TSL Biznes – Grudzień 2020

C
[su_button url=”/online/TSLbiznes_2020_12.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

LOGISTYKA

Neutralność klimatyczna  – główny cel zielonego ładu
11 grudnia 2019 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat w sprawie nowej strategia rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej, polegającej na przekształceniu jej do 2050 r. w neutralne klimatycznie, sprawiedliwe i dostatnie społeczeństwo o nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce. Strategię tę nazwano Zielony Ład.

Czy e-commerce jest bardziej ekologiczny od handlu stacjonarnego
Kartony, wypełniacze, etykiety, ulotki, przeładunki w hubach, a ponadto zarządzanie zwrotami. Czy te niezbędne elementy łańcucha dostaw w e-commerce powodują, że kupując przez internet szkodzimy środowisku bardziej, niż decydując się na zakupy w handlu stacjonarnym?

PROMOCJA

PROMOCJA

Woda na wagę złota
Recykling wody to oszczędność do 50% wody czystej zużywanej w budynku i obniżenie opłaty za usługi wodne do 90%. Taki wniosek wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield pt. „Industrial Goes Green”, w którym kompleksowo przeanalizowano najpopularniejsze ekorozwiązania stosowane w branży magazynowej.

Elektromobilność i fotowoltaika
Pandemia istotnie spowolniła, a wręcz zahamowała światową globalizację. Trwający od lat 80. XX w.
trend przenoszenia produkcji do Azji i towarzysząca mu globalizacja łańcuchów logistycznych wymagały
przygotowania wielu scenariuszy wydarzeń.

Kuehne+Nagel inwestuje w logistykę kontraktową
Logistyka kontraktowa to część łańcucha dostaw, w którym liczy się szybkość, dokładność i zrozumienie wymagań zarówno klienta, jak i jego finalnych odbiorców. Wzrost udziału firm logistycznych w obsłudze branży farmaceutycznej i medycznej oraz w realizacji zamówień e-commerce znacznie napędził ten sektor pod kątem nowych zysków. Jak to wygląda w praktyce, mówi Magdalena Kraszewska Marketing & Communication Manager, Kuehne + Nagel.

Nowy region CEE w strukturach CAT Cargo Logistics
Pandemia Covid-19 zmobilizowała wiele przedsiębiorstw do rewizji strategii, adaptacji procesów i wprowadzania zmian w zarządzaniu firmą. Dotyczy to również CAT Cargo Logistics. Jednym z działań firmy, będących odpowiedzią na logistykę w niepewnych czasach, jest utworze nie regionu Centralnej i wschodniej Europy (CEE) w strukturach tego operatora.

LOGISTYKA – TECHNOLOGIA

“Zielona logistyka” – model in house w branży opakowaniowej
Słowo „ekologia” dotyka niemalże każdej dziedziny naszego życia. Firmy stawiają na eko-innowacyjność zdając sobie sprawę z tego, że muszą poprzez swoją działalność minimalizować niepożądane oddziaływanie na środowisko naturalne. Firma ALPLA, producent opakowań z tworzyw sztucznych, w swych procesach logistycznych posiada unikalny model współpracy, który w znaczący sposób redukuje jej ślad węglowy.

Zarządzanie gospodarką paletową
La Pallete Rouge (LPR), to fi rma logistyczna zajmująca się wynajmem palet, obsługująca głównie
branżę FMCG oraz sieci handlowe. Powstała w 1992 roku we Francji i bardzo szybko weszła na rynki pozostałych państw europejskich.

LPR – Znaczący gracz na rynku palet
LPR działa w Polsce już od 7 lat. Jak fi rma się rozwija i jaka jest jej przyszłość, mówi Tiago Costa, Country Manager LPR Poland.

Inteligentne sterowanie bramami
Pojazdy AGV (Automatic Guided Vehicles) przewożą ogromne rolki materiału z magazynu na linie produkcyjne. Wszędzie widać ruch, ale na hali nie ma prawie żadnych osób. Gdy pojazdy przejeżdżają, bramy otwierają i zamykają się bardzo szybko. Są to przemysłowe bramy szybkobieżne EFA-SST, EFA-STT i EFA SRT fi rmy Efafl ex. Pojazdy AGV i bramy „komunikują się” ze sobą – połączone zostały w inteligentną sieć, w której automatycznie odbierają od pojazdów impulsy do otwierania (w nowej śluzie nawet 250 – 300 razy dziennie). Działają przy tym bezawaryjnie.

PRAWO

Jak odzyskać niesłusznie pobrane opłaty drogowe (MAUT) w Niemczech?
Korzystny dla przewoźników wyrok (sygnatura C-321/19) Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 października 2020 r. (dalej: TSUE) w sprawie naliczania wysokości myta przez Niemcy to jedno z ważniejszych dla polskich przewoźników orzeczeń z ostatnich miesięcy.

Jakie zmiany warto wdrożyć w firmie transportowej przed końcem roku?
Przełom roku to czas podsumowań oraz planów na kolejny okres. W firmie transportowej jest to czas weryfikacji dokumentów z podróży służbowych (uzupełnianie zaległych rozliczeń), weryfikacja ryczałtów za nadgodziny i pracę w nocy oraz dyżury. Wszyscy chcemy wejść w nowy rok bez zaległości – czy to się uda?

Przestawienie pojazdu przy załadunku jest elementem załadunku
Przepisy nie nakładają na przewoźników obowiązku dokonywania załadunku towarów. Polskie prawo przewozowe i konwencja CMR, w odróżnieniu np. od niemieckiego HGB i francuskiego dekretu z 2017 r., nie definiują załadunku, dając zleceniodawcom możliwość swobodnego interpretowania przepisów i pole
do obciążania przewoźników kosztami szkód.

Powierzchnie magazynowe

Panattoni wyznacza ekologiczne trendy
W Europie, w rankingu zielonego budownictwa dla celów przemysłowych prowadzi Panattoni. Tylko
w Polsce portfolio obiektów dewelopera powstałych zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju to
40 inwestycji. W ostatnim czasie cztery nowe inwestycje uzyskały certyfikaty BREEAM na poziomie Very Good.

Święto zakupów w wersji pandemicznej
Black Friday dotychczas był czasem święta zakupów, a z tym wiązał się wzmożony ruch w sklepach.
W tym roku, w ramach walki z COVID-19, sklepy w galeriach handlowych pozostały tego dnia zamknięte.
Cały ruch zakupowy został przeniesiony do sieci. Czy e-commerce był na to gotowy?

USŁUGI KURIERSKIE I POCZTOWE

Jak zmienił się rynek kurierski w 2020 roku
Podczas gdy niektóre sektory gospodarki przeżywają trudności, branża KEP dynamicznie rozwija się, czerpiąc z nagłego wzrostu zamówień w sklepach internetowych. Jak obecna sytuacja wpłynęła na firmy kurierskie?

Święta inne niż wszystkie również dla e-commerce
Koniec roku to najgorętszy czas dla firm związanych z e-commerce, a zaczyna się od połowy listopada w związku z Black Friday i Cyber Monday. W tym roku polskie e-sklepy i przedsiębiorstwa postanowiły potraktować te dni oraz Boże Narodzenie jako szansę na dotarcie także do międzynarodowych klientów i zwiększenie przychodów.

FINANSOWANIE I UBEZPIECZENIA

Ostre hamowanie
Europejski rynek leasingu w 2019 r. osiągnął 6-procentowy wzrost dynamiki w zakresie wartości nowych umów leasingowych. Najnowsze dane z połowy tego roku jednak pokazują 24,5-procentowy spadek fi nansowania leasingiem w Europie.

TRANSPORT DROGOWY

Sprzedaż na stacjach AS24 Polska wróciła do poziomu sprzed pandemii
Obecną sytuację sieci stacji paliw AS 24 oraz jej plany na przyszłość komentuje nowy dyrektor zarządzający AS24 Polska Cyril de Kergommeaux.

e-Vito i e-Sprinter – Gwiazdorski duet z energią
Po naszych miastach cały dzień kręcą się dostawcy świeżej żywności, kurierzy, serwisanci, handlowcy.
Krótkie przejazdy, dużo parkowania, często presja czasu – to idealne zadania dla elektrycznych pojazdów, takich jak eVito i eSprinter.

TRANSPORT INTERMODALNY

Rynek intermodalny odnotowuje wzrosty, mimo globalnych problemów
Operator intermodalny Loconi Intermodal podsumował sytuację w swojej branży. Po trudnej wiośnie z powodu pandemii i lockdownu, lato i wczesna jesień przyniosły odbicie w górę masy przewiezionych towarów na rynku transportu kolejowego oraz intermodalnego.

Kontenery – towar deficytowy
Obecnie światowy sektor logistyczny boryka się z problemem kongestii, której efektem jest brak dostępności kontenerów. Sytuacja w dużej mierze jest konsekwencją Covid-19, która spowodowała absencje pracowników w wielu portach na całym świecie.

Pięć laty polsko-duńskiego partnerstwa intermodalnego
Operator logistyczny PKP CARGO Connect, największy w Polsce i wiodący w UE operator kolejowych przewozów towarowych PKP CARGO S.A. oraz globalny operator logistyczny A.P. Moller-Maersk mogą w tym roku poszczycić się pięcioletnią współpracą przy realizacji regularnych serwisów intermodalnych.

Rozwiązanie mające przyszłość
Firma ABAX Poland wraz ze swoim klientem, którym jest kompleksowy operator logistyczny Uni-logistics, przeprowadziła eksperyment polegający na monitoringu kontenerów przewożonych Nowym Jedwabnym Szlakiem ‒ z Chin do Polski i z powrotem..

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C