe, czyli więcej stresu niż problemów

Transport to branża dynamiczna, w której prędkość i czas odgrywają kluczowe znaczenie. Klucz jest z pozoru prosty, wygrywa ten, kto dostarczy daną przesyłkę szybciej oraz sprawniej. Niestety, tam gdzie pojawia się pośpiech, zazwyczaj rośnie też ryzyko niechcianych zdarzeń. Takim zdarzeniem jest szkoda na pojeździe, gdy w wyniku wypadku lub kolizji zostaje on uszkodzony a zarazem czasowo wyłączony z ruchu. Zakładamy wówczas, że czeka nas żmudny i skomplikowany proces likwidacji powstałej szkody, mający na celu uzyskanie odszkodowania i naprawę pojazdu. Jednak, czy aby na pewno jest to aż tak skomplikowane?

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C