![]() |
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2013_06m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button] |
Nie zostawaj w tyle
“Jedyną stałą rzeczą jest zmiana” – głosił Heraklit z Efezu. W działalności transportowej ta maksyma jest w pełni uzasadniona. Rzeczywistość biznesowa, polityczna i społeczna, w jakiej funkcjonują przedsiębiorcy transportowi, zmienia się jak w kalejdoskopie. Dlatego, by działać skutecznie, trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie i poszerzać swoją wiedzę.
> Logistyka
Nie tylko dla sieci handlowych
Duży wolumen ładunków, konieczność zarządzania terminami ważności i sezonowość – to główne wyzwania obsługi logistycznej branży spożywczej. Jest tu miejsce dla usługodawców logistycznych oferujących usługi outsourcingu, a nie brakuje też transportu i składowania realizowanego w kontrolowanej temperaturze.
Marcin Jurczak
Zgodnie ze specyfiką produktową
Branża spożywcza jest jednym z bardziej rozległych sektorów i od operatora logistycznego wymaga sprawnego zarządzania partią, warunkami czy terminem temperaturowymi terminem przydatności, a także spełnienia wymogów fitosanitarnych. Jak dużo jest to wyzwań i co należy zrobić, aby je spełnić, redakcji TSL Biznes mówi Beniamin Matecki, dyrektor ds. projektów ET Logistik Sp. z o.o.
Logistyka rozsmakowana w winie
Według danych Polskiej Rady Winiarstwa w naszym kraju rośnie popularność tego szlachetnego trunku. Polacy średnio wypijają rocznie ok. 6 litrów wina na osobę. Skąd ta zmiana? Powodem nie jest jedynie wzrost dochodów – wpływ na popularność wina mają również turystyka i rozwój kultury kulinarnej. Zadziwiające tempo i determinację, z jaką Polacy sięgają po wino, obserwują również eksperci DB Schenker Logistics, którzy blisko od 15 lat współpracują z Grupą Ambra – czołowym producentem, importerem i dystrybutorem wina w Europie Środkowo- Wschodniej. Jak od kuchni wygląda ta współpraca?
Mariusz Jaromin,
Szef Operacyjny Logistyki Magazynowej w Schenker Sp. z o.o.
Ciągła dbałość o jakość
W porównaniu do innych sektorów rynku, branża spożywcza jest odporna na spowolnienie gospodarcze. Na przełomie ostatnich lat można zaobserwować, że rynek ten zmienia się dwutorowo. Jedna zmiana związana jest bezpośrednio z trwającą recesją, co ma przełożenie na wyższą zbywalność produktów tańszych. Z drugiej strony wzrasta jednak świadomość zdrowego stylu życia, zwłaszcza wśród zamożnych odbiorców, co sprzyja poszerzaniu asortymentu produktów o wysokiej jakości.
Szczepan Biskup,
dyrektor oddziału w Łodzi
C.Hartwig Gdynia S.A.
Reżim w całym łańcuchu
Obsługa logistyczna branży spożywczej to w głównej mierze usługi transportu w temperaturze kontrolowanej, czyli dystrybucji dla sieci hiper- i supermarketów, dyskontów, czy też małych sklepów spożywczych, usługi magazynowania oraz spedycja morska i lotnicza.
Tobias Jerschke,
prezes Kuehne + Nagel w Polsce
W temperaturze kontrolowanej z Trans Polonia S.A.
Decydując się na poszerzenie swojej oferty o krajowy i międzynarodowy transport chłodniczy Trans Polonia S.A. postawiła na usługi w pełni profesjonalne, gwarantujące klientom pewność realizacji zleceń na najwyższym poziomie. Całość obsługi łańcucha logistycznego powiązanego również z pierwszym kontaktem z klientem prowadzona jest przez specjalistów, mających duże doświadczenie zawodowe związane z transportem chłodniczym.
Adriana Bosiacka
dyrektor spedycji, członek zarządu Trans Polonia S.A.
Nowy standard wydajności w logistyce
Wzrost o kilkaset procent wydajności procesów obsługi projektów logistycznych branży fashion, to efekt uruchomienia nowego sortera PTU (Push Tray Unit sorter) w nowym centrum dystrybucji firmy No Limit w Pruszkowie pod Warszawą. Dzięki innowacyjnej konstrukcji platformowej oraz dwupoziomowemu systemowi zrzutów, maszyna będzie mogła obsłużyć do 10 tys. sztuk towaru na godzinę.
Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju
Unilever Polska należy do tych firm działających na skalę światową, które w sercu modelu biznesowego umieściły zrównoważony rozwój. Swoje przywiązanie do tej idei potwierdził podpisując 21 maja “Deklarację polskiego biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Robiąc to dołączył do inicjatywy “Wizja 2050”. Za jeden ze strategicznych obszarów, gdzie “życie w sposób rozważony” stymuluje wzrost, wybrano logistykę.
