TSL Biznes – grudzień 2023

C

Logistyka

Klucz do efektywnego zarządzania magazynem

W dzisiejszym, dynamicznym świecie logistyki efektywne zarządzanie magazynem jest kluczowym elementem utrzymania konkurencyjności. Na scenie logistycznej pojawia się coraz więcej wyzwań, a jednym z najskuteczniejszych narzędzi, które pomaga im sprostać, jest zaawansowane oprogramowanie do zarządzania magazynami.

Zawsze w kontrolowanej temperaturze

W kontenerach chłodniczych przewożone są różne produkty – towary niebezpieczne, chemia, żywność, elektronika, czy towary farmaceutyczne, w tym leki i szczepionki. W reeferach, w temperaturze +23°C transportowane są również baterie do samochodów elektrycznych. Na co należy zwrócić największą uwagę przy wysyłkach kontenerów w temperaturze kontrolowanej?

Logistyka – technologia

Inteligentne rozwiązania specjalne gwarantujące nieskazitelną czystość.
Protina Pharmazeutische GMBH z Ismaning docenia kreatywność i elastyczność Efaflex jako producenta bram

Firma Protina Pharmazeutische GmbH otwiera się na przyszłość. Na terenie firmy, obok budynku z lat 80., wybudowano nowy, który zapewnia odpowiednią ilość miejsca dla stale rozrastającego się przedsiębiorstwa. Utworzone obszary napełniania i pakowania są bezpiecznie osłonięte bramami do pomieszczeń czystych wyprodukowanymi przez EFAFLEX. W ciągu ostatnich dwunastu lat specjalista od przemysłowych bram szybkobieżnych zainstalował w firmie Protina 35 bram EFA-SRT® CR oraz pięć bram innych typów w nowym i istniejącym budynku.

Zrównoważony rozwój

Pierwsze transporty z użyciem ECMR w firmie Geberit

Coraz więcej firm dołącza dziś do cyfrowej rewolucji i decyduje się stosować dokumenty w wersji elektronicznej, odchodząc tym samym od tradycyjnej dokumentacji papierowej.

ESG zyskuje na znaczeniu

CHEP, firma specjalizująca się w rozwiązaniach dla łańcuchów dostaw oraz GS1 Polska 26 września zorganizowały w Warszawie debatę na temat znaczenia raportowania ESG (Environmental, Social and Governance). Podczas niej starano się odpowiedzieć na wiele pytań, do których uczestników zmobilizowała unijna dyrektywa.

Standard GS1 wspierają raportowanie ESG

Najnowsze rozwiązanie organizacji GS1 może pomóc w raportowaniu zgodnie z dyrektywą CSRD. Globalne standardy pozwalają bowiem gromadzić i współdzielić informacje w całym łańcuchu wartości.

Transport intermodalny

Apel spedytorów do nowego rządu

Elektroniczny list przewozowy oraz dopuszczenie na polskie drogi dłuższych zestawów ciężarówek, a także utworzenie specjalnej jednostki odpowiedzialnej za transport intermodalny – to trzy postulaty jakie branża spedycji i logistyki wystosowała do parlamentarzystów i liderów ugrupowań tworzących nowy rząd koalicyjny.

Systemy IT

Cyfrowa logistyka

Współczesne operacje logistyczne dzieją się w równym stopniu w świecie fizycznym jak i cyfrowym. Zarówno usługi z zakresu transportu i magazynowania, jak i obsługa klienta opierają się na pozyskiwaniu i wymianie informacji pomiędzy bazami danych oraz ich przetwarzaniu wedle potrzeb przez różne systemy informatyczne. Od jakości i poziomu ich organizacji zależy stopień automatyzacji, wsparcia i efektywności procesów biznesowych oraz optymalizacji łańcucha dostaw. Bez tych elementów nie ma dziś dobrej logistyki.

Miej oko na wszystko z Dachser

Kluczowymi wyzwaniami w biznesie jest przewidywalność i przejrzystość, co dotyczy również operatorów logistycznych. W tym celu DACHSER wyposażył nadwozia wymienne i naczepy wykorzystywane w transporcie ładunków drobnicowych w inteligentne urządzenia śledzące obsługujące 5G/LPWAN i połączył je z systemami informatycznymi.

