TSL Biznes – czerwiec 2023

C

Logistyka

To już nie luksus, lecz codzienność

Elektronika na dobre zagościła w naszym życiu ‒ jest obecna nie tylko w samochodach, telefonach czy komputerach, ale też wspomaga takie codzienne czynności jak gotowanie czy sterowanie oświetleniem. To duże pole do popisu, a jednocześnie wyzwanie dla operatorów logistycznych, którzy zajmują się dostarczaniem urządzeń i podzespołów niezbędnych do współczesnego życia.

Koniec pandemii: nowa era logistyki

Covid-19 wymusił daleko idące zmiany w funkcjonowaniu łańcucha dostaw. Obecnie, gdy świat wkracza w erę post-covidową, warto zadać sobie pytanie, które z rozwiązań wprowadzonych w czasie kryzysu pozostaną z nami w dłuższej perspektywie. Eksperci z AsstrA dzielą się swoimi przemyśleniami na temat istotnych zmian w branży logistycznej.

Napędzany zieloną energią

Przyszłość logistyki, rozwój w oparciu o nowe technologie oraz zmiany,  jakie nastąpią w biznesie – to główne tematy poruszane podczas otwarcia nowego terminalu w Toruniu.

PROMOCJA

PROMOCJA

10 lat European Food Network

Od 2013 roku, europejska sieć partnerska zajmująca się transportem drobnicowym w kontrolowanej temperaturze, z powodzeniem się rozwijała i zbudowała silną pozycję na rynku. Obecnie składa się z 23 partnerów obsługujących regularne połączenia pomiędzy 34 krajami europejskimi.

Logistyka – technologie

“Higiena produkcji” dla firmy high-tech

Czynienie świata lepszym i zdrowszym miejscem jest częścią codziennej działalności Materialise. Od ponad trzech dekad fi rma otwiera nowe obszary zastosowań dla wysoce innowacyjnego potencjału druku 3D. Liczne rozwiązania programowe oraz usługi projektowe i poligraficzne odzwierciedlają kreatywność i umiejętności naukowe pracowników Materialise. Stanowią one otwartą i elastyczną platformę dla rynków o wysokich standardach jakości, takich jak technologia medyczna, przemysł motoryzacyjny, lotniczy, sztuka i wzornictwo oraz dobra konsumpcyjne. Firmy z tych branż, dzięki wiedzy Materialise, tworzą przełomowe aplikacje druku 3D.

Spedycja

Spedytorzy liczą straty

75% przedstawicieli branży spedycji i logistyki uważa, że spadła konkurencyjność ich fi rmy, 60% boryka sięz problemami wywołanymi opóźnieniami w dostawach towarów, a 81% uważa, że traci klientów na rzecz armatorów ‒ tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli branży.

Nowe wzory umów pomogą spedytorom

Zerwane łańcuchy dostaw, opóźnienia czy nieprzewidziane przeszkody na trasach, to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi na co dzień mierzy się krajowa branża spedycji. Przygotowana przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki najnowsza wersja Ogólnych Polskich Warunków Spedycji 2022 pomoże krajowym firmom nawigować w nowej, transportowej rzeczywistości.

Finansowanie i ubezpieczenia

Pod skrzydłami Interrisk, czyli ochrona ubezpieczeniowa na większości nieprzewidzianych zdarzeń

InterRisk jest jednym z wiodących ubezpieczycieli majątkowych, należącym do Vienna Insurance Group (VIG), lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka jest obecna w Polsce od 1993 roku i już dobrze znana na rynku. Od lat ubezpiecza klientów z branży TSL, którzy najczęściej powierzają jej pod opiekę swoje obiekty i mienie. O współpracy, wyzwaniach i potrzebach najemców magazynów i fi rm transportowych mówi Andrzej Wysmułek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej InterRisk.

O kredyt dla firm coraz trudniej – czym go zastąpić?

Firmy coraz rzadziej sięgają po zewnętrzne finansowanie, a zdobycie go staje się coraz trudniejsze. Zgodnie z danymi NBP, w tym kwartale widoczne jest zaostrzanie warunków udzielania kredytów dla sektora MŚP. W tej sytuacji firmy poszukujące fiiansowania muszą szukać alternatyw.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilne przewoźnika (OCP) jako element marketingu ubezpieczeniowego

Celem ubezpieczenia jest zabezpieczenie się przed różnego rodzaju zdarzeniami. Przedmiotem ubezpieczenia może być majątek trwały, odpowiedzialność cywilna, pieniądze, zdrowie, życie, a nawet utracone korzyści. Pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie spowodowały wzrost kosztów i zmniejszenie dochodów. Zmieniło się również podejście do ubezpieczeń.

HR i zarządzanie

Wypadków przy pracy w magazynie może być mniej

W wypadkach przy pracy ginie nadal wiele osób. Chociaż wskaźnik wypadkowości maleje z roku na rok, to ciągle odnotowujemy tysiące zdarzeń rocznie. Jak podaje GUS, w roku 2022 wypadkom przy pracy uległo 66 606 osób.

Transport drogowy

Pionierskie wdrożenie e-cmr w Colian Logistics

Firma Colian Logistic uruchomiła pilotażowo elektroniczny list przewozowy (e-CMR) na trasie Polska-Wielka Brytania. Dzięki wdrożeniu czas obsługi dokumentów skrócił się średnio o 62,5%. To dopiero początek innowacji z e-CRM w Grupie Colian.

Na linii Polska-Skandynawia

Rohlig SUUS Logistics umacnia swoją pozycję w europejskim transporcie drogowym oferując codzienne połączenia ze Skandynawią – Szwecją i Norwegią. Dostawy te są realizowane przez oddział firmy w Szczecinie.

Transport intermodalny

Transport intermodalny odpowiedzią na wyzwania branży logistycznej w dobie podwyżek kosztów i kryzysu klimatycznego

Nie ma wątpliwości, że międzynarodowa wymiana handlowa będzie nadal rosnąć, chociaż ‒ być może ‒ nie w tak dynamicznym tempie jak bezpośrednio po zakończeniu pandemii. Wraz z tym wzrostem wzrośnie również zapotrzebowanie na przewóz towarów. Jednak prostą konsekwencją tego zjawiska będzie pojawienie się problemów takich jak kongestia w transporcie drogowym oraz coraz wyższy poziom emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Prawo

Jak zatrudnić kierowcę spoza UE?

Jeden z palących problemów w branży transportowej stanowi obecnie brak rąk do pracy. Deficyt kierowców zawodowych jest odczuwalny jednak nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Zakaz konkurencji w umowie zleceni

Przy okazji zawierania umów cywilnoprawnych, ważną kwestią staje się umieszczanie w nich klauzuli o zakazie konkurencji. Choć nie ma o niej mowy w Kodeksie Cywilnym, przesłanki o jej dołączeniu, zgodnie z zasadą swobody umów, poruszył Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. III CKN 579/01 w wyroku z dnia 11 września 2003 roku.

Powierzchnie magazynowe

Czynsze w Europie stale rosną

Według raportu pt. „European Logistics Outlook”, opublikowanego przez firmę doradczą Savills, czynsze za najlepsze powierzchnie magazynowe i logistyczne w Europie wzrosły w minionych czterech kwartałach o 10,4%. W najbliższym czasie trend wzrostowy stawek czynszowych utrzyma się pomimo spowolnienia aktywności najemców i związanego z tym wzrostu stopy pustostanów w pierwszym kwartale 2023 r. do 3,5%.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C