TSL Biznes – 2 / 2025

C

WYDARZENIA

Za nami Spotkania Transportowe 2025 w Katowicach

Spotkania Transportowe zawitały do Katowic, gdzie 20 marca 2025 odbyła się druga odsłona wiosennej edycji tej cyklicznej konferencji merytoryczno-biznesowej, kierowanej do przewoźników transportu drogowego.

 

LOGISTYKA

Rozwój e-commerce zmienia branżę fashion

Sprzedaż w branży odzieżowej na świecie systematycznie rośnie, w 2023 o 7% r/r, do poziomu 1600 mld euro. Według prognoz w latach 2024-2028 wartość tego rynku wzrośnie o 17% osiągając poziom 1870 mld euro. Światowym liderem w eksporcie odzieży są Chiny, które w 2023 r. osiągnęły udział w rynku na poziomie 29,6%, a to oznacza, że łańcuchy logistyczne, które kończą się w Polsce, swój początek często mają w Chinach. O zmianach i wyzwaniach związanych z branżą fashion mówi Przemysław Klich, dyrektor ds. sprzedaży, Arvato Polska.

 

Kompleksowo dla branży fashion

Wzrost globalnego rynku odzieżowego ma istotny wpływ na funkcjonowanie firm logistycznych realizujących usługi dla tej branży. Rosnąca wartość rynku oznacza większe zapotrzebowanie na efektywne i zrównoważone rozwiązania logistyczne, które mogą sprostać wyzwaniom związanym z transportem, magazynowaniem i dystrybucją towarów na skalę międzynarodową.

 

Logistyka wrażliwych i delikatnych produktów w serwisie chłodniczym

Transport towarów wrażliwych na temperaturę – od świeżych produktów spożywczych po wysokospecjalistyczne farmaceutyki – wymaga nie tylko zaawansowanego sprzętu, ale przede wszystkim skrupulatnego podejścia do każdego etapu procesu logistycznego. Precyzja, wieloletnie doświadczenie i konsekwentna troska o każdy detal stanowią o sukcesie operacji – niezależnie od wybranego środka transportu. Nawet pozornie nieistotne czynniki, takie jak nieprawidłowe ułożenie kartonów, czy nieodpowiednia manipulacja ładunkiem, mogą bezpowrotnie zaburzyć integralność produktu.

 

W zimnym łańcuchu dostaw

Czy logistyka może sprostać wymaganiom branży farmaceutycznej, gdy coraz większe znaczenie mają innowacyjne metody leczenia oparte o leki biologiczne i medycynę spersonalizowaną? Wymagają one rygorystycznych warunków transportu, o które trudno jest w czasach niestabilnych łańcuchów dostaw. Wyzwaniom tym stara się sprostać Girteka, europejski przewoźnik drogowy

 

Czy nearshoring i friendshoring to szansa dla branży TSL?

W obliczu globalnych wyzwań firmy coraz częściej decydują się na przeniesienie produkcji bliżej rynków zbytu. Trend ten zyskuje na sile, a Europa staje się atrakcyjną lokalizacją dla nowych inwestycji. Szczególną popularnością cieszą się koncepcje nearshoringu i friendshoringu, które oferują liczne korzyści szczególnie w kontekście bezpieczeństwa oraz efektywnej logistyki i szybkiego transportu.

 

TECHNOLOGIA

Kompleksowo wspieramy procesy w branży TSL

Maciosoft to firma, która od ponad 25 lat oferuje klientom z branży TSL zaawansowane programy do obsługi dokumentacji transportowej. Dziś należy do czołowych dostawców systemów TMS. O przyszłości tych systemów i ich funkcjonalności mówi Maciej Poskrop, prezes zarządu Maciosoft.

 

Przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej z Webfleet Cold Chain

Wybrane grupy towarów wymagają transportu w temperaturze kontrolowanej i przy zachowaniu ściśle określonych parametrów. Jeśli towar jest przewożony i zostanie dostarczony w sposób niezgodny z wymaganiami, odbiorca może odmówić jego przyjęcia, a przewoźnik może ponieść dodatkowe koszty zwrotu lub utylizacji, a nawet karę

 

INTRALOGISTYKA

Opakowanie będące wsparciem dla łańcucha dostaw

DS Smith, dostawca zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, na targach PharmaPack Europe w Paryżu zaprezentował TailorTemp, opakowanie przeznaczone do transportu produktów farmaceutycznych w kontrolowanej temperaturze.

