TSL Biznes – czerwiec 2012

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2012_06m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]
> Wydarzenia

I Forum Kobiet w Logistyce za nami!

Jaką rolę odgrywają kobiety w logistyce? Czy wykonują tylko prace administracyjne, a może coraz częściej zajmują wysokie stanowiska menedżerskie? Te i inne zagadnienia stały się tematem I Forum Kobiet w Logistyce, zatytułowanego “Kobiety w świecie logistyki. Makroekonomiczne podstawy decyzji zarządczych”.

 

Logistics 2012 – zrównoważona logistyka

16-18 maja w Poznaniu odbywał się jedenasty Polski Kongres Logistyczny LOGISTICS 2012 – jedno z największych spotkań przedstawicieli świata logistyki w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowane przez Instytut Logistyki i Magazynowania. Kongresy LOGISTICS od 20 lat stanowią platformę wymiany doświadczeń i inicjatyw, co zawsze podkreślali jego uczestnicy. Tegoroczne wydarzenie obejmujące obrady plenarne, sesje tematyczne, sesje wyjazdowe do firm oraz warsztaty, zgromadziło 700 przedstawicieli biznesu, nauki, administracji i mediów.

Innowacje w logistyce

W dniach 18-19 kwietnia 2012 roku w hotelu Sheraton w Warszawie zespół GBI Partners zorganizował VIII już edycję konferencji: “WORLD CLASS LOGISTICS – ZARZĄDZANIE LOGISTYKĄ NA ŚWIATOWYM POZIOMIE”.

> Logistyka

Logistyka przy półce sklepowej

Dachser, operator specjalizujący się m.in. w obsłudze segmentu “dom i ogród” poszerza w Polsce swoje usługi o merchandising w marketach budowlanych. Obejmują one pełną obsługę towaru na półkach sklepowych w marketach.

Korytarze logistyczne – pracowity marsz w miejscu

Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych korytarzowi logistycznemu Adriatyk-Bałtyk. To także temat wiodący tegorocznej konferencji Skandynawigacje – poświęconej logistyce do- i z krajów skandynawskich.

Kolej pod własną kontrolą

GEFCO koncentruje obecnie swoją działalność na koordynacji przepływów kolejowych w Europie. Ta pionierska dla operatora rola jest kontynuacją polityki zrównoważonego rozwoju grupy oraz kolejnym sposobem na zapewnienie doskonałych wyników i jej pozycji na rynku.

 

Transport intermodalny przyszłością branży chemicznej

Prowadzenie działalności przez firmy logistyczne i transportowe na rynku usług dedykowanych sektorowi chemicznemu bywa dla przewoźników nie lada wyzwaniem. Konieczność spełnienia restrykcyjnych obwarowań prawnych i konkurencja w skali nie tylko krajowej sprawiają, że perspektywy obsługi tej branży są dla wielu podmiotów ograniczone.

Logistyka dla branży elektronicznej
Od pendrive’a do telewizorów

Rynek elektroniki to segment niezwykle szeroki – obejmujący towary o skrajnie różnych gabarytach i najróżniejszym poziomie wartości. Znajdują się tu także towary wymagające szczególnych warunków transportu czy przechowywania.
Wysoka wartość, wysokie wymagania
Branża elektroniczna i high-tech, podobnie jak branża automotive, należą do najbardziej wymagających oraz zaawansowanych procesowo segmentów rynku logistycznego. Potrzeby klientów z tych właśnie branż są szczególnie wysublimowane i z zasady niestandardowe. Najistotniejszym wyzwaniem jest świadomość wysokiej wartości przesyłek, które klient powierza operatorom, dlatego bezpieczeństwo w sieci logistycznej jest priorytetem.

> Powierzchnie magazynowe

Więcej niż magazynowanie

Branża elektroniczna i high-tech, podobnie jak inne branże, mogą rządzić się swoimi prawami w kontekście obiektów przemysłowych, zwłaszcza produkcyjnych. Obrazuje to najlepiej opisany przypadek nowego klienta Panattoni Europe, firmy Johnson Electric, lidera w produkcji podzespołów m.in. dla przemysłu samochodowego, branży AGD, automatyki przemysłowej oraz medycznej.

Rozwój infrastruktury ożywił magazyny

Według CBRE, światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości, polski rynek powierzchni magazynowych wraca w 2012 r. na ścieżkę wzrostu. Świadczy o tym wolumen powierzchni oddanych do użytku w I kw. tego roku, który wyniósł 215 tys. m2, co stanowi aż 60% powierzchni oddanej do użytku w całym 2011 r.

