TSL biznes – czerwiec 2021

C

Logistyka

E-commerce zatacza kręgi

Pandemia i związane z nią restrykcje sprawiły, że branża e-commerce rozwinęła się ostatnio w astronomicznym tempie. Według raportów McKinsey, tylko w ciągu pierwszego kwartału 2020 r. rynek e-commerce w USA wzrósł o identyczną wartość jak w ciągu 10 lat poprzedzających Covid-19.

Ze Szczecina na całą Europę

DSV Prime Cargo w ciągu najbliższych miesięcy zajmie łącznie ok. 10,5 tys. m2 powierzchni magazynowej na terenie parku Panattoni Szczecin Goleniów. W transakcji najemcę wspierała firma M4 Real Estate. O dalszych planach na rozwój firmy, nie tylko w nowej lokalizacji, opowiada Zbigniew Kempski, Managing Director DSV Prime Cargo sp. z o.o.

Transport towarów wysokowartościowych – wyzwanie dla odważnych

Spośród różnego rodzaju ładunków, jakie spotykamy w transporcie drogowym, na szczególną uwagę zasługują towary o wysokiej wartości. Jeszcze kilka lat temu źródła TAPA podawały, że wartość skradzionych w Europie towarów może osiągać wartość 8,2 mld euro rocznie. Kradzieże najczęściej notowane były na przeprawach promowych (FR–UK); aż 81% spośród wszystkich przypadków stanowiły kradzieże z aut przewożących towary. Najbardziej narażone na kradzież były dobra elektroniki użytkowej, ok 29%.

Z coraz szerszym zakresem usług

Branża elektroniczna pełni coraz większą rolę nie tylko w naszym życiu, ale i w całej gospodarce, co przekłada się na wyniki fi rm logistycznych, które w swoim portfolio mają producentów sprzętu high-tech. O tym, jak należy przygotować do jej obsługi i jakie stawia wyzwania, mówi Aleksander Król, Key Account Manager w DB Schenker.

Kryzys przyspieszył cyfryzację

Technologia coraz bardziej wrasta w różne dziedziny naszego życia. Wywiera również wpływ na działalność firm logistycznych. Po pierwsze, wiele z nich obsługuję branżę elektroniczną, a po drugie, coraz więcej korzysta z najnowszej technologi w trakcie działalności operacyjnej. Jak to jest w firmie DPD, mówi Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

Dachser z optymizmem patrzy w przyszłość

DACHSER, globalny operator logistyczny, zakończył rok 2020 z silną pozycją rynkową. Nawet jeśli trudno dziś o precyzyjne prognozy, zdaniem Burkharda Elinga, CEO w DACHSER, są powody do ostrożnego optymizmu.

 

Logistyka – technologia

Elastyczność i wzrost wraz z potrzebami klientów

Firma Element Logic, specjalizująca się w zrobotyzowanym rozwiązaniu AutoStore, w 2020 r. osiągnęła kilka rekordów. Zysk operacyjny wyniósł 16 mln euro i jest to 100-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2019. Rekordowy był również portfel zamówień z 60-procentowym wzrostem, a przychody przekroczyły 100 mln euro. Na czym polega sukces? ‒ pytamy Annę Wiśniewską, Managing Director Element Logic Poland.

Pojazdy KAMAG  – przeznaczone do logistyki terminalowej

Dla fi rm logistycznych obsługujących intermodal niezmiernie ważny jest sprawny i szybki przeładunek towarów, który skraca czas trwania transportu. W poprawie wyników pomagają pojazdy przeznaczone do logistyki terminalowej, dzięki którym peracje można przeprowadzić niezawodnie i w krótkim czasie. Jednym z ich producentów jest KAMAG Transporttechnik.

Bramy do kuźni pomysłów

Nowe centrum innowacji w zakładzie fi rmy DEUTZ AG, zlokalizowanym w okręgu administracyjnym Kolonia-Porz (Kolonia, Niemcy), to przestrzeń pracy nad nowymi pomysłami, prototypami i produktami, a także przestrzeń tworzenia nowych możliwości inwestycyjnych.

 

Systemy IT

Lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnych na terenie zakładu: droga do inteligentnego zarządzania placem (część II)

Wykorzystanie sztucznej inteligencji redukuje ilość obowiązków i zwiększa wydajność. Do tego możliwości zastosowania systemów uczących się i AI, zwłaszcza w chmurze, stają się coraz bardziej zróżnicowane.

Gospodarka 4.0: Dane produktowe dźwignią handlu?

Jednym z największych międzynarodowych detalistów wykorzystujących Sieć Globalnej Synchronizacji Danych (GDSN) we współpracy z partnerami handlowymi jest firma Carrefour. Dzięki GDSN Carrefour i dostawcy sieci oszczędzają dziesiątki tysięcy godzin rocznie. Z GDSN korzystają także klienci, którzy chcą się dowiedzieć szczegółów o produkcie.