 

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Jak skutecznie raportować ESG? Wskazówki, wyzwania i dobre praktyki

Raportowanie ESG (Environmental, Social, Governance) staje się kluczowym elementem działalności firm. Coraz więcej organizacji, niezależnie od swojej wielkości, musi dostosować się do nowych regulacji i rosnących oczekiwań interesariuszy. Transparentność w zakresie wpływu na środowisko, społeczeństwo i zarządzanie nie tylko pomaga spełnić wymagania prawne, ale także zwiększa konkurencyjność firmy, buduje zaufanie klientów i inwestorów oraz przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.

 

E-COMMERCE

Cło na import chińskiego e-commerce wyśle logistykę na morze i do magazynów

W 2024 r. UE zaimportowała 4,6 mld tanich paczek zwolnionych z cła. W USA wolumen takich przesyłek osiągnął 1,36 mld. Większość to zamówienia e-commerce z Chin – w Unii to 91%, w USA 60,8% – ale nadchodzi koniec zasady de minimis w imporcie i będzie to rewolucja w e-handlu i logistyce.

 

TRANSPORT DROGOWY

Gdy liczy się każdy grosz. Jak optymalizować transport na giełdzie transportowej

Europejska giełda transportowa Teleroute właśnie obchodzi 40 urodziny. Można powiedzieć, że jest doświadczonym uczestnikiem rynku transportowego, nie jedno widziała i z niejednego pieca chleb jadła. Branżę transportową zna od podszewki i wie z jakimi problemami się boryka. Zmienne warunki ekonomiczne, liczne uregulowania prawne, niska marża, wysokie koszty stałe. Tu nie ma żartów, liczy się już nie każda złotówka, ale każdy grosz. Jak zatem radzić sobie w takich warunkach, jak wyjść na swoje? Doświadczona koleżanka ma kilka podpowiedzi.

 

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Na stabilnej, mocnej pozycji

Minęły czasy, kiedy rynek powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce gonił Europę Zachodnią. Dziś jest jednym z najsilniejszych na Starym Kontynencie i nadal umacnia swoją pozycję. Całkowite jego zasoby osiągnęły w ubiegłym roku poziom 34,5 miliona mkw.

 

Prologis konsekwentny w realizacji przyjętej strategii

Rynek magazynowy w Polsce wszedł w okres stabilnego, niewielkiego wzrostu. Obsługuje go kilka znaczących deweloperów nieruchomości logistycznych, którzy często zarządzają nimi. Wśród nich od lat znaczącą pozycję zajmuje Prologis. O tym, jaki dla firmy tej był rok 2024 mówi Paweł Sapek, SVP, Regional Head na region Europy Środkowej w Prologis.

 

Wyjątkowo udany rok dla Panattoni

Ubiegłoroczna podaż nowych obiektów w Polsce wpisuje się w naturalny cykl rynkowy. Sektor magazynowy przez dłuższy czas szybko rósł, m.in. dzięki boomowi na e-commerce w czasie pandemii. Obecnie dynamika wzrostu jest niższa, ale wciąż przewyższa inne sektory nieruchomości.

 

FINANSOWANIE

TSL w Polsce: stabilizacja, ale z wyzwaniami

Polska branża transportowo-logistyczna (TSL) wychodzi z okresu niepewności, ale nadal zmaga się z problemami płynności finansowej – wynika z raportu Malcom Finance. 58% firm ocenia swoją kondycję jako dobrą, a 60% menedżerów spodziewa się poprawy w 2025 roku. Główne wyzwania? Rosnące koszty, długie terminy płatności i ograniczony dostęp do finansowania.

 

PRAWO

Transport w temperaturze kontrolowanej. Jak uniknąć problemów i działać zgodnie z przepisami?

Transport towarów w temperaturze kontrolowanej niesie za sobą szereg wyzwań – towar taki wymaga bowiem utrzymania określonych, stałych warunków temperaturowych przez cały czas. Jakie są zatem wymogi prawne transportu w temperaturze kontrolowanej i jak skonstruować treść zlecenia przewozowego z perspektywy nadawcy, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z uszkodzeniem towaru?

 

Bezpieczne nawiązanie współpracy z kierowcą a Kodeks Pracy

Choć w branży transportowej nigdy nie było łatwo o dobrego kierowcę, to w ostatnim czasie sytuacja zdaje się pogarszać w tempie lawinowym. Z jednej strony deficyt kierowców jest bardzo duży, a do tego nowych pracowników na rynku jest bardzo mało. Z drugiej jednak strony przedsiębiorcy chcą mieć w swoim zespole osoby doświadczone, odpowiedzialne i takie, które po prostu będą pasowały do ich koncepcji prowadzenia biznesu. Więc choć chcą jak najszybciej podpisać z kierowcą stałą umowę, to jednak chcą go przedtem dobrze przetestować. Jak się ma do tego ustawa Kodeks Pracy?

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C