TSL Biznes – grudzień 2017

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2017_12m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

W najnowszym numerze TSL Biznes

Logistyka

Logistyka kontraktowa – dla tych,co chcą się skupić na własnym biznesie
Coraz częściej przedsiębiorstwa, zarówno produkcyjne jak i handlowe, chcą koncentrować się na swojej podstawowej działalności, a całą logistykę wolą oddać w ręce specjalistów, którymi są operatorzy logistyczni. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest logistyka kontraktowa.

Rozwój internetowego kanału sprzedaży – ważny element strategii sieci handlowych
Stałym zleceniodawcą dla operatorów logistycznych są sieci handlowe. Wymagają dostaw codziennie, a w szczególnych okresach, nawet częściej. Współpraca operatora logistycznego z siecią handlową wymaga od tego pierwszego pełnego zaangażowania.

Ekspert w obsłudze sieci DIY
Jednym z wiodących operatorów logistycznych obsługujących sieci DIY jest Dachser. Na czym polega ich obsługa? Jakim wyzwaniom trzeba sprostać? – na pytania TSL Biznes odpowiada Juliusz Pakuński, project manager usługi DACHSER DIY-Logistics w Polsce.

Powierzchnie logistyczne dla Castoramy
Panattoni Europe zakończył pierwszy etap budowy centrum dystrybucyjnego dla Castorama Polska. Położone ono jest w Strykowie, w odległości 2 kilometrów od pierwszego tego typu obiektu Castoramy, również zbudowanego przez Panattoni, a mającego 50 tys. m2.

Droga burgera od producenta na stół
Firma logistyczna QSL Polska oraz sieć restauracji Bobby Burger w kwietniu 2016 r. rozpoczęły współpracę i od tego czasu wypracowały optymalny model współdziałania. To dowód na to, że odpowiednia organizacja procesu logistycznego oraz innowacyjnemetody, a także sprawna komunikacja pomiędzy klientem i jego logistykiem składają się na sukces biznesowy i satysfakcję klientów końcowych.

Wyjątkowy rok dla CAT LC Polska
W Duchnicach, w SEGRO Business Park Warsaw, Ożarów powstała największa platforma logistyczna CAT LC Polska i zarazem jeden z trzech największych tego typu obiektów należących do operatora w Europie, który zajmuje powierzchnię ponad 12 tys. m 2 . O wykorzystaniu platformy i rozwoju CAT LC Polska rozmawiamy
z Radosławem Rożkiem, dyrektorem zarządzającym tą firmą.

UPS na rzecz zrównoważonego rozwoju
W połowie obecnego roku firma UPS przedstawiła nowe, ambitne cele dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z nimi planuje rozbudować flotę pojazdów zasilanych paliwem alternatywnym i opartych na zaawansowanych technologiach oraz zwiększyć poziom wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Ekologia – bardziej moda czy świadomość?
Ważny element w krajowej i europejskiej sieci dystrybucyjnej DB Schenker stanowią nowoczesne i ergonomiczne terminale zlokalizowane w pobliżu dróg ekspresowych i autostrad. Aby nie utrudniały one życia lokalnym społecznościom, operator logistyczny od kilku lat realizuje politykę przenoszenia tych obiektów na przedmieścia.

Logistyka miejska w obliczu nowych wyzwań
Sektor e-commerce w Europie rozwija się dynamicznie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Jaki to ma wpływ na logistykę miejską – mówi Philippe Van der Beken, dyrektor zarządzający na Europę kontynentalną w firmie Goodman.

 

Logistyka – technologia

10 technologicznych trendów na rok 2018 według Gartnera
Instytut badawczy Gartnera opublikował listę 10 strategicznych trendów technologicznych, których wpływ odczuje większość organizacji. „Disruptive innovation” – w ten sposób określa się tworzące nowe rynki technologie, które mają szansę zmienić sposób funkcjonowania firm lub osób prywatnych, zaburzając zastały porządek ekonomiczny.

Rozwiązanie „skrojone na miarę” zapewniające najwyższą czystość
Dwie bramy szybkobieżne „Easy Clean“ produkcji EFAFLEX zapewniają najwyższą czystość w strefie napełniania i pakowania mleka w proszku.

FM DualFrame doceniono w Paryżu
Firmy logistyczne coraz częściej doceniają rolę innowacyjnych rozwiązań w logistyce, a także inicjatywę pracowników, którzy są ich pomysłodawcami. Przykładem jest Grupa FM Logistic, która zorganizowała międzynarodowy konkurs promujący innowacyjne projekty racjonalizatorskie. Pierwszą edycję wygrał projekt zgłoszony przez polski zespół FM Logistic: nadstawa FM DualFrame.

 

Powierzchnie magazynowe

Pozytywne perspektywy dla rynku logistycznego w Polsce
Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce rozwija się dynamicznie od kilkunastu lat. CBRE i Panattoni Europe, przy silnym wsparciu agencji badawczej Analytiqa, sporządziły raport „Poland Logistics Confidence Index 2017”, który bada poziom zaufania do rynku, na podstawie opinii osób zarządzających największymi i najlepiej prosperującymi firmami z sektora logistycznego.