Elżbieta Haber
IT wspomaga transport produktów spożywczych
Jeśli chodzi o rozwiązania IT, to rynek przewozu produktów spożywczych do tej pory był wspomagany jedynie przez giełdy transportowe, które są przeznaczone dla transportu w szerokim tego słowa znaczeniu. Od kilku już lat widoczna była zatem potrzeba powstania narzędzia specjalistycznego, z którego mogliby korzystać wyłącznie załadowcy i przewoźnicy działający w kręgu konkretnych, głównie chłodniczych, zamówień. Od zeszłego roku takie oprogramowanie jest dostępne i w sposób dynamiczny stymuluje rynek.
Kolejne umowy partnerskie w Pall-Ex Polska
Międzynarodowa sieć dystrybucji, która w sierpniu br. planuje rozpoczęcie działalności na polskim rynku, podpisała kolejne umowy o współpracy z przewoźnikami. Do polskiej sieci Pall-Ex dołączyły dwie firmy o zupełnie innej skali działania: DTS Express – firma rodzinna z woj. warmińsko-mazurskiego oraz zatrudniająca 100 pracowników spółka FF Fracht z woj. dolnośląskiego.
> Finansowanie
Pierwszy w Polsce leasing samochodów on-line
Od dziś każdy polski przedsiębiorca może osobiście skonfigurować i zarezerwować leasing on-line i otrzymać promesę rezerwacyjną. Od tego momentu ma 60 dni na wybór samochodu. Co istotne – nie musi wskazywać konkretnego przedmiotu leasingu.
Robert Buśko, ekspert Millennium Leasing
> Logistyka – technologia
Mniej emisji w logistyce
Obowiązujący od tego roku w Unii Europejskiej kolejny etap ograniczania emisji spalin – Stage III B ma przyczynić się do ochrony zdrowia i środowiska naturalnego. Jakie są konsekwencje jego wprowadzenia dla producentów i użytkowników pojazdów i maszyn wyposażonych w wysokoprężny silnik spalinowy?
Kiedy mniej oznacza więcej
Przy wysyłce niewielkich ładunków najlepiej sprawdzają się małe palety, takie jak INKA DISPLAY 400X600 I INKA 600X800, które zajmują mniej miejsca niż standardowe. Ale to nie koniec ich zalet – zarówno jedna, jak i druga doskonale nadają się do prezentacji Point of Sale.
> Transport drogowy
Co ma w sobie nowy MAN?
MAN Truck & Bus Polska rozpoczął prezentacje nowych pojazdów MAN serii TG Euro 6 dla polskich klientów. Nowe ciągniki siodłowe z silnikami Euro 6 pojawiły się w siedzibach kilkuset firm transportowych, gdzie przedstawiciele handlowi prezentowali najbardziej istotne cechy produktu, za pomocą mobilnej aplikacji wykorzystującej technologię augmented reality (czyli tzw. rozszerzonej rzeczywistości).
E-myto także na Białorusi
Od lipca zacznie na Białorusi zacznie obowiązywać Narodowy System Poboru Opłat – BelToll. Początkowo obejmie 815 km dróg. Od 3 czerwca przewoźnicy mogą rejestrować się w systemie.
Pod kontrolą
Scania wprowadza wygodne narzędzia, które usprawniają komunikację między kierowcą i biurem oraz między użytkownikiem pojazdu, a serwisem Scania. Wykorzystują one rozwiązanie Scania Communicator, które daje klientowi i pracownikom serwisu wygodny dostęp do danych pojazdu. Dostarcza również informacji dla systemów znajdujących się w pojeździe, takich jak Scania Active Prediction.
Myto dobrze skalkulowane
Wkraczamy w epokę, w której przy planowaniu transportu ciężko obyć się bez pomocy internetu. Po serwisach do planowania tras i tankowań teraz czas na nową usługę – kalkulację myta. DKV Euro Service uruchomił pierwszy w Polsce bezpłatny kalkulator opłat drogowych, który obejmuje zasięgiem całą Europę.
> Systemy IT
Zbiórka i selekcja
Dobry system zarządzania flotą daje użytkownikowi niemal pełen wgląd w zachowanie pojazdu i kierowcy. Osobny problem to wykorzystanie tych informacji.
Michał Kij
Przewaga elastycznych rozwiązań
Na wysoce konkurencyjnym rynku przewozów sprostanie konieczności ciągłej poprawy standardów i procedur transportu bez odpowiednich narzędzi IT jest niemożliwe. Jednak na które rozwiązanie się zdecydować?
Przejrzystość na wszystkich drogach
Z początkiem czerwca na rynku pojawiła się nowa wersja zintegrowanego modułu kalkulacyjnego tras TC eMap zawierająca funkcję monitorowania pojazdów. To unowocześnione rozwiązanie z funkcją trackingu, czyli śledzenia pojazdów, firma TimoCom Soft- und Hardware GmbH zaprezentowała na Targach Transportu i Logistyki w Monachium.