Kolejny BTS produkcyjno-magazynowy od Panattoni

Panattoni Europe postawi kolejny obiekt produkcyjny BTS, tym razem dla polskiego oddziału firmy Nippon Sheet Glass Co – jednego z największych producentów szkła i produktów szklanych dla branży budowlanej, motoryzacyjnej i sektora szkła specjalnego.
> Systemy IT

Trendy w systemach informatycznych dla logistyki

Sektor usług logistycznych to, z jednej strony, wyznacznik nowoczesności gospodarki danego kraju, ale z drugiej – barometr wszelkich zawirowań, czy pojawiających się kryzysów. Ten swoisty dualizm przekłada się zarówno na specyfikę sektora, jak i na wysokie wymagania, stawiane systemom wspierającym działania operujących w nim przedsiębiorstw. Nie sposób nie zauważyć, że mimo rozlicznych perturbacji, jakie miały miejsce w ostatnich latach, sektor ten charakteryzuje się również ciągłym rozwojem. A temu progresowi, jak również oczekiwaniom co do przyszłości oraz ewentualnym problemom, muszą stawić czoła rozwiązania informatyczne.

Zarządzanie łańcuchem dostaw – obszar wyzwań i korzyści

Firmy, które posiadają wiele oddziałów w Polsce lub za granicą muszą efektywnie koordynować prace w zakresie optymalizacji kosztów zapasów. To jeden z kluczowych obszarów budowania przewagi konkurencyjnej – pozwala minimalizować zapasy i podnosić poziom obsługi klienta. Dobre rezultaty można uzyskać dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym.

Sprytne wydania

Szynaka Logistics, firma zajmująca się obsługą logistyczną producentów mebli, zdecydowała się na wdrożenie rozwiązania usprawniającego obsługę wydań magazynowych.

Kierunki rozwoju IT dla logistyki

Efektywność w obszarze logistyki firmy systematycznie zyskuje na znaczeniu. Zadowolenie klientów, możliwość obsługi większej liczby zleceń oraz pozyskanie oszczędności to czynniki, które wpływają na rosnące zainteresowanie ofertą dostawców IT dla logistyki.

Czy warto inwestować w IT?

Wiele przedsiębiorstw zastanawia się nad wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań IT. Zadają sobie pytanie – czy rzeczywiście są one potrzebne? Jaki będą miały wpływ na całokształt działalności? Czy i po jakim czasie będzie można liczyć na zwrot z inwestycji? Co w przypadku, kiedy zaimplementowana technologia nie zda egzaminu?
> Transport kolejowy

Bezsilna kolej?

Modernizacja sieci uderza w przewoźników ładunków. Polski transport kolejowy znalazł się w momencie kluczowym dla jego przyszłości. Z jednej strony przewoźnicy, przede wszystkim towarowi, borykają się z kłopotami związanymi z modernizacją linii kolejowych, z drugiej strony przed rynkiem cargo stają wyzwania wynikające z unijnej Białej Księgi i rodzimej strategii rozwoju transportu szynowego do roku 2030.
> Transport drogowy

Oszczędzaj dzięki technologii

Shell Polska wprowadził na rynek nowy produkt – Shell FuelSave, paliwa stworzone, by pomóc oszczędzać. Jest to pierwsze paliwo na rynku, które dzięki zaawansowanej technologicznie formule, pozwala kierowcom zmniejszyć spalanie. Użytkownicy pojazdów otrzymują więcej za tę samą cenę, bo paliwa Shel FuelSave dostępne są w cenie dotychczas dostępnych paliw tradycyjnych.

Sprawdź swoich kontrahentów

W 2011 roku sektor transportowy powiększył się o 11 893 nowych firm, które przyczyniły się do 2,33% wzrostu obrotów netto w tej branży. Niektóre kraje, jak Niemcy, Polska czy Holandia, odnotowują wzrost powyżej europejskiej średniej. Łącznie w 2011 roku działalność prowadziło 252 937 firm (w 2010 roku było ich 247 186). W tym czasie jednak 5% firm transportowych, czyli co dwudziesta, ogłosiło upadłość. Nie można o tym zapominać, szczególnie, że powodzenie działalności w branży TSL w dużej mierze zależy od współpracy z wypłacalnymi, niezawodnymi partnerami oraz od bezpiecznego środowiska biznesowego.

Kolejne odcinki płatnych dróg

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wskazało odcinki dróg, które od 1 lipca 2012 zostaną włączone do sieci dróg płatnych systemu viaTOLL. Będą to fragmenty dróg krajowych nr 91, 92, 94 oraz drogi ekspresowej S7.

