[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2015_06m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button] |
> Wydarzenia
W czasach, gdy nic nie jest pewne
Niepewne czasy, coraz szybszy postęp, potrzeba czy też moda sprawiają, że coraz częściej mówimy o tym jak będzie wyglądać logistyka przyszłości. Nacisk kładzie się już nie tylko na rozwój nowoczesnych technologii, ale i na czynnik ludzki oraz środowisko w jakim żyjemy. Nadal jednak zakładamy, że w przyszłości będzie podobnie jak teraz, tylko nieco inaczej. Czy się nie mylimy?
Kieleckie święto drogownictwa
Pomiędzy 13 do 15 maja, na terenie Targów Kielce odbyły się XXI Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA. Towarzyszyły im wystawy: MASZBUD, ROTRA, TRAFFIC-EXPO-TIL i debiutujący EUROPARKING. W sumie, w tym czasie Kielce
na powierzchni 20 tys. m2 gościło ponad 400 firm z 22 krajów całego świata. Ekspozycję obejrzało ponad 15 tys. osób.
> Logistyka
Kiedy rodziła się logistyka
20 lat istnienia FM Logistic w Polsce
W latach 90. XX w. w Polsce zaczęły pojawiać się międzynarodowe firmy logistyczne, które w ciągu dwóch dekad stały się jednymi z większych graczy na naszym rynku. Do nich należy FM Logistics. Co przyczyniło się do jej rozwoju? Co ją wyróżnia spośród grona wielu operatorów? Jakie ma plany na przyszłość? – na te i podobne pytania odpowiada Piotr Sukiennik, dyrektor generalny FM Logistic w Polsce.
Wysoka jakość… dla drogich produktów
Obsługa branży elektronicznej nierozłącznie związana jest z koniecznością zapewnienia usług wysokiej jakości dla wymagających grup produktów. Usługi logistyczne dostarczane przez firmy zewnętrzne to zarówno typowe zadania logistyczne z zakresu transportu i magazynowania, jak i usługi wysoce specjalistyczne.
Łańcuch dystrybucji urządzeń elektronicznych
Sprawna logistyka jest dziś warunkiem udanego wprowadzenia produktu na rynek. Dlaczego nowe technologie tak bardzo potrzebują sprawnego łańcucha dystrybucji?
Bezpiecznie przy dużej wartości
Współpraca z firmami z sektora urządzeń elektronicznych jest jednym ze znaczących obszarów działalności arvato. Dotyczy ona zarówno producentów, jak i dystrybutorów.
Elektronika – jedna z bardziej wymagających branż
Firmy z branży elektronicznej to ważni usługobiorcy dla firm kurierskich. Gros klientów DHL Express z tej branży stanowią firmy z sektora tzw. cunsomer electronic, zajmujące się importem i dystrybucją sprzętu elektroniki użytkowej, takiego jak tablety, telefony, smartfony.
Co decyduje o satysfakcji klienta
Logistyczna obsługa klienta stanowi system rozwiązań, który zapewnia optymalne relacje między czasem upływającym od złożenia zamówienia a momentem sfinalizowania transakcji. Mówimy zatem o zbiorze skoordynowanych ze sobą elementów i wzajemnie sprzężonych czynności logistycznych, które bezpośrednio decydują o satysfakcji klienta w trakcie i po zakończeniu procesu jego obsługi.
Apetyt na bycie liderem
Już dziś firma InerCars, która powstała prawie 25 lat temu, jest znaczącym graczem na europejskim rynku motoryzacyjnym. Dzięki budowie centrum logistycznego w Zakroczymiu ma szansę zająć pozycję europejskiego giganta branży motoryzacyjnej. 27 maja odbyła się uroczystość podpisania Aktu Erekcyjnego pod budowę tej inwestycji.
To, co najważniejsze
Dachser jest jednym z ważniejszych graczy na międzynarodowym rynku logistycznym w Europie, do tego o rodzinnych korzeniach. Na czym skupia się w swej działalności? Jaką pozycję zajmuje w Polsce? – na te i inne pytania odpowiada Grzegorz Lichocik, prezes zarządu Dachser Sp. z o.o.
