HR i edukacja
Sytuacja na rynku pracy – czy jeszcze kryzys, czy już nadzieja?
Rynek pracy już od dłuższego czasu jest łaskawy dla pracownika. Pandemia miała w tym swój bezsprzeczny udział. Zeszłoroczny lockdown i obostrzenia chwilowo przesunęły szalę na stronę pracodawców, ale rok 2021 to ewidentny powrót do rynku pracownika.
Dobry kontakt na dobry kontrakt
Doświadczony operator logistyczny to dobry partner i katalizator rozwoju, bowiem efektywność operacyjna przy zminimalizowaniu odpowiedzialności własnej (scedowanej na operatora logistycznego właśnie) jest skuteczną formą zarządzania przedsiębiorstwem.
Logistyka
Nie tylko sieci handlowe, także operatorzy logistyczni
O tym, że sieci handlowe odgrywają coraz bardziej istotną rolę w strategiach dystrybucji, realizowanych przez producentów, wiadomo nie od dziś.
Transport drobnicowy wpisany w strategię FM Logistics
Transport drobnicowy to istotny element strategii FM Logistic. W jaki sposób firma ją realizuje i z czym się to wiąże? Na ile rozwój tego rodzaju transportu wpisuje się w nową strategię firmy „Powering 2030”? ‒ pytamy Sebastiana Plesińskiego, zajmującego w FM Logistic stanowisko Transport Sales Director Central Europe.
Pięć kluczowych elementów przewagi branży konkurencyjnej w branżu DIY według Dascher Polska
Dobra passa producentów artykułów do domu i ogrodu trwa. W 2020 r. światowy rynek DIY wzrósł o blisko 14%, do łącznej wartości 701 mld euro*). Duży w tym udział mają polscy eksporterzy, którzy systematycznie zwiększają wolumen dostawy swoich towarów do europejskich sieci sklepów typu „home improvement”, zwłaszcza w Niemczech. Na tak wysoce konkurencyjnym rynku, z ustabilizowanym asortymentem i stabilnym poziomem cen, szczególnego znaczenia nabiera efektywna logistyka.
Logistyka – technologia
Indywidualne rozwiązanie dla Julius Blum GMBH
Dematic rozbudowuje centrum logistyczne firmy Julius Blum GmbH pod Poznaniem. Na terenie zakładu austriackiego producenta i dystrybutora okuć meblowych dostawca technologii automatyzacji buduje nowy, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania.
Systemy IT
Nowa aplikacja od Project 44
Aby platforma RTTVP (Real-time Transportation Visibility Platform) naprawdę zasługiwała na miano „zaawansowanej”, musi robić coś więcej niż tylko przedstawiać obraz przesyłek w tranzycie. Musi przejść od zwykłego „przeglądania” przesyłek do umożliwienia użytkownikom platformy zaangażowania się w „reakcje” ‒ podejmowanie działań w odniesieniu do cyklu życia ich przesyłek.
Zrównoważony rozwój
Czy logistyka może być przyjazna dla klimatu?
Ziemia jest super organizmem, dążącym do równowagi. Jednak od dziesiątek lat jej naturalna harmonia jest naruszana przez działalność człowieka. Codzienne wybory, których dokonujemy, wpływają nie tylko na nasze zdrowie, bezpieczeństwo i finanse, ale także na naszą planetę i jej istnienie dla przyszłych pokoleń. Przetrwanie ludzi i ich dobrobyt są całkowicie zależne od natury, więc jako społeczeństwo powinniśmy działać lepiej. Dotyczy to zarówno sektora prywatnego, publicznego, jak i każdego człowieka z osobna.
W drodze do zrównoważonego rozwoju
Czysta logistyka, długoterminowa wartość dla klientów i innych interesariuszy, bezpieczeństwo w pracy, dialog z otoczeniem – o tych działaniach można przeczytać w najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju DB Schenker.
Pannatoni podnosi poprzeczkę
Równo rok temu informowaliśmy o zielonej polityce lidera powierzchni przemysłowej „Go Earhwise with Panattoni”. Co udało się osiągnąć przedsiębiorstwu przez ostatnie 12 miesięcy w kwestiach zrównoważonego rozwoju? ‒ zapytaliśmy o to przedstawicieli firmy.
DB Schenker dąży do neutralnej logistyki
Kilka dni po konferencji COP 26 w Glasgow nawiązanie ścisłej współpracy ogłosiły fi rmy DB Schenker i Volta Trucks (producent i dostawca usług w zakresie elektrycznych pojazdów użytkowych). Celem jest szybsze przejście na flotę pojazdów miejskich z napędem elektrycznym.
Zielony magazyn w sercu miasta
Branża magazynowa jest na zielonym kursie ‒ z rosnącym sektorem e-commerce rosną nowe magazyny, wraz z nimi zwiększa się wpływ branży na środowisko, ludzi i gospodarkę. Kluczem do sukcesu jest dziś dostarczanie ekologicznych powierzchni logistycznych w strategicznych lokalizacjach, jak najbliżej konsumenta końcowego.
Grupa ID Logistics coraz bardziej odpowiedzialna społecznie
Operatorem logistycznym, który w realizowanej przez siebie strategii duży nacisk kładzie na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu (CSR), jest ID Logistics. Ostatnio Grupa przedstawiła strategię jaką zamierza realizować do 2030 roku oraz podjęte w związku z tym zobowiązania i plan działań.
