TSL Biznes – kwiecień 2014

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2014_04m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

> Wydarzenia

 

AUTOSTRADA i MASZBUD z nowym konkursem dla operatorów koparek
Pomiędzy 14 a 16 maja, w siedzibie Targów Kielce odbędą się branżowe targi budownictwadrogowego AUTOSTRADA POLSKA. Będą im towarzyszyły trzy wystawy: Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD, Międzynarodowe Targi Infrastruktury, Salon Technologia i Infrastruktura Lotnisk TRAFFIC-EXPO ? TIL oraz Międzynarodowe Targi Transportu Drogowego ? Pojazdy Użytkowe ROTRA.

 > Logistyka

Składowe sukcesu w obsłudze FMCG
Produkty szybko zbywalne to nie tylko artykuły spożywcze, kosmetyki i środki czystości, ale także alkohol i papierosy. To ogromny rynek, szacowany w Polsce na blisko 250 mld zł, o który warto powalczyć, tym bardziej że od lipca 2013 r. co miesiąc sprzedaż w Europie rośnie o 4%. Jednak nie wszyscy operatorzy logistyczni są nim zainteresowani. Powód ? niskie marże związane z niewielką wartością produktów, restrykcyjne terminy dostaw i powtarzające się kilkanaście razy w roku piki, które najbardziej widoczne są w sieciach handlowych, mocno związanych z branżą FMCG.

Nowa inwestycja CAT Cargo Logistics
W połowie lutego firma CAT LC Polska przeniosła centralną platformę logistyczną z Ołtarzewa do nowo wybudowanego obiektu na terenie Segro Business Park w Duchnicach, w którym zlokalizowana jest Centrala CAT LC Polska wraz z kompleksem magazynowym. Nowa inwestycja została zrealizowana z pełnym dopasowaniem do rosnących potrzeb operatora, w celu utrzymania wysokich standardów obsługi klienta.

 

Jak najbardziej optymalnie kosztowo
Operatorem logistycznym, który ma ogromne doświadczenie w obsłudze logistycznej branży FMCG jest FM Logistic. Pierwsze swoje kroki firma stawiała we Francji, a obecnie
prowadzi działalność w 12 krajach ? głownie europejskich, ale też w Brazylii i Chinach. Mimo rozszerzenia współpracy z klientami z sektora farmaceutycznego i dóbr luksusowych, rynkiem podstawowym nadal pozostaje branża FMCG. Jakiego rodzaju usługi świadczy w tym zakresie? Które rozwija? Z jakimi trudnościami się spotyka? ? mówi Piotr Sukiennik, dyrektor generalny FM Logistic Polska.

 

Nowe centrum dystrybucji Kompanii Piwowarskiej
Kompania Piwowarska rozpoczęła użytkowanie nowego centrum dystrybucji piwa w Swarzędzu. Dzięki tej inwestycji KP będzie mogła lepiej zarządzać dystrybucją, sprawniej dostarczać piwo do klientów i zwiększyć zatrudnienie.

 

Klucz do sukcesu? współpraca z klientem
Rynek branży FMCG w Polsce szacowany jest na aż ponad 230 mld zł. ?Tort?, którym mogą podzielić się ze sobą operatorzy logistyczny jest więc spory, choć na tym rynku dominuje kilka firm. Wśród nich DSV Solution. Co przyczyniło się do sukcesu firmy w tej branży i jak sobie tu radzi ? mówi Maciej Walenda, prezes zarządu DSV Solutions.

 

Ciągła adaptacja
Jak budować strategię logistyczną w globalnej firmie? Jak wprowadzać usprawnienia procesów produkcyjnych i oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu jakości? Odpowiada Piotr Karbowiak, dyrektor ds. obsługi klienta i logistyki na Kraje Europy Centralnej w firmie PepsiCo.

 

Kolej na zatowarowanie Wschodu
Na wspieranej przez Brukselę kolejowej linii szybkich przewozów towarowych z Portugalii do Europy Centralnej zyskają duże grupy handlowe, które pociągiem będą mogły zatowarować nie tylko Polskę, ale również sąsiednią Ukrainę. W grę wchodzi przesył urozmaiconych ładunków o wadze kilkudziesięciu milionów ton.

 

 

> Logistyka – technologia

 

Hybrydy? i nie tylko
Rynek wózków widłowych podlega ciągłym zmianom. Zmieniają się wymagania klientów, rośnie zainteresowanie pojazdami używanymi, coraz więcej jest także nowoczesnych wózków o napędzie hybrydowym. Nie brakuje nowych modeli, zarówno w segmentach popularnych jak i wózków bardziej specjalistycznych.

 

Najważniejszy jest standard
Trudno wyobrazić sobie współczesną logistykę bez palet. Palety w różnych wersjach ? drewniane czy plastikowe jednorazowego i wielokrotnego użytku, w różnych rozmiarach i wersjach zdominowały łańcuchy dostaw. Są powszechne zarówno w sieciach produkcyjnych, jak i dystrybucji czy handlu. Rodzajów palet jest wiele, a odpowiednia organizacja ich obiegu może być ciekawym wyzwaniem logistycznym.

