TSL Biznes – grudzień 2022

C

Logistyka

Jak rozwój omnichannel wpływa na aktywność klientów? Jak w związku z tym zmieniają się galerie handlowe?

Łańcuchy dostaw podlegają nieustannej ewolucji związanej zarówno z globalnymi trendami rynkowymi, wdrażaniem innowacji, jak i zjawiskami określonymi przez jednych jako czarny łabędź, a jeszcze innych jako szary nosorożec. Nie bez znaczenia pozostają również postawy konsumentów, ich preferencje oraz konkurencja powodująca, że usprawnienia, o których mogliśmy jeszcze niedawno czytać w kontekście możliwych do wdrożenia w przeciągu kilku lat, są z nami na dobre już teraz.

Nowe projekty logistyczne Seifer Polska. Rozwój w logistyce od 75 lat.

Trzy projekty, które przyniosą dwucyfrową kwotę przychodu w milionach polskich złotych.

Celem fundamentalnym zaufanie klientów

W grupie DHL na pierwszym miejscu stawiane są potrzeby i wymagania klientów. Firma zapewnia profesjonalną i kompleksową obsługę wzdłuż ich całego łańcucha dostaw. Ogniwem tego łańcucha, na którym ogniskuje swoją uwagę DHL Supply Chain, jest logistyka kontraktowa. Na ile stanowi ona fundament działalności DSC i traktowana jest jako kluczowa kompetencja stale rozwijana u pracowników ‒ mówi Jacek Faber, Business Development Manager, DHL Supply Chain.

Świeżość i bezpieczeństwo – ścieżka działania logistyka żywności

Jakie kategorie produktów spożywczych dostarcza obecnie w ramach swoich usług Quick Service Logistics Polska lokalom gastronomicznym? – pytamy Magdalenę Jarząbek, menadżerkę ds. zakupów i relacji z klientem QSL Polska.

Zrównoważony rozwój

Eko-rozwój w grupie UTZ to strategia na lata. Zrównoważone działania dzięki tradycji i wizji przyszłości.

Już założyciel naszej firmy Georg Utz wiedział, że gospodarka i ekologia muszą być skoordynowane. Od zawsze opieraliśmy się na systemie gospodarki o obiegu zamkniętym. Nasze tworzywo sztuczne może być kilkakrotnie poddawane recyklingowi w 100 procentach. Od roku 1970 stale poszerzamy wiedzę w zakresie surowców wtórnych, a dzięki UIC® mamy własny regranulat sprawdzony pod względem jakości.

Zrównoważone rozwiązania transportowe. kiedy branża transportu osiągnie neutralność klimatyczną?

Nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne są jednym z największych wyzwań, przed którymi stoimy wszyscy. W 2021 roku globalna emisja CO2 osiągnęła rekordowe 36,3 gigaton. Transport towarów generuje 8% globalnej emisji CO2 i aż 11%, jeśli weźmiemy pod uwagę również centra logistyczne.

Firmy lepiej rozumieją zrównoważony rozwój

W tle dzisiejszej, niestabilnej sytuacji na świecie można dostrzec małe, ale ważne zmiany, które kierują społeczeństwa ku lepszemu. Z dużym przyspieszeniem rośnie dziś wrażliwość przedsiębiorstw na sprawy pozaekonomiczne, związane z długofalowym zrównoważonym rozwojem. Popularność zyskuje tzw. koncepcja ESG, która pozwala holistycznie mierzyć i premiować odpowiedzialne postawy firm.

Najemcy potrzebują zrównoważonych rozwiązań

Najważniejszą cechą magazynów jest ich efektywność energetyczna. Ale istotne są także wszelkie udogodnienia dla pracowników – takie wnioski płyną z badania „European Logistics & Supply Chain Sustainability Report 2022”*, którego Panattoni jest współautorem. Firmy oczekują, że użytkowane przez nie obiekty będą charakteryzowały się niższymi kosztami operacyjnymi, dbałością o wellbeing pracujących w nich osób, mniejszą emisją CO2, a w efekcie zminimalizowanym negatywnym wpływem inwestycji na środowisko. Działania dewelopera, ujęte w strategii „Go Earthwise with Panattoni”, od lat doskonale wpisują się w te oczekiwania i pokazują kierunek zmian w sektorze nieruchomości przemysłowych.

Usługi kurierskie i pocztowe

O czym warto pamiętać przy zakupach internetowych przed świętami

Listopad to gorący okres promocji zakupowych, w dużej mierze ze względu na Black Friday i Cyber Monday, a także zbliżające się święta Bożego Narodzenia. DPD Polska przygotowała kilka praktycznych rad i wskazówek, o których warto pamiętać przy składaniu zamówień online w okresie przedświątecznym.

GLS Poland stawia na rozwój informatyzacji  i infrastruktury

Firma ta to tegoroczny lider logistyki w kategorii Cyfrowe narzędzia komunikacji. Nagrodzona została, gdyż nieustannie inwestuje w twardą infrastrukturę i rozwija swoją ofertę, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania klientów. GLS Poland, jeden z liderów w branży logistycznej, wskazuje działania, na których opiera swój sukces.

Logistyka – technologie

Projekt w Budapeszcie o wartości 167 mln Euro: Podniesienie poziomu bezpieczeństwa na lotnisku

Nowoczesne lotniska stanowią nie tylko rodzaj międzynarodowych węzłów komunikacyjnych, ale często też połączenie futurystycznych budynków z innowacyjną technologią, która sprawia, że pasażerowie, bagaże oraz ładunki znajdują się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Nie mniej ważne od sprawnej logistyki jest jednak bezpieczeństwo. I to właśnie dzięki szybkobieżnej bramie EFA-STT® zwiększony został poziom bezpieczeństwa technologicznego na lotnisku w Budapeszcie.

Palety przeznaczone dla branży napojów. Tworzywo sztuczne zamiast drewna

Grupa Craemer, światowy lider w dziedzinie rozwiązań logistycznych z tworzyw sztucznych, opracowała nową generację odpornych, higienicznych i antypoślizgowych palet do napojów. Branżę zainteresują również skrzyniopalety tej firmy.

 Systemy IT

E-CMR przyszłość zintegrowanej logistyki

CMR jest najważniejszym dokumentem w międzynarodowym transporcie drogowym. W 2025 roku jego cyfrowa wersja, e-CMR, ma upowszechnić się w całej Europie. Gdy tak się stanie, międzynarodowa logistyka stanie się też bardziej transparentna, ekologiczna i będzie mogła szukać większych oszczędności.

EV Fleet rewolucjonizuje towarowy transport miejski

Polska spółka technologiczna EV Fleet tworzy innowacyjną cyfrową platformę służącą do kompleksowego zarządzania flotami i mobilnością w miejskim transporcie towarowym. Pozwoli ona na oferowanie nowoczesnych usług dla firm transportowych i operatorów flotowych.

Samoobsługa coraz bardziej dostępna

Przyspieszenie w obszarze rozwiązań automatyzujących procesy sprzedażowe spowodowało, że urządzenia do samoobsługi są coraz częściej wdrażane przez sieci retail, a Polacy coraz chętniej z nich korzystają.

Transport drogowy

TBM  w podróży – rekordowa operacja logistyczna DB Schenker

Po rozładunku w szczecińskim porcie, gigantyczna maszyna do drążenia tuneli (TBM: tunnel boring machine), ruszyła w długą, ponad 700-kilometrową podróż przez Polskę. Jej pierwsze elementy trafi ły już na budowę drogi S19 na odcinku Rzeszów Południe – Babica. DB Schenker od 18 miesięcy przygotowywał transport tego ładunku, jednego z najcięższych do tej pory na polskich drogach.

Dokąd zmierza polski transport drogowy?

Od początku pandemii, a zwłaszcza wojny w Ukrainie, przewoźnicy obawiali się, że ich branża poniesie straty. Na ile to się potwierdziło i jaki wpływ oba wydarzenia mają na transport drogowy? ‒ m.in. na te tematy dyskutowano podczas konferencji „Transport drogowy dziś i wyzwania przyszłości” zorganizowanej przez Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska w dniu 24 listopada 2022 roku.

Prawo

Nowe zasady zatrudnienia cudzoziemców w branży transportowej

W ostatnim czasie nastąpiło wiele istotnych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców. Część z nich planowana była już wcześniej, jednak konieczność wprowadzenia niektórych z nich była spowodowana innymi sytuacjami.

Odpowiedzialność przewoźnika w przypadku naruszenia obowiązku postoju na parkingach strzeżonych

Wielu zleceniodawców narzuca przewoźnikom w zleceniach transportowych szczegółowe instrukcje dotyczące bezpieczeństwa, np. obowiązek korzystania wyłącznie z parkingów strzeżonych. Kierowcy ciężarówek często jednak nie mają możliwości dostosowania się do tego obowiązku, ponieważ na wyznaczonych trasach w ogóle nie ma monitorowanych miejsc postojowych.

Kontrakt magazynowy jako umowa składu

W związku z dynamicznym rozwojem sektora logistyki magazynowej coraz popularniejszy staje się temat odpowiedzialności przedsiębiorcy składowego oraz zasad rządzących umową składu. W tym zakresie przepisy Kodeksu cywilnego wyznaczają dość specyficzne zasady.

Powierzchnie magazynowe

Do obsługi ostatniej mili

Popyt na powierzchnię magazynową rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu sprzedaży online. Na podstawie najnowszej analizy rynku last mile zawartej w opracowaniu Europe’s Last Mile. European Logistics Report 2022, oceniamy że na każdy miliard euro wydany w segmencie sprzedaży detalicznej online będzie potrzebne 24 tys. m2 miejskiej powierzchni magazynowe.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C