Transport drogowy
Odblokuj swoją kartę na czas tankowania
Karty paliwowe z naklejonym numerem PIN, zostawiane na stacji. Karty porzucone na dystrybutorze. Kradzieże paliwa na przywłaszczone karty. Tak się niestety dzieje, bo najsłabszym ogniwem wszelkich zabezpieczeń jest człowiek. Z nowatorskim pomysłem, jak zabezpieczyć tę lukę, wyszedł właśnie operator kart paliwo-serwisowych DKV Mobility.
Coraz więcej możliwości dzięki kartom flotowym
Karty flotowe, będące narzędziem wspomagającym zarządzanie flotą, są dziś w firmach transportowych tak popularne jak u przeciętnego śmiertelnika karty płatnicze. Już nie tylko można nimi zapłaci za paliwo i winiety oraz rozliczyć podatek VAT, ale dają znacznie więcej możliwości. Stały się nie tylko niezbędnym elementem pracy kierowcy, ale też przewoźnika.
Przygotuj się na nowy rok z DKV Mobility
Mniej plastiku dzięki kartom paliwowym z PET
Coraz częściej na gazie
Z roku na rok na popularności zyskują pojazdy ciężarowe zasilane CNG i LNG. W Polsce, w 2018 r. zarejestrowanych bbyło 20 tego typu ciągników marki IVECO, dziś jest ich 1600. Wzrost popytu na nie uzależniony jest od ilości stacji oferujących CNG i LNG, a także możliwości korzystania z kart flotowych przy zakupie paliwa.
Program flotowy Moya Firma ma już 10 lat!
Rozwój oferty flotowej jest jednym z priorytetów dla spółki Anwim – właściciela i operatora ogólnopolskiej sieci stacji paliw MOYA. W tym roku ma miejsce jubileusz dziesięciolecia istnienia na rynku kart MOYA firma. Program flotowy, oferujący karty paliwowe i aplikację mobilną, na przestrzeni minionej dekady stał się atrakcyjną propozycją dla firm transportowych i logistycznych różnych wielkości, skutecznie uzyskując istotną część polskiego rynku kart paliwowych.
Nowe naczepy chłodnicze dla Jeronimo Martins Polska
Sieć detaliczna Biedronka, należąca do portugalskiej grupy Jeronimo Martins, działa w Polsce od ponad 25 lat. W tym czasie umiejętnie ulokowała w ok. 1,1 tys. miejscowości ponad 3 tys. sklepów: zarazem blisko klientów i z dogodnym dostępem dla zaopatrzenia. Jest to wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Każdego dnia pojazdy uzupełniające towar w sklepach pod szyldem z uśmiechniętą biedronką pokonują ponad 400 tys. km, wykonując z 16 centrów dystrybucyjnych 3 tys. kursów, przewożąc 85 tys. palet z ładunkiem.
Powierzchnie magazynowe
Rozgrzany jak nigdy dotąd
Sektor logistyczny po trzech pierwszych kwartałach stanowi blisko połowę całkowitego wolumenu transakcji na rynku inwestycyjnym w Polsce. Obecnie w budowie znajduje się największa w historii podaż nowej powierzchni, a popyt zmierza do pobicia rekordu na koniec roku. W kolejce po wynajęte obiekty ustawiają się inwestorzy z całego świata. To i jeszcze więcej można znaleźć w najnowszym raporcie firmy doradczej Savills.
Na fali wzrostu
Rynek magazynowy odnotował spektakularne wzrosty na przestrzeni ostatnich dwóch lat, stając się wielkim wygranym czasu pandemii COVID-19 i nadal nie zwalnia tempa. Eksperci Colliers przygotowali zestawienie najważniejszych, ich zdaniem, wydarzeń w mijającym roku, a także prognozy na 2022 r.
Prawo
Wzrosty kosztów wynagrodzenia kierowców w 2002 roku
Ostatnie miesiące w transporcie drogowym są chyba najbardziej burzliwym okresem dla polskich przewoźników w ostatniej dekadzie. Dzieje się tak nie tylko z powodu przedłużającej się pandemii COVID-19, czy wzrostu kosztów paliwa. Sen z powiek spędza nam również szereg zmian w przepisach, które mają wejść w życie w przyszłym roku.
Kontrole transportu w najbliższej przyszłości. Duże zmiany już niebawem.
Co się zmieni w przebiegu kontroli drogowych kierowców na przestrzeni kilku następnych lat? Do jakich informacji będą mieli dostęp inspektorzy? Jakie dane będą rejestrowały tachografy? Czy inspektorzy będą sprawdzać więcej naruszeń niż teraz? Okazuje się, że jesteśmy w przededniu istotnych zmian w prowadzeniu kontroli – szczególnie tych drogowych.
Postępowanie ws. przemytu tytoniu i papierosów – sukcesy kancelarii Koben
Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, w ciągu ostatnich kilku miesięcy w portach między Europą a Wyspami Brytyjskimi mają miejsce wzmożone kontrole pojazdów przekraczających granice. W szczególności dotyka to przewoźników prowadzących działalność w zakresie transportu drogowego towarów, którzy z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19 lub organizacji pracy w miejscach załadunku, nie mają możliwość weryfi kacji czynności załadunkowych czy sprawdzenia zawartości opakowań towarów faktycznie znajdujących się w pojeździe.
Wydarzenia
Kod Innowacji 2021 – poznaj zwycięskich inwestorów
Polska Spółka Gazownictwa i Omnipack zostali w tym roku liderami innowacji według GS1 Polska. Nagroda specjalna trafiła do konsorcjum firm: Netto, Makro oraz Federacji Polskich Banków Żywności za wzorowe partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju.