![]() |
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2014_12m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button] |
> Wydarzenia
Jeszcze lepiej niż przed rokiem
Przed pierwszą edycją targów Trans Poland niewiele osób wróżyło im sukces. Jednak, ku zaskoczeniu sporej grupy specjalistów z branży TSL, pojawiło się na nich sporo wystawców i dużo więcej zwiedzających. A że nie był to przypadek, potwierdziła to tegoroczna impreza, odbywająca się w dniach 5-7 listopada w Centrum EXPO XXI w Warszawie.
Logistyczna wiosna na Politechnicee
Już po raz czternasty członkowie Studenckiego Koła Logistyki Stosowanej, działającego na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej zorganizują Forum Młodej Logistyki – unikalną konferencję, łączącą społeczność studentów logistyki ze światem biznesu. Wydarzeniu towarzyszyć będą Targi Pracy Transportu i Logistyki, cieszące się od kilku lat rosnącym zainteresowaniem.
> Logistyka
Handel z perspektywami
Wciąż jest miejsce dla nowych sieci handlowych
Choć polski rynek uznawany jest za mocno nasycony, wciąż jest tu miejsce dla nowych sieci handlowych. Stale rośnie liczba galerii handlowych, a wraz z nimi pojawiają nowe marki. Intensywnie rozwijają się także sieci dyskontowe, superczy hipermarketów, zarówno krajowe jak i zagraniczne. „W tle“ tej ekspansji powstaje zaplecze logistyczne, nieodłącznie związane z działalnością sieci handlowych.
Minimum zapasów – maksymalna dostępność towaru
Sieci handlowe zgłaszają liczne wymagania zarówno w zakresie powierzchni magazynowych jak i realizacji dystrybucji. Zakres tych wymagań zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od sprzedawanego asortymentu czy powierzchni i wymagań indywidualnych punktów handlowych.
Ekologistyka na co dzień
Dlaczego warto „być eko”? I co robimy by minimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne? Zapytaliśmy przedstawicieli firm logistycznych, dlaczego i w jaki sposób inwestują w rozwiązania proekologiczne.
Nowe obszary ekologistyki
Niemal każdy operator logistyczny podejmuje dziś działania mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko. Myli się jednak każdy, kto uważa, że ograniczają się one wyłącznie do wymiany floty na nowszą. Ekologistyka coraz częściej wkracza na nowe obszary.
Flota FM Logistic nabiera barw
Po pojazdach z „metkami eco”, którymi zostały oznakowane ekologiczne samochody dedykowane branży health, przyszła kolej na flotę do obsługi branży fresh.
Kaizen – ciągłe doskonalenie
Spotkanie z Masaaki Imai w DB Schenker Logistics
Pojęcie kultury lean, która zakłada stworzenie szczupłego i wydajnego przedsiębiorstwa, nie jest obce ludziom związanym z branżą TSL, choć – mimo deklaracji – niewiele polskich firm tak naprawdę ją stosuje. Pionierem w Polsce jest DB Schenker Logistics, który 24 października zorganizował spotkanie klientów i menadżerów firmy z Masaaki Imai, liderem kaizen.
Poczta Polska
Rok 2014 upłynął pod znakiem dalszego rozwoju oferty logistycznej
Koniec roku to czas podsumowań realizacji planów oraz okres wyznaczania sobie celów na przyszłość. W Pionie Operacji Logistycznych Poczty Polskiej w mijającym roku wiele uwagi poświęcono rozwojowi produktów i systemów informatycznych. W 2014 r., już po raz drugi z rzędu, zanotowaliśmy wzrost wolumenów oraz podwoiliśmy wartość sprzedaży przesyłek paletowych.
Technicolor z FM Logistic razem od 10 lat
W 2004 r. firma FM Logistic rozpoczęła realizację usług dla firmy Technicolor. W ciągu 10 lat kooperacji operator wyprodukował dla swojego klienta 50 mln zestawów, co daje średnio rocznie 5 mln sztuk 400 różnych produktów, wysyłanych do ponad 60 krajów świata.
Współpraca, która przynosi profity
Polski System Dystrybucji (PSD), który zrzesza firmy z branży logistycznej, istnieje już blisko 10 lat. Na czym polega ich współpraca? Skąd wziął się pomysł na założenie takiej organizacji? Jakie bariery mieli do pokonania udziałowcy? – mówi Jacek Bukowski, Project Manager firmy LOXX, która należy do PSD.
> Logistyka – technologia
Innowacyjne wsparcie logistyki
PIOMAR został kluczowym dostawcą usług logistycznych i strategicznym partnerem spółki Nitrica w Europie. Kooperacja między obiema firmami obejmuje usługi transportowe i logistyczne oraz magazynowanie surowców i wyrobów gotowych.
Nie tylko opakowania kartonowe
Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń jakie niesie ze sobą rosnąca liczba odpadów i rozumieją potrzebę segregacji śmieci. Blisko 89% Polaków twierdzi, że je segreguje, a połowa robi to często lub zawsze. Aż 95% ankietowanych wybiera opakowania kartonowe, a ponad 80% uznało, że materiałem, który najlepiej zabezpiecza produkty jest karton.