TMS – systemy zarządzania transportem w drodze ku doskonałości operacyjnej

Transport stał się w ostatnich latach jeszcze bardziej znaczącą i złożoną częścią łańcucha dostaw. Przedsiębiorstwa z jednej strony organizują przewozy z wyprzedzeniem, a z drugiej coraz częściej potrzebują elastycznych opcji transportu dostosowanych do ich nagłych potrzeb. Wiąże się to z balansowaniem między związanym z tym ryzykiem a sprawnością i opłacalnością takich przewozów. Powoduje to zwiększenie zapotrzebowania na technologię ‒ zwłaszcza teraz, w okresie wymuszonej przez pandemię dynamicznej cyfryzacji przedsiębiorstw. Na fali wznoszącej są dziś nowoczesne rozwiązania wspierające zarządzanie transportem.

 

Kierunek daleki wschód

Ekol – Firma o tureckich korzeniach

Ponad 30 lat temu w Turcji ‒ kraju będącym wrotami do Bliskiego Wschodu ‒ powstała fi rma Ekol Logistics. Świadczy ona nie tylko usługi transportu intermodalnego, ale także kompleksowe usługi magazynowe czy e-commerce. Aktualnie posiada własne oddziały w 13 krajach, gdzie dysponuje ponad 1 mln m2 powierzchni magazynowej.

Colian Logistics na szerokich wodach!

Bliski Wschód to region o wyjątkowo ciekawym położeniu. Leży u styku trzech kontynentów Starego Świata – Europy, Azji i Afryki. Z uwagi na ogromne zasoby energetyczne ropy naft owej i gazu ziemnego ma duże znaczenie gospodarcze. Krzyżują się tu główne szlaki komunikacyjne – morskie, lotnicze i lądowe.

 

Transport intermodalny

Transport multimodalny według Asstra

Logistyka multimodalna zyskuje popularność w branży ze względu na elastyczność i możliwość szybkiego reagowania w nieprzewidzianych sytuacjach. Eksperci zajmujący się różnymi rodzajami transportu muszą idealnie skoordynować poszczególne etapy realizacji dostawy, aby uniknąć przestojów i zoptymalizować koszty realizacji projektu.

Transport intermodalny okiem ekspertów. Czym jest i jak wygląda w praktyce

Transport intermodalny został ukształtowany w taki sposób, aby podnieść jakość usług przewozowych, usprawnić dostawę towarów, a także zmniejszyć koszty procesu transportowego oraz jego wpływ na środowisko naturalne. Zainteresowanie tą formą przewozu ładunków ciągle rośnie, dlatego też w dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na najważniejszych zagadnieniach związanych z transportem intermodalnym. O tym, czym jest, kiedy znajduje swoje zastosowanie, jak przebiega oraz wygląda w Polsce,
opowiedzą eksperci Paulina Lichnerowicz i Konrad Urban, reprezentujący wyspecjalizowane w obsłudze firm transportowych kancelarie: Legal Intermodal i TransCare.

 

Transport drogowy

Nowa generacja DAF: XF, XG  i XG+

DAF, jako pierwszy europejski producent, wprowadza gamę pojazdów spełniających nowe przepisy Komisji Europejskiej, dotyczące ich masy i wymiarów. Dzięki temu DAF mógł stworzyć całkowicie nową kabinę, dłuższą o 16 cm z przodu i aż 33 cm z tyłu. Nowe, bardziej aerodynamiczne pojazdy mają przynieść nawet 10-procentową redukcję zużycia paliwa.

Transparentność coraz bardziej ważna

Transport i logistyka od zawsze była i jest pod silną presją związaną z zapotrzebowaniem na dostarczenie przesyłek w możliwie najkrótszym czasie. Zlecenie otrzymuje zwykle ten, kto potrafi zrealizować transport najszybciej, zachowując konkurencyjną cenę. W ostatnich latach, oprócz tych dwóch wyznaczników, pojawił się nowy i jest on spowodowany zmianą zachowania każdego z nas.

2021 w transporcie. Dużo zleceń, dużo problemów

Przez ostatnie lata Polska systematycznie umacniała swoją pozycję w międzynarodowym transporcie towarów w Unii Europejskiej. W latach 2010-2019 jej udział wzrósł z 20% do 32%, czyniąc ją niekwestionowanym liderem. Po wybuchu pandemii wydawało się, że sektor transportu będzie jednym z najmocniej dotkniętych, jednak popyt na usługi polskich przewoźników szybko wrócił do poziomu sprzed pandemii, rekompensując przejściowe spadki.

 

Powierzchnie magazynowe

Gigantyczna realizacja dla e-commerce pod poznaniem

W podpoznańskich Żernikach Panattoni dostarczy obiekt BTS o powierzchni 105 tys. m2 dla DHL Supply Chain. W nim firma prowadzić będzie operacje logistyczne m.in dla Zalando, które realizowane będą na wielu rynkach europejskich – w tym polskim i niemieckim.

Coraz większy ruch na polskim rynku magazynowym

W pierwszym kwartale 2021 r. całkowity popyt na rynku magazynowym osiągnął rekordowy poziom 1,6 mln m2, co stanowi wzrost o 70% r/r. Raport na ten temat przygotowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

 

Prawo

UWAGA! Nowy podatek akcyzowy

Częstym procederem w wypadku samochodów osobowych w celu obejścia przepisów prawa w zakresie podatku akcyzowego było ich mniej lub bardziej profesjonalne przerobienie na samochód „ciężarowy”.

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C