Jak zoptymalizować działanie systemu IT w firmie transportowej
Każde wdrożenie systemu TMS, pomimo że realizowane według harmonogramu uzgodnionego pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, jest zawsze niepowtarzalne i zależy od wielu czynników właściwych dla specyfiki i oczekiwań zamawiającego. Jak skutecznie zrealizować ten projekt?
Patryk Grzelak,
Dyrektor zarządzający InterLAN
www.interlan.pl
WMS – skuteczny sposób obniżenia kosztów
Przedsiębiorstwo, które chce nadążyć za ciągle zmieniającym się, konkurencyjnym otoczeniem, musi inwestować w rozwiązania pozwalające na automatyzację czynności, a tym samym ograniczać koszty. Osoby zarządzające logistyką są coraz bardziej świadome potrzeb zastosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, dlatego zwiększenie wydajności oraz jakości obsługi klientów często upatrywane jest właśnie w logistyce magazynowej.
Magdalena Mendakiewicz,
menedżer ds. marketingu,
DataConsult Sp. z o.o.
> Transport kolejowy
Kolej – czas na działanie
W ostatnich kilku latach w polskim transporcie dokonało się wiele pozytywnych zmian. Nie zawsze jednak jest on w stanie sprostać nowym wyzwaniom, które niesie europejski kryzys gospodarczy czy dynamiczne przekształcenia otoczenia ekonomiczno-społecznego. Dotyczy to w znacznej mierze polskiego rynku kolejowego, który dysponuje dużym potencjałem i wysokim stopniem liberalizacji, przede wszystkim w zakresie przewozów towarowych.
Franciszek Nietz
> Prawo
Licencje transportowe po nowemu – co zmieni nowelizacja ustawy
Liczne sygnały napływające ze środowiska transportowego doprowadziły wreszcie do zmiany ustawy o transporcie drogowym. Wprowadza ona modyfikacje w zakresie dokumentowania zdolności finansowej przy ubieganiu się o licencje transportowe. Zmiany te mają poprawić istniejące prawo i wyprostować to, czego ustawodawcy nie udało się wprowadzić nowelą ustawy z dnia 16 września 2011 roku. Czy obecna nowelizacja faktycznie poprawi błędy a nowe prawo będzie bardziej korzystne dla przewoźników towarowych, czy może to tylko nieistotna kosmetyka?
Jerzy Różyk
ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie
CDS Kancelaria Brokerska
www.cds-odszkodowania.info
Uważaj na ryczałty za noclegi
Wielu kierowców próbuje na drodze sądowej dochodzić roszczeń z tytułu ryczałtów za koszty noclegu wskazując, iż nie otrzymali oni od pracodawcy bezpłatnego noclegu, a więc należy im się ryczałt w wysokości wskazanej stosownym rozporządzeniem (25% kwoty limitu). Przewoźnicy bronią się argumentując, że pojazd którym poruszał się pracownik wyposażony był w miejsce do spania (zgodne chociażby z treścią art. 8 ust. 8 rozporządzenie 561/2006). Niestety, kwestia wypłaty świadczeń kierowcom w tytułu noclegów jest kontrowersyjna i w tym zakresie jest duża rozbieżność w orzecznictwie. Dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć.
Łukasz Chwalczuk
Kancelaria Prawna Iuridica
> Auto w firmie
Szorstki made in Volkswagen
CrossTouran ma coś z turysty, którego ulubionym zwrotem jest: “chodźmy jeszcze kawałek”.
Michał Kij
> Wydarzenia
Logistyczki wychodzą z cienia
II Forum Kobiet w Logistyce
Panuje przekonanie, że logistyką zajmują się mężczyźni. Tej tezie przeczy II Forum Kobiet w Logistyce “Kobiety w świecie logistyki – relacje a biznes”, podczas którego zdecydowaną większość stanowiły panie zajmujące menedżerskie stanowiska. Również i one były uczestniczkami paneli dyskusyjnych. Cóż, relacje to sprawa kobieca, a jaką rolę odgrywają one w biznesie można było przekonać się podczas spotkania.
Elżbieta Haber
Navigation Trends – pierwsze takie wydarzenie w Polsce
Na świecie jest mnóstwo konferencj o tematyce związanej z usługami lokalizacyjnymi i nawigacyjnymi, u nas jednak ich brak. Dlatego portal lokalizacja.info, związany jest z rynkiem technologii satelitarnych, postanowił zorganizować podobny event w naszym kraju o nazwie Navigation Trends 2013. Impreza ta odbędzie się 20 czerwca w warszawskim Centrum Konferencyjnym Adgar Plaza.
Paweł Kacperek,
redaktor naczelny lokalizacja.info
IV regaty branży TSL w Sztynorcie już za nami
Słońce, błękitne niebo i idealny do żeglugi wiatr no więc… tego nie było. To jednak nic, bo chmury i listopadowa pogoda nie przeszkodziły rozegrać fantastycznych regat w znanej polskim żeglarzom miejscowości Sztynort na Mazurach.