Ceny nadal spadają – rynek transportowy przed kolejnymi wyzwaniami

W pierwszym kwartale 2012 r. ceny transportu spadły o 7,9% w porównaniu z czwartym kwartałem 2011. Tak znaczny spadek cen w pierwszym kwartale, spowodowany spadającą aktywnością ekonomiczną oraz niepewnością sytuacji ekonomicznej w bliskiej przyszłości, pasuje do schematu wskaźnika cen transportowych z poprzednich lat. Wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o aż 41,5% w porównaniu z grudniem 2011 r. – to główne wnioski z jedenastego wydania raportu Transport Market Monitor (TMM) opracowywanego wspólnie przez firmę Capgemini Consulting oraz Transporeon.
> Transport morski

Niskie stawki, wielkie zamówienia
 

Nawet zła sytuacja na rynku żeglugowym nie przeszkadza armatorom w rozbudowie floty. Liczba nowych kontenerowców, zamówionych w światowych stoczniach, to już 620 statków, o łącznej pojemności 4,3 mln TEU, co stanowi 28% całej światowej floty kontenerowców – wynika z danych agencji badającej rynek kontenerowy, AXS Alphaliner. Wszystkie te zamówione kontenerowce mają wejść do eksploatacji do 2015 r.

Alians przepłynie obok

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom alians żeglugowy G6 nie przypłynie do gdańskiego Deepwater Container Terminal (DCT). Pierwszy statek miał pojawić się w połowie kwietnia. DCT nie chce komentować powodów decyzji grupy armatorskiej, choć potwierdza, że ich statki nie pojawią się w gdańskim terminalu.
> Prawo
 

Najczęstsze problemy polskich firm transportu drogowego w Niemczech

Polskie firmy transportu drogowego podbiły rynek niemiecki. Na autostradach i parkingach w Republice Federalnej Niemiec polskie ciągniki przeważają liczebnością nad niemieckimi. Mimo że polskie firmy transportu drogowego to w dużej mierze ciągle biznesy rodzinne, urosły one w siłę i przebojem zdobywają rynki międzynarodowe. Wraz z rozwojem i ekspansją zagraniczną pojawiają się jednak problemy ze stosowaniem przepisów obcego prawa.

Spedytorze, nadawco, odbiorco i załadowco – Ty też ponosisz odpowiedzialność!

Koniec 2011 roku zaowocował wieloma zmianami prawnymi w przepisach dotyczących szeroko rozumianego transportu. Jednak mimo iż prace trwały kilka lat, jedynie lobbing przewoźników aktywnie wpłynął na uchwalenie zmian prawnych. Regulacje prawne, które zostały ostatecznie podpisane przez Prezydenta RP, mają na celu przede wszystkim “uzdrowić” polski transport, zarówno z nierzetelnych przewoźników, jak i ukrócić nieuczciwe zlecanie transportów. W pewnym skrócie można by powiedzieć, że każdy podmiot który zleca, ładuje lub nawet odbiera ładunki przewożone transportem drogowym, może być współodpowiedzialny za naruszenia przepisów związanych z transportem.

Dokumentacja pracownicza kierowcy – kompendium wiedzy

Część 2

W pierwszej części opracowania przeanalizowaliśmy część A i B akt osobowych, które dotyczą dokumentacji przed zatrudnieniem pracownika i w trakcie jego trwania. Część C akt osobowych obejmuje natomiast dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.

Podatek VAT od usług demurrage i detention

Czy opłaty za usługi przetrzymania kontenerów (zarówno demurrage jak i detention) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? A może stanowią formę wynagrodzenia za czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem?
> Edukacja
 

Nowe rekordy ustanowione

Shell Eco-marathon to jeden z najbardziej innowacyjnych i ambitnych konkursów studenckich, odbywający się corocznie w Europie, Ameryce i Azji. Zespoły szkół średnich oraz uczelni z całego świata, stają przed wyzwaniem zaprojektowania, zbudowania i przetestowania najbardziej wydajnych pod względem energetycznym pojazdów. Zwycięża drużyna, która pokona najdłuższy dystans, wykorzystując przy tym jak najmniejszą ilość energii. Właśnie zakończyła się europejska edycja wyścigu Shell Eco – Marathon 2012. Kilkudniowe zmagania przyniosły trzy nowe rekordy oraz dobre wyniki polskich zespołów.

Prologis Najlepszym

Podczas Gali Logistics 2012 w Poznaniu, już po raz siódmy, wręczono nagrody w konkursie Prologis Najlepszym, skierowanym do studentów Wyższej Szkoły Logistyki. W tym roku pamiątkowe dyplomy oraz stypendia w wysokości czterech tysięcy złotych trafiły do Marcina Urbana i Marcina Czajczyka.

 

> Ludzie TSL

Uczę się polskiego

Co kupić w obcym kraju na samym początku? Kto może grać w golfa? Jaka praca nigdy się nie nudzi? O karierze, nowych miejscach i dawnych wspomnieniach mówi dyrektor generalny Iveco Poland Massimiliano Perri.
aaaa
aaaaaaa aaaa.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C