[su_button url=”/online/TSLbiznes_2018_06m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button] |
W najnowszym numerze TSL Biznes
Logistyka
High-tech – branża z dużymi wyzwaniami
Obsługa logistyczna branży elektronicznej to wyjątkowo duże wyzwanie dla operatora logistycznego i to na każdym etapie obsługi – począwszy od przyjęcia towaru, jego składowania i kompletacji, na pakowaniu i dostawie koncząc. Dlatego też dla klientów z tej branży tak ważne jest jego doświadczenie.
Technika logistyki, a może logistyka techniki?
Jak wynika z badania UPS Europe Pulse of the Online ShopperTM 2017 1 ,71% polskich konsumentów kupujących przez internet twierdzi, że najważniejszym czynnikiem przy wyszukiwaniu i wyborze produktu jest jego cena. To jeden z głównych powodów, dla których kupujemy raczej drogie przedmioty online – aby uzyskać możliwe najlepszą cenę właśnie.
Copacking – w sercu łańcucha dostaw
Cyfryzacja, boom handlu elektronicznego, urbanizacja, eko-odpowiedzialność, czyli zmiany wzorców konsumpcji, są obecnie w centrum zainteresowania producentów oraz strategii sprzedawców detalicznych. W tym kontekście również usługi copackingu wkraczają w nową erę.
Trzymamy rękę na pulsie
Branża TSL ewoluuje bardzo intensywnie. Zdaniem ekspertów największym wyzwaniem, przed jakim
stają dostawcy logistyki, jest cyfryzacja obejmująca cały cykl procesowy: od produkcji, poprzez sprzedaż, aż do zaangażowania klienta końcowego.
Największe wyzwania branży FMCG
Jeszcze kilka lat temu największym zmartwieniem firm z sektora FMCG, w tym TSL, była optymalizacja procesów i poprawa najważniejszych wskaźników, tzw. KPI (Key Performance Indicator), a tym samym obniżanie kosztów operacyjnych. Te działania przekładały się na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku, gdzie najważniejszym kryterium dla klienta przy wyborze dostawcy lub operatora najczęściej była cena. Obecnie, oprócz wspomnianych działań, które są wpisane w łańcuch DNA każdej firmy, operatorzy stają przed nowymi wyzwaniami na różnych płaszczyznach.
Okrągły jubileusz ID Logistics Polska
10 lat działalności na polskim rynku obchodzi w tym roku Grupa ID Logistics, specjalizująca się w dedykowanej logistyce kontraktowej. Obecnie zarządza centrami dystrybucyjnymi dla największych sieci handlowych, firm z branży FMCG i automotive, skąd realizowane są dostawy do klientów w Polsce, Europie i na świecie..
Logistyka – technologia
Bramy, które wspierają nowoczesne technologie produkcyjne
Firmę Efaflex i zakłady Grob-Werke połączyła partnerska współpraca
Grob-Werke z Mindelheim – producent kompleksowych, automatycznych systemów produkcyjnych i obrabiarek, oraz Efaflex – uznany producent systemów bram szybkobieżnych, to przedsiębiorstwa, które działają na skalę międzynarodową i są liderami innowacyjności.
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu Hörmann zapewnia całodobową obsługę serwisową w Polsce
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku – tak działa serwis firmy Hörmann. Dzięki temu klienci mogą mieć pewność, że w różnych awaryjnych sytuacjach, w każdej chwili liczyć mogą na fachową konsultację i natychmiastową pomoc.
Systemy IT
Przełomowy czas dla branży TSL według raportu DHL
Raport z badań nad cyfryzacją w łańcuchu dostaw opublikował dwa miesiące temu DHL. Badanie przeprowadzone na ekspertach w dziedzinie łańcucha dostaw i operacji pokazuje, że 95% respondentów nie wykorzystuje w pełni potencjału ograniczenia kosztów wynikającego z rozwoju sprzętu i możliwości jakie dają rozwiązania informacyjno-analityczne. To dlatego, że nowe technologie i rozwiązania rozwijają się w tak szybkim tempie i tak znacząco zmieniają funkcjonowanie branży na wielu płaszczyznach, że łańcuchy dostaw mają problem z szybką adaptacją.
Rozwiązania Przemysłu 4.0. wprowadza do logistyki PSI
Firma LPP to największy w Polsce właściciel marek odzieżowych: RESERVED, Cropp, House, MOHITO czy SiNSAY, konkurująca na ryku z takimi graczami jak ZARA czy H&M. Sprawna działalność na tak dużą skalę nie może obyć się bez wspomagania systemami informatycznymi. Tu z pomocą przyszła firma PSI Polska, producent oprogramowania dla przemysłu, która w Centrum Dystrybucyjnym LPP wdrożyła oprogramowanie Warehouse Advanced Planning (WAP).
Transport bardziej efektywny dzięki telematyce
Usługi telematyczne to integralny element oferty Scania. System jest stale rozwijany, a liczba pojazdów Scania połączonych w ramach sieci przesyłania informacji przekroczyła 300 tys., co dotyczy przede wszystkim pojazdów wprowadzonych do ruchu w ciągu ostatnich sześciu lat.
Kierunek – Bliski Wschód
Bliski Wschód perspektywicznym kierunkiem
Na Bliskim Wschodzie swoją ofertę rozwija Go Logis. Co więcej, stara się, aby rola jaką odgrywa, miała coraz większe znaczenie w obsłudze logistycznej firmy. Chętnie podejmuje się organizacji transportów do krajów z tego regionu, zwłaszcza Iranu i Turcji, oraz poszukuje klientów, którym mógłby zaoferować pomoc w tym zakresie. O szczegółach mówi Karolina Torenc, zastępca kierownika biura obsługi klienta w Go Logis.
Systematyczny wzrost wolumenu towarów
Od wielu już lat PEKAES jest bardzo aktywny na Bliskim Wschodzie. W ostatnim czasie, mimo napiętej sytuacji w regionie, działamy bez zakłóceń, a przewóz ładunków odbywa się głównie drogą morską.
W Turcji i poza nią
Firma Ekol, która jest operatorem logistycznym posiadającym oddziały w 16 krajach, wywodzi się z Turcji. W tym kraju prowadzi działalność od blisko 30 lat i z pewnością można nazwać ją liderem rynkowym.
Nie tylko Bliski Wschód
W rozbudowę i modernizację obiektów o powierzchni ponad 14 tys. m 2 w miejscowości Mohammedia w Maroku zainwestował Dachser. Od maja oddział łączy usługi w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu lądowego, logistyki kontraktowej oraz operacji celnych.
Kazachstan oknem na azjatyckie rynki
Kazachstan to największe i najszybciej rozwijające się państwo Azji Środkowej, położone częściowo w Azji i częściowo w Europie, mające – podobnie jak bliskowschodni Iran – dostęp do Morza Kaspijskiego. Kraj zajmuje dziewiąte miejsce na świecie pod względem powierzchni i wyróżnia się nie tylko bogatymi złożami surowców naturalnych, ale również rozwiniętą infrastrukturą kolejową, rolnictwem, czy przemysłem maszynowym.
Transport drogowy
Szybkie znalezienie dostępnego przewoźnika jest coraz trudniejsze. Jednocześnie, co piąty transport jedzie pusty.
Jak poradzić sobie z niską dostępnością przewoźników? – podpowiada ekspert Transporeon
Obecnie rynek przewozów drogowych ulega transformacji. W całej Unii Europejskiej, przede wszystkim w związku z rozwojem gospodarczym, rośnie zapotrzebowanie na usługi transportowe przy jednocześnie kurczących się zasobach przewozowych. Planowane przez Unię i Polskę zmiany w przepisach nie ułatwią rozwiązania tego problemu. Jakie wyjście z tej sytuacji proponuje fi rmom produkcyjnym platforma Transporeon? – pytamy Tomasza Swolkienia, Key Account Managera w Transporeon Group.
Zapłać opłatę drogową za przejazd samochodów ciężarowych w Niemczech za pomocą paysafecard
Od 1 lipca 2018 r. należy dokonać opłaty za przejazd samochodów ciężarowych nie tylko po niemieckich autostradach, ale także po drogach federalnych: łącznie jest to 52 000 kilometrów dróg. To oznacza, że jeżeli kierujesz samochodem powyżej 7,5 tony, musisz prędzej czy później dokonać opłaty, chyba że wybierzesz poruszanie się drogami lokalnymi. Istnieje wiele możliwości uiszczenia opłaty drogowej, jednak mogą być one wyzwaniem.
Od Władywostoku do Lizbony z jedną kartą paliwową
Obecnie emitenci kart paliwowych oferują przewoźnikom różnorodne pakiety usług niezbędnych do efektywnego prowadzenia działalności biznesowej. Jednym z nich jest firma E100, która od 2001 r. zajmuje silną pozycję na rynku kart paliwowych. Nie bez przyczyny z usług firmy korzystają tysiące przewoźników z ponad dziesięciu państw świata. O wypowiedź na temat korzyści jakie użytkownikom przynosi karta paliwowa E100, poprosiliśmy prezesa zarządu E100 Polska Walerego Wajtsa.
