TSL biznes – grudzień 2016

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2016_12m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

> Wydarzenia

Najwięksi już po raz czwarty
Mowa o Międzynarodowych Targach Transportu i Logistyki TransPoland 2016. IV edycja tego ważnego wydarzenia w branży TSL, przyciągnęła w tym roku ponad 4500 uczestników i została rozszerzona o producentów, dystrybutorów oraz sieci handlowe.

 

Spotkania Transportowe Edycja Jesień 2016 – Podsumowania
Jesienią, tradycyjnie w czterech odsłonach, spotkaliśmy się z właścicielami i menedżerami firm transportowych. Eksperci prawni i biznesowi przedstawili
rozwiązania najbardziej gorących i aktualnych problemów, z jakimi spotyka sie sektor drogowego transportu towarowego. Jednocześnie wskazali oni pola i obszary potencjalnych zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę już dziś. Mocny merytorycznie program sprawił, że jesienna edycja Spotkań
Transportowych w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie przyciągnęła uwagę ponad 800 przewoźników i przedstawicieli branży transportowej.

 

> Logistyka

Logistyka sieci handlowych… także w sieci
Konieczność zapewnienia dostaw do wielu lokalizacji, wysokie wymagania w zakresie terminowości i ciągła presja na poziom kosztów – takie warunki muszą spełniać firmy logistyczne realizujące dostawy do sieci handlowe. Co więcej, standardy tych dostaw muszą być wysokie i precyzyjnie zdefiniowane. I to właśnie standaryzacja często jest tu kluczem do osiągnięcia wymaganego poziomu efektywności.

 

Współpraca ze sprawdzonym partnerem
Na rynku polskim działa kilku operatorów logistycznych specjalizujących się w świadczeniu szerokiego zakresu usług logistycznych dla sieci handlowych. Współpracę z siecią Tesco
zacieśnia C.H. Robinson. O tym, na czym ona polega i jak obecność operatora na innych rynkach zwiększa efektywność funkcjonowania firmy w Polsce, mówi Arkadiusz Glinka, dyrektor transportu na Europę Wschodnią C.H. Robinson Europe B.V.

 

Dobry czas dla outsourcingu
Przedsiębiorstwa mają coraz więcej pieniędzy, jednak do inwestycji podchodzą ostrożnie. Korzystają na tym dostawcy usług outsourcingowych, w tym m.in. operatorzy świadczący usługi logistyki kontraktowej.

 

Wymierne korzyści dla środowiska
Coraz częściej i coraz więcej firm logistycznych prowadząc działalność ma świadomość jak duży, negatywny wpływ ma ich działalność na środowisko naturalne i otoczenie. Wiele z nich podejmuje działania, których celem jest ograniczenie tego wpływu, a często wręcz stara się działać na korzyść otoczenia.

 

Raport społeczny Grupy Raben
W sierpniu 2016 r. ukazał się drugi raport społeczny Grupy Raben w Polsce. Powstał on zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi do raportowania danych z obszaru zrównoważonego rozwoju – Global Reporting Initiative w wersji G4, na poziomie CORE.

 

 > Logistyka – technologia

Intermarché kupuje 250 tysięcy plastikowych palet firmy Craemer
Firma Intermarché, jako pierwsza w swojej branży, zrezygnowała z wynajmowanych, drewnianych palet na rzecz 250 tysięcy plastikowych palet Craemer, rozdzielonych między 35 punktów dystrybucji.

 

Tłumacz w uchu – Honeywell Vocollect Voice Solutions
W podwarszawskich Błoniach Raben Logistics Polska obsługuje centralny magazyn towarów Food oraz Non Food MAKRO Cash & Carry Polska. Codziennie komisjonowanych jest tam ponad
1000 palet, do czego wykorzystywana jest kompletacja wielostopniowa i technologia głosowa Honeywell Vocollect Voice Solutions.

 

Nowy system magazynowy od Kardex Remstar
W 2016 r. Kardex Remstar wprowadził na rynek nową generację systemów magazynowania. Kardex Remstar LR 35 – pionowy moduł buforowy – zapewnia większą dynamikę, wyższą ergonomię oraz optymalizację zużycia energii.

 

Hyster proponuje wytrzymałe rozwiązania do wymagających zastosowań
Setki odwiedzających, którzy wzięli udział w spotkaniu Hyster® HUB w dniach 4-7 października 2016 r. w niemieckim mieście Weeze, miało okazję zobaczyć jak działa szereg produktów tej marki – od urzadzeń magazynowych po maszyny do transportu bliskiego kontenerów.

 

 > Transport drogowy

Z puli unijnego programu wsparcia CEF
Komisja Europejska przekazała polskim beneficjentom podpisane umowy na dofinansowanie 16 inwestycji transportowych. Wśród nich znalazła się umowa na wsparcie w wysokości 123 mln euro dla Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T – etap I.

 

viaTOLL trzeba rozbudowywać, a nie zmieniać. Raport Fundacji Republikańskiej „System poboru opłat drogowych”
Działający w Polsce elektroniczny system poboru opłat viaTOLL może być wykorzystany przez polskie służby celne i skarbowe do walki z przemytem papierosów i alkoholu, wyłudzeniami VAT i kontroli granic Polski. Konieczna jest jednak rozbudowa systemu o nowe odcinki płatnych dróg, w szczególności na wschodzie Polski oraz decyzje na szczeblu rządowym.