> Logistyka – technologia
Ciche i szybkie rozwiązania Efaflex dla Audi
Tam, gdzie bije wyścigowe serce marki Audi, na terenie centrum doskonalenia jazdy – Audi Driving Experience Center w Neuburgu nad Dunajem, 2 lata temu powstało nowe Centrum Kompetencyjne Sportów Motorowych. W miejscu, w którym króluje technika i szybkość nie mogło zabraknąć szybkobieżnych bram Efaflex.
Specjalista
Opisywaliśmy już magazynowe wózki widłowe i czołowe widłowe. Przyszedł więc czas, aby bliżej przyjrzeć się specjalistycznym wózkom magazynowym, do których należą wózki systemowe. To jeden z najdroższych rodzajów wózków, a jednocześnie jeden z najbardziej wyspecjalizowanych. Projektowane są z myślą o pracy w magazynie wysokiego składowania i stają się coraz popularniejsze. Co jednak kryje się za nazwą wózek systemowy i jakie korzyści przynosi jego zastosowanie?
> Finansowanie
Dobre perspektywy, ale nie w transporcie
Aż 43,5% przedsiębiorców spodziewa się korzystnych zmian w sytuacji ekonomicznej kraju w nadchodzących miesiącach. Tak wynika z badania Bibby MSP Index. Tymczasem jeszcze w październiku 2014 r. tak wypowiadało się raptem 28,6% badanych. Również inne wskaźniki sygnalizują wyraźną poprawę nastrojów i oczekiwanie zmian na lepsze, zarówno w całej gospodarce jak i w firmach.
> Transport drogowy
Logistyczna Brama Pomorza
Ostatnio w mediach wróciła kwestia planowanej w najbliższych latach budowy przez PCC Intermodal S.A. multimodalnego terminala lądowego w Zajączkowie Tczewskim. Pojawiły się głosy kwestionujące konieczność szybkiego powstania tej inwestycji. O ustosunkowanie się do tych opinii poprosiliśmy Monikę Konsor-Fąferek, dyrektora Działu Marketingu i Rozwoju w PCC Intermodal.
Kontrowersje wokół multimodalnego terminala w Zajączkowie Tczewskim
Z roku na rok rośnie w Europie ilość towarów przewiezionych koleją w kontenerach. Trend ten potwierdzają statystyki przewozów intermodalnych w Polsce. W 2012 r. przekroczyliśmy poziom 1 mln TEU, w 2013 r. wskaźnik ten wyniósł 1 123 261 TEU. Według prognoz Urzędu Transportu Kolejowego udział intermodalu w przewozach kolejowych będzie także rósł w kolejnych latach.
Prosta kombinacja
Pół miliona pasażerów i ponad 100 tys. jednostek frachtowych przewiozły w 2013 r. na linii Gdynia – Karlskrona promy Stena Line. W tym roku wynik ten może być jeszcze lepszy.
> Transport drogowy
Poszukiwana uniwersalność
Przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w nowe technologie. Widać to także w branży logistycznej, w której rośnie popyt na zaawansowane rozwiązania.
Ułatwienie kontroli procesów
Wdrożenie rozwiązań mobilnych w przedsiębiorstwie branży TSL niesie ze sobą wiele korzyści, z których najistotniejsze to zapewnienie właściwej kontroli procesów biznesowych oraz aktywności i efektywności pracowników. Co więcej, systemy IT skutkują znacznym uelastycznieniem przedsiębiorstwa oraz przyśpieszeniem procesów sprzedaży, obsługi klienta i serwisu.
Trend mało wykorzystany
Coraz więcej mówi się o przydatności systemów informatycznych w zarządzaniu flotą, jednak praktyka pokazuje, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Nadal niewiele pojazdów posiada systemy lokalizacyjne. Jakie są perspektywy na tym rynku i jakimi kryteriami wyboru kierują się przewoźnicy? – mówi Robert Kuczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Finder S.A.
Technologie mobilne w służbie transportu
Polski rynek TSL rozwija się dynamicznie, a wraz z nim technologie służące do jego obsługi. Jesteśmy świadkami boomu informatycznego. Wciąż powstają nowe narzędzia zmieniające diametralnie sposób pracy i komunikacji w branży transportowej.
Kolejna nowość TimoCom na targach transport logistic 2015
Strajk kolejowy utrudniał zwiedzającym przybycie na teren targów. Pociągi nie kursowały, wypożyczalnie aut świeciły pustkami, a taksówki nie nadążały z realizacją zleceń. Na pierwszy rzut oka nic nie wskazywało na to, że to będą udane targi. A jednak – 55 tys. odwiedzających to największa w historii frekwencja, która zaskoczyła organizatorów i wystawców.
Nowe trendy w zarządzaniu transportem
Zakup odpowiedniego sprzętu stanowi pierwszy krok w stronę optymalizacji kosztów w firmie. Drugim, równie ważnym, jeśli nie ważniejszym etapem implementacji rozwiązań telematycznych, jest wdrożenie systemu. Dopiero bliska i intensywna współpraca kadry zarządzającej oraz kierowców pozwala na osiągnięcie zakładanych efektów inwestycji.
Znacznie mniej postojów dzięki obsłudze zapobiegawczej
Z badań przeprowadzonych przez Volvo Trucks wynika, że liczbę nieplanowanych przestojów samochodu ciężarowego można zredukować o 80%. Czy możliwe jest zatem ich całkowite wyeliminowanie?
> Transport kolejowy
Fundusze unijne – czas finiszu
W połowie kwietnia bieżącego roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały pierwszy kontrakt z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Umowa o wartości 282 mln zł z konsorcjum Bombardier Transportation (ZWUS) Polska i Krakowskimi Zakładami Automatyki przewiduje przebudowę systemu sterowania ruchem pociągów na 70-kilometrowej trasie Rawicz – Czempiń.
Lepiej niż rynek
Pomimo znaczącego spadku przewozów węgla na rynku transportu kolejowego, Grupa CTL Logistics z miesiąca na miesiąc osiąga coraz lepsze wyniki przewozowe w Polsce i w Niemczech. W obu wypadkach najkorzystniejszy w pierwszym kwartale był marzec.
Terminal w sieci Polzugu
Już w tym miesiącu spółka kolejowa Polzug, należąca do koncernu HHLA, połączy położony koło Wrocławia terminal lądowy ze swoją siecią transportową za pomocą kilku połączeń kolejowych tygodniowo.
> Prawo
Przewoźnik kontra spedytor
Zawirowania występujące na arenie międzynarodowej w związku z wprowadzeniem w Niemczech ustawy o płacy minimalnej odbiły się w Europie szerokim echem. Mimo to w Polsce nadal zaobserwować można wyraźny trend w kierunku rozwoju firm spedycyjnych. Często początkującym przedsiębiorcom wydaje się, że jest to biznes stosunkowo prosty w prowadzeniu, a już na pewno wolny od jakiegokolwiek ryzyka. W końcu, jak sami wskazują, nie jest to transport, a jedynie spedycja. Ale czy na pewno?
Koniec z płaceniem kary na drodze?
Pobór grzywien na drodze od osoby z innego kraju Unii – To dyskryminacja! – tak stwierdził sąd administracyjny w Królestwie Niderlandów.
Umowa spedycji – czynniki decydujące o odpowiedzialności spedytora
Dawna spedycja drogowa zatraciła już swój pierwotny charakter. Dziś spedytorzy, to w przewadze „zabiurkowi” organizatorzy przewozów, którym ustawodawca przykleił łatki pośredników przy przewozie rzeczy, a za sprawą zawieranych powszechnie umów przewozu, sami przybierają postać przewoźników. Rzadko obserwuje się taki model spedycji, w którym spedytor wykonuje czynności stricte spedycyjne, zawiera umowy spedycji i ponosi odpowiedzialność jak spedytor. Co decyduje o tym, że zawieramy umowę spedycji? Kiedy umowę można uznać za umowę przewozu? Co powinniśmy w tym zakresie wiedzieć?
> Transport morski
Integracja wpłynęła na rentowność
Czołową organizacją zajmującą się transportem wodnym i śródlądowym pomiędzy Europą Wschodnią a krajami Unii Europejskiej jest OT Logistics. Jest to największy podmiot na polskim rynku żeglugi śródlądowej, mający 80% udziałów i jeden z większych w EU (posiada 800 jednostek pływających).