Nowoczesne inteligentne tachografy

Wszystkie pojazdy wprowadzone po raz pierwszy do użytkowania w przewozach drogowych w UE, po 1 maja 2006 r. muszą mieć zainstalowany tachograf cyfrowy pierwszej generacji. Ze względu na najnowsze wymagania fl oty będą musiały przejść na inteligentne tachografy drugiej generacji z analogowych i starszych modeli cyfrowych.

Powierzchnie magazynowe

Jak wybrać najlepszą lokalizację dla magazynu?

Wybór odpowiedniej lokalizacji przyszłego magazynu lub zakładu produkcyjnego jest jedną z najważniejszych decyzji, która może bezpośrednio wpłynąć na możliwość realizacji zakładanych planów rozwoju biznesu.

W drodze powrotnej na właściwe tory

Grudzień to czas podsumowań 2023 roku. Wstępnie zrobiła to już firma doradcza Savills i zarazem nakreśliła prognozy najważniejszych trendów. Uważa ona, że w najbliższym czasie branża nieruchomości komercyjnych w Polsce stanie przed wyzwaniem powrotu do wysokiej aktywności inwestycyjnej, deweloperskiej i na rynku najmu, w obliczu wciąż odczuwalnej globalnej niestabilności i kryzysu klimatycznego.

Prawo

Dwie raty wynagrodzenia dla kierowców, pomoc czy przekleństwo?

19 sierpnia 2023 r. weszła w życie ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Jej głównym celem jest dostosowanie przepisów krajowych do europejskich w zakresie delegowania kierowców w transporcie drogowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno z przedsiębiorstw mających siedzibę w krajach należących do Unii Europejskiej jak i w państwach trzecich.

Rewolucja w wystawianiu faktur już niebawem!

Krajowy System e-Faktur, w skrócie określany jako KSeF, to krok Ministerstwa Finansów w kierunku zautomatyzowania, a co za tym idzie, usprawnienia przepływu faktur w obrocie gospodarczym. Co się zmieni? Na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy poniżej.

Nowe stawki w wynagrodzeniu kierowców z tytułu podróży służbowej

Wynagrodzenie kierowcy składa się z kilku kluczowych składników, w szczególności z wynagrodzenia minimalnego, płacy sektorowej i należności z tytułu podróży służbowej. W zależności od tego, jaki rodzaj przewozu jest wykonywany przez kierowcę, będą mu przysługiwały określone rodzaje składników wynagrodzenia.

Jaki będzie rok 2024 w branży transportu, spedycji i logistyki?

W sektorze TSL zachodzą istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju wprowadzone w 2023 roku jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024?

Wydarzenia

Jubileuszowe i rekordowe targi Translogistica Poland 2024

Dziesiąta edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki – TransLogistica Poland, które odbyły się 7-9 listopada 2023, okazała się rekordowa praktycznie we wszystkich aspektach i udowodniła, jak bardzo branża TSL potrzebuje tego wydarzenia.

Najważniejsze zmiany i najnowsze rozwiązania. Spotkania Transportowe Jesień 2023

Pierwszy dzień tegorocznych targów TransLogistica Poland upłynął pod znakiem Spotkań Transportowych, na których tradycyjnie poruszaliśmy tematy najbliższe przewoźnikom – czyli najnowsze i nadchodzące zmiany prawne. Przybliżyliśmy też szereg rozwiązań organizacyjnych i technicznych, wspierających transportowców w ich codziennej pracy.

Zielone oblicze transportu i logistyki

Branża logistyczna i transportowa bezdyskusyjnie wpływa w znaczącym stopniu na środowisko naturalne. Dlatego coraz istotniejszą kwestią jest świadome i zrównoważone podejście, mające na celu minimalizację wpływu branży na środowisko. Właśnie tej tematyce poświęciliśmy pierwszą edycję TSL Green Day – konferencji zorganizowanej drugiego dnia targów TransLogistica.

Wśród członków i przyjaciół TLP

Tradycyjnie, już od kilku lat Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska organizuje przedświąteczne spotkanie swoich członków i przyjaciół. Tym razem odbyło się ono 6 grudnia, a więc w imieniny Mikołaja, w hotelu Renaissance Warsaw Airport.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C