Bramy jako racjonalna ekonomiczna korzyść
Zadanie zlecone specjalistom od szybkobieżnych bram przemysłowych było bardzo zróżnicowane. – Potrzebowaliśmy solidnych i szybkich bram zewnętrznych z dobrą izolacją cieplną. Poza tym w zakładzie produkującym żywność, w którym priorytetem jest zachowanie najwyższych standardów higienicznych, bramy musiały być łatwe w czyszczeniu”, mówi Björn Herrmann opisując założenia wyjściowe.
Budynki modułowe – szybki sposób na budowę infrastruktury
Coraz częściej firmy logistyczne, chcąc powiększyć swoją infrastrukturę, dokupują lub wynajmują moduły, z których w szybki sposób można postawić wolnostojące obiekty, a także pomieszczenia biurowe wewnątrz magazynu.
> Powierzchnie magazynowe
Obsypany nagrodami
Zdobycie pięciu głównych nagród w 12. edycji konkursu CIJ Awards oraz dwóch w konkursie CEE Investment & Green Building Awards potwierdziło, że pozycję lidera na rynku powierzchni przemysłowych zajmuje Panattoni Europe.
> Finansowanie
Z leasingu korzystamy już od 20 lat
Leasing jako instrument finansowania w Polsce stosowany jest od 20 lat. W tym czasie ważnym ośrodkiem integracji całej branży, reprezentującym jej interesy, stał się Związek Polskiego Leasingu. Jego władze czynnie uczestniczyły w tworzeniu korzystnych dla przedsiębiorców przepisów, które wpłynęły na bezpieczeństwo i jakość oferowanych usług.
> Transport drogowy
„Neutralni CO2”, czyli nowy pomysł na ekologię w branży TSL
Zaangażowanie na rzecz dbałości o środowisko naturalne to ważny obszar działalności DKV. Operator rozwija obecnie trzy projekty, których celem jest promowanie zasad zrównoważonego rozwoju.
Sieci wchodzą w ekopaliwo
Pojawiające się coraz częściej na dachach supermarketów i na przylegających do nich parkingach panele słoneczne są wstępem do rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W rozwoju tego konceptu – postępującego szczególnie szybko w Europie Zachodniej – z czołowymi detalistami współpracują już znane koncerny samochodowe.
Wirtualne przemieszczenia nowym sposobem inspekcji na wielotysięczne kary
Niejednokrotnie zdarza nam się myśleć, że co jakiś czas pojawiają się nowe „triki” wśród służb kontrolnych, mające na celu kolejne, nie zawsze słuszne nakładanie kar na kierowców lub dążenia do ukarania osób zarządzających firmami transportowymi.
Szczyty przewozowe kosztują
Problem comiesięcznych szczytów przewozowych w transporcie drogowym towarów dotyka niemal każdą firmę produkcyjną, zwiększając jej koszty logistyczne średnio o 5-15% rocznie.
> Transport kolejowy
Szansa dla kolei towarowych
18 stycznia 2014 r., a następnie 12 kwietnia na 240-kilometrowym szlaku kolejowym między miejscowością Sibelin, w pobliżu Lyonu a Nîmes w południowej Francji, odbyły się dwa przejazdy najdłuższego dotąd w Europie pociągu towarowego, mierzącego prawie 1500 m. Ten zakończony sukcesem eksperyment, realizowany przez francuską spółkę SNCF Fret, przy współpracy 16 partnerów, otwiera nowe szanse przed przewozami towarowymi, a zdaniem niektórych ekspertów jest zapowiedzią rewolucji w kolejowym frachcie.
> Prawo
Polisa OC nadwyżkowa sposobem na minimalizację ryzyka
W Polsce ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego unormowane jest Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i o Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późniejszymi zmianami). Do dnia dzisiejszego ustawa doczekała się już paru nowelizacji, z których ostatnia miała miejsce w sierpniu 2011 r. Od czerwca 2012 funkcjonuje w niezmienionej formie.
Zmiany prawne w 2015 roku
Nowy, 2015 r. nie będzie szczędził przewoźnikom dodatkowych obowiązków lub podwyższenia kosztów prowadzonej działalności w zakresie transportu drogowego. Już z dniem 01.01.2015 wzrasta płaca minimalna w Polsce i pierwszy raz zostaje określona płaca minimalna w Niemczech. Ponadto unijne dyrektywy siarkowe obligują tym razem nie samych przewoźników, ale operatorów promowych do redukcji emisji siarki w paliwach morskich, co może mieć przełożenie na koszty przepraw promowych. Zmienią się również zasady oskładkowania wynagrodzenia członków Rad Nadzorczych.
Dieta traktowana jako część ryczałtu za nocleg, czyli nowa linia orzecznicza po Uchwale SN z 12.06.2014?
Spotkać się można z opinią, że swoistym aktem odwetu za wprowadzenie do Ustawy o czasie pracy kierowców od dnia 03.04.2010 definicji podróży służbowej i przyznanie kierowcom prawa do otrzymywania należności na pokrycie kosztów wyjazdów służbowych, była Uchwala SN z dnia 12.06.2014 (Sygn. akt II PZP 1/14).
Jak obciążyć dłużnika kosztami windykacji?
Opóźnienia w zapłatach to problem wielu, nie tylko polskich, przedsiębiorców. Do tej pory, duża ich część niejednokrotnie rezygnowała z czynności mających na celu odzyskanie swoich należności. Spowodowane było to obowiązkiem uiszczenia kosztów windykacji.