 

Wzrasta liczba ofiar na polskich drogach
Od stycznia do października 2016 r. na drogach zginęło 2460 osób*, czyli o 101 więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Wynik ten skłonił Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego do zorganizowania debaty z udziałem ekspertów, poświęconej aktualnym statystykom wypadków drogowych w Polsce.

 

Transport na finansowym wdechu
Trwającej od dwóch lat poprawie koniunktury w branży transportowej towarzyszy pokaźny katalog kłopotów, utrudniających wielu firmom nie tylko rozwój, ale i utrzymanie się na wymagającym rynku. Sporej wagi nabiera więc kwestia finansowania działalności, szczególnie że banki nie są skore do udzielania kredytów.

 

 

> Transport kolejowy

Dylematy przewoźników
Podczas niedawnej dyskusji na konferencji w Polsko-Brytyjskiej Izbie Handlowej, poświęconej rozwojowi transportu kolejowego, zamiast tradycyjnych do niedawna utyskiwań na działalność zarządcy infrastruktury mówiono przede wszystkim o potrzebie współdziałania PKP Polskie Linie Kolejowe z przewoźnikami. O ocenę współpracy z „Peelką” i o związane z tym problemy, Wojciecha Jurkiewicza, dyrektora zarządzającego, członka zarządu Freightliner PL oraz prezesa Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych, organizacji skupiającej niemal wszystkich największych (obok PKP Cargo) operatorów na rynku towarowym, zapytał Franciszek Nietz.

 

Koleje towarowe w dołku?
Dobiegający końca rok 2016 nie będzie zapewne zbyt udany dla kolejowych przewoźników towarowych w Polsce. Ten sceptycyzm uzasadniony jest dość kiepskimi wynikami całego rynku przewozowego za trzy kwartały bieżącego roku, potwierdzającymi trwającą od 2013 r. tendencję spadkową. W okresie styczeń-wrzesień masa towarów spadła o blisko 2% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a praca przewozowa zmniejszyła się o 0,42%. Trzy ostatnie miesiące roku, jeśli nawet bardziej udane, nie zmienią ogólnego obrazy rynku kolejowego..

 

 

> Finansowanie i ubezpieczenia

Faktoring – idealne rozwiązanie dla branży transportowej
Rosnąca konkurencja na rynku transportowym wymusza na właścicielach firm usprawnienie zarządzania finansami swoich przedsiębiorstw. Utrzymanie płynności finansowej stanowi jeden z kluczowych elementów w skutecznej rywalizacji o klienta. Stąd też rośnie popularność faktoringu, stanowiącego realne wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej.no.

 

Czy można płacić niższy podatek od środków transportowych?
Z odpowiedzią na to pytanie jest trochę tak jak z pytaniem o istnienie Yeti. Wielu go widziało, ale do końca nie wiadomo czy naprawdę istnieje. Podobnie sprawa ma się z płaceniem niższych podatków.

 

Ubezpieczenie należności czynszowych dla wynajmujących powierzchnie magazynowe
Firmy, które udostępniają powierzchnie magazynowe ponoszą ryzyko związane z niewypłacalnością najemcy. Do tej pory wynajmujący mogli zabezpieczać swoje przychody z tego tytułu poprzez zawieranie gwarancji, jednak jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, często również trudne do uzyskania przez najmującego (z uwagi na warunki stawiane przez ubezpieczyciela). Dlatego, w odpowiedzi na potrzeby rynku, powstał dedykowany produkt ubezpieczeniowy: ubezpieczenie należności czynszowych.

 

 

> Prawo

Analiza i rozliczanie kierowców w pigułce… cz.1
Zakres tematyczny pojęcia „czas pracy kierowców” jest bardzo szeroki i w praktyce nadaje się na sporych rozmiarów książkę, ale w dzisiejszym artykule przybliżę Państwu mniej znane szczegóły i praktyczne porady w zwięzłej formie.

 

Korzyści płynące z przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
W myśl przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość przekształcenia formy prawnej w spółkę kapitałową. Bez znaczenia jest branża, rozmiar działalności, forma opodatkowania czy prowadzona ewidencja. Z jakich więc powodów korzystne jest przekształcenie?

 

> Powierzchnie magazynowe

Dla Green Factory Logistics w P3 Błonie
FP3, ogólnoeuropejski właściciel, deweloper i zarządca obiektów logistycznych rozpoczął budowę nowego magazynu o docelowej powierzchni ok. 80 tys. m2 w parku P3 Błonie. Jest to początek nowego etapu w rozbudowie parku, który pozwoli na jego wzrost z ponad 196 tys. m2 do ponad 275 tys.

 

Sen, który się spełnił
Ostatni rok obecności na rynku europejskim był dla Panattoni Europe bardzo owocny o czym mówiono m.in. podczas Panattoni Gala&Party 2016, która w tym roku była obchodzona wyjątkowo hucznie na warszawskim Torze Służewiec, z video mappingiem 3D w steampunkowej oprawie. Podobnie jak rok temu, deweloper swoim partnerom biznesowym przyznał Nagrody Panattoni w pięciu kategoriach.

 

Zaczęło się od biur. Teraz czas na magazyny
Ekologiczna świadomość powoli dojrzewa na naszym rynku. W sektorze nieruchomości biurowych certyfikacja budynków upowszechniła się już kilka lat temu, w magazynowym właśnie zyskuje na popularności.

 

> Auto w firmie

Samochód, który nic nie udaje
Hyundai i20 jest do ostatniego spawumieszczuchem. Nie sugeruje, że marzą mu się błotne kąpiele.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C