 

Transport drogowy

EETS w końcu rusza
Jedno urządzenia do naliczania myta w całej Europie
Prace nad technicznymi aspektami wprowadzenia na terenie krajów UE jednego urządzenia do rozliczania wszystkich opłat drogowych dobiegły końca. Za komercjalizację usługi odpowiada podmiot Toll4Europe, łączący wysiłki DKV Euro Service, T-Systems oraz Daimler AG. O szczegółach uruchomienia systemu mówi Jürgen Steinmeyer, dyrektor departamentu opłat drogowych w DKV Euro Service.

Automatyzacja szkolenia kierowców jest już rzeczywistością
Automatyzację wymyślono po to, żeby ułatwić sobie życie, bo przecież po prostu fajnie jest, kiedy brama otwiera się sama, bez naszej ingerencji, albo wycieraczki rozpoznają opady i dostosowują swoje działanie do ich intensywności, także bez naszego w tym udziału. Ale sztuczną inteligencję można zaprząc i do bardziej odpowiedzialnych zadań, nawet takich, w których na pozór trudno ją sobie wyobrazić.

Jak zaplanować nieprzewidywalne?
Dzisiejszy rynek przekształca się niezwykle dynamicznie. Jednym z czynników determinujących tak intensywne zmiany jest technologia. Szybki dostęp do informacji i różnego typu towarów, impulsywne zakupy, wszystko to sprawia, że coraz trudniej przewidzieć co się wydarzy zarówno w produkcji i handlu, jak i w transporcie. Może jednak da się zapanować nad tym żywiołem?

Krótsze kolejki na przejściu Litwa – Białoruś dzięki e-Manifestowi
Od listopada zmieniły się zasady odpraw celnych na granicy Litwa – Białoruś. O tej rewolucji w przepisach rozmawiamy z Jurgisem Adomaviciusem, właścicielem międzynarodowej Agencji Celnej Bunasta, posiadającej oddziały w kilku krajach.

 

Transport kolejowy

Jak ożywić kolejowe przewozy ładunków?
Kolejowe przewozy towarowe w Polsce od kilku lat nie rozwijają się w takim tempie, jakby tego można oczekiwać. Co prawda, pierwsze półrocze 2017 okazało się dla nich stosunkowo pomyślne, ale ubiegły rok był jednym z najsłabszych w branży. Jakie są główne przyczyny spadku udziału kolei w przewozach ładunków i jakie szanse na poprawę tej sytuacji? Franciszek Nietz zapytał o to Mirosława Antonowicza, członka zarządu PKP S.A. ds. strategii.

PKP Cargo – mocne przyspieszenie
Wyniki przewozowe i finansowe Grupy PKP Cargo za trzy kwartały 2017 r., przedstawione 28 listopada na konferencji prasowej przez p.o. prezesa zarządu Krzysztofa Mamińskiego, okazały się lepsze, niż wcześniej zakładano. Po trzech kwartałach 2017 r. przychody operacyjne Grupy wyniosły 3,46 mld zł, a EBITDA 531 mln zł i były odpowiednio o 7,7% oraz 54% większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik netto po 9 miesiącach to 52 mln zł, o 169 mln zł większy niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

 

Transport morski

Tanger Med – port z dużymi perspektywami
Pierwsze skojarzenie z Maroko to orientalny klimat, egzotyczne krajobrazy, plaże zalane słońcem nad Atlantykiem i Morzem Śródziemnym, a także legendarna Casablanca. A przecież kraj ten oddziela od Europy jedynie Cieśnina Gibraltarska.

 

Prawo

Francja – „roszczenie bezpośrednie” przewoźnika o zapłatę
Francja wprowadziła do swojego porządku prawnego instytucję współodpowiedzialności wysyłającego oraz odbierającego towar na równi ze spedytorem. Chodzi oczywiście o przypadek, gdy przewoźnik realizuje przewozy na zlecenie spedytora i nie otrzymuje zapłaty za swoje usługi.

Reklamacje w przewozie międzynarodowym (konwencja CMR)
Reklamacje i roszczenia w międzynarodowym przewozie drogowym towarów zostały uregulowane w Konwencji CMR w sposób dość lakoniczny. Prowadzi to do sytuacji, iż w wielu przypadkach należy sięgać do wypracowanego w tym zakresie orzecznictwa zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Dopiero prawidłowa wykładnia przepisów Konwencji CMR dokonana na bazie wydanych już orzeczeń może zapewnić pod względem formalnym skuteczność złożonej reklamacji.

Kolejne rozstrzygnięcia na temat delegowania pracowników w UE
23 października 2017 r. w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady UE z udziałem ministrów krajów członkowskich ds. zatrudnienia, a dotyczyło ono nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych. Przewoźnicy międzynarodowi wiązali spore nadzieje z rozstrzygnięciami, które mogły zapaść podczas tego posiedzenia. Jednakże, mimo początkowego sprzeciwu Polski stojącej na czele 14 innych państw europejskich, sojusz Francji, Niemiec, Włoch, Austrii, Holandii i Belgii narzucił Radzie swoje stanowisko odnoszące się do stosowania zrewidowanej dyrektywy wobec kierowców w całości.

 

Finansowanie i ubezpieczenia

Branża leasingowa po 3 kwartałach 2017 roku
Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w okresie od stycznia do końca września br. firmy leasingowe sfinansowały inwestycje polskich firm o wartości 47,9 mld zł. Dynamika branży leasingowej w tym czasie wyniosła 12,9 % r/r.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C