Ruszyła rejestracja boxów EETS poprzez DKV
Klienci DKV mogą już zamawiać urządzenia DKV Box Europe, które docelowo umożliwią rozliczanie wszystkich opłat drogowych w Europie. Zamówienia są realizowane online, a boxy zostaną dostarczone klientom w drugiej połowie 2018 roku.
Zakazy jazdy z silnikami Diesel. Oto rozwiązanie!
Pierwszy zakaz wjazdu pojazdów z silnikiem Diesel został wprowadzony w Hamburgu 31.05.2018 r. Z tego powodu kierowcy zadają sobie wiele pytań: Czy dotyczy to mojego pojazdu? Jak mogę ominąć zakaz prowadzenia pojazdu? Jak dojechać do celu pomimo strefy zakazu prowadzenia pojazdu?
Jak „wylać dziecko z kąpielą”. Projekt zmiany wynagrodzenia kierowców
Rządowa propozycja podniesienia płacy kierowców bardzo bulwersuje przewoźników i budzi u nich obawy przed utratą rentowności firm transportowych, o czym pisaliśmy już w numerze kwietniowym „TSL Biznes”. Tym razem przed konsekwencjami tej decyzji, jeżeli wejdzie w życie, przestrzega ZMPD.
Transport kolejowy
Rekordowy I kwartał PKP Cargo
Przychody wyższe o 11% (1 216 mln zł), EBITDA na poziomie 200 mln zł, co oznacza wzrost o 36% i zysk netto 36 mln zł, po dwóch latach strat. Także wzrost przewiezionych ładunków o 7,4% (29,4 mln ton) i zwiększenie pracy przewozowej o blisko 7 % (do 7,6 mld tkm). Tak dobrych wyników finansowych i przewozowych za pierwszy kwartał roku Grupa PKP Cargo nie notowała od dawna. Potwierdzają one realność ambitnej prognozy nakreślonej dla całego roku 2018.
Z wykorzystaniem istniejących połączeń
Firma UPS uruchomiła transport ładunków pełnokontenerowych (FCL) pomiędzy Europą a Hongkongiem, która wykorzystuje istniejące połączenia UPS, w celu ułatwienia wymiany handlowej pomiędzy regionami.
Prawo
BUS-dostawa z problemami, czyli kto odpowiada za przeważenie
Przekraczanie dopuszczalnej masy całkowitej, powszechnie określane jako przeładowanie lub przeważenie pojazdu, to niemalże codzienny proceder w BUS-przewozowej działalności.
Kontrola drogowa w transporcie powyżej 3,5 tony
Zawodowy kierowca musi być przygotowany na to, że w czasie kontroli drogowej sprawdzone zostaną nie tylko wszystkie wymagane dokumenty, ale i przestrzeganie przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynku, stan techniczny pojazdu, normatywność oraz sposób zabezpieczenia ładunku. W zależności od skali ewentualnych nieprawidłowości kierowca może spodziewać się różnych sankcji. Co ważne, konsekwencje te mogą być o wiele bardziej poważne, niż w stosunku do „zwykłego” kierującego, który na pierwszy rzut oka popełnia ten sam czyn.
Wydarzenie
Autostrada, MASZBUD oraz ROTRA z coraz większym rozmachem
Ponad 10 tysięcy zwiedzających, 418 firm zajmujących 30 tys. m 2 powierzchni wystawienniczej oraz 10 konferencji, dotyczących budownictwa drogowego – tak w skrócie można opisać trwające od 8 do 10 maja targi Autostrada, MASZBUD oraz ROTRA.
Polski Kongres Logistyczny
Cyfrowe łańcuchy dostaw
Tak zatytułowano tegoroczny Polski Kongres Logistyczny LOGISTICS 2018, który odbył się w dniach 23-25 maja w Poznaniu. Spotkanie to, jak zwykle, było okazją do dyskusji i podzielenia się swoimi doświadczeniami na polu logistyki.
Auto w firmie
Dwa oblicza Forda
Angielski przymiotnik „custom” w języku polskim oznacza spersonalizowany, zrobiony na zamówienie. Taki też zamysł przyświecał twórcom Forda – zarówno wersji Transit Custom jak i Tourneo Custom, również tej najnowszej.