 

A po drodze?Luksemburg!
Rozwój logistyki jest jednym z czterech priorytetów rządu Luksemburga. Sprzyja temu położenie kraju oraz pomysłowość jego mieszkańców. W końcu kto by pomyślał, że państwo otoczone zewsząd lądem może być atrakcyjne również dla żeglugi morskiej?

 

 

 > Systemy IT

Dwa w jednym
DSR wdraża system QAD Warehousing w Milano
Millano jest producentem wyrobów czekoladowych działającym na terenie Polski. Wiodącą marką spółki jest Baron Excellent. Od początku istnienia zakładu znaczącą rolę odgrywał eksport, szczególnie na rynek wschodni. Aktualnie odbiorcami produktów z czekolady są kontrahenci z całego świata.

 

 

 > Powierzchnie magazynowe

Amazon wpłynął na polski rynek magazynowy
Poprawiająca się koniunktura gospodarcza, dobre prognozy na przyszłość i wejście firmy Amazon do Polski wyraźnie napędziły popyt na magazyny w 2013 r. Tak wynika z raportu firmy doradczej Jones Lang LaSalle, która podsumowała zeszły rok i zaprezentowała trendy rozwoju na 2014 r.

 

Cel to podniesienie wskaźnika skomercjalizowania
Ożywienie gospodarcze w pozytywny sposób odbija się na rynku powierzchni magazynowych. W 2013 r. zainteresowanie nimi inwestorów wpłynęło na malejący poziom pustostanów i na rosnące stawki czynszów. Zdaniem Dirka Sosef?a, dyrektora Działu Badań i Strategii w Europie Prologis, na europejskim rynku powierzchni magazynowych wreszcie nadeszła wiosna.

 

Nadeszły lepsze czasy
Według CBRE, międzynarodowej firmy doradczej, tempo w jakim rozwija się rynek powierzchni magazynowych i logistycznych jest zdecydowanie najszybsze spośród wszystkich tradycyjnych sektorów nieruchomości.

 

Milion metrów kwadratowych magazynów w tym roku
Piąty rynek magazynowy w kraju buduje swoją specjalizację w kierunku obsługi firm logistycznych o zasięgu międzynarodowym. W tym roku łączne zasoby magazynowe Wrocławia przekroczą 1 milion metrów kwadratowych.

 

Kosztem retailu
Według CBRE, międzynarodowej firmy doradczej, tempo w jakim rozwija się rynek powierzchni magazynowych i logistycznych jest zdecydowanie najszybsze spośród wszystkich tradycyjnych sektorów nieruchomości.

 

Panattoni Europe i Amazon budują pod Poznaniem
W podpoznańskich Sadach (gmina Tarnowo Podgórne) trwa budowa nowoczesnego centrum logistycznego dla firmy Amazon. Obiekt zajmie powierzchnię ponad 100 543 m?, z czego aż 91 570 m? to powierzchnia magazynowa, na której mogłoby się zmieścić około 2800 tirów z naczepami, jeden obok drugiego!

 

 

 > Prawo

Transport ucierpiał z powodu konfliktu
Ukraina jest bankrutem, z Rosji, wobec której kraje zachodnie zastosowały sankcje, odpływa kapitał. Od początku roku o blisko 200 mld dolarów spadła wartość akcji spółek na rosyjskich giełdach, a 13 marca bank centralny Rosji ustalił najniższy w historii kurs rubla wobec dolara ? 1 dol. kosztował 36,4865 rubla, czyli mniej niż podczas światowego kryzysu. Jak ta sytuacja oraz napięcia polityczne na wschód od Polski wpływają na firmy transportowe i logistyczne działające na Ukrainie i w Rosji?

 

Polscy przewoźnicy ostrożniejsi
Polski sektor TSL z roku na rok coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzi do prowadzenia biznesu. O ile dotychczas wahania kondycji rodzimych firm transportowych pozwalały przewidzieć nadejście ożywienia lub osłabienia gospodarczego w Polsce, o tyle rok 2013 pod tym względem nas zaskoczył ? przewoźnicy po doświadczeniach ostatniego kryzysu działają bardziej zachowawczo. Tym samym prognozowanie koniunktury dla całej branży i dla całej
gospodarki jest znacznie utrudnione.

 

VIVE TRANSPORT ? viva transport!
20 tys. zleceń i 9 mln przejechanych kilometrów rocznie przez 55 ciężarówek. Taka ilość pracy wymaga efektywnego zarządzania. Dzięki współpracy VIVE Transport z Transics, firma transportowa osiągnęła wzorowe rezultaty.

 

The Drivers? Fuel Challenge 2014 czeka na chętnych
Rozpoczęła się czwarta edycja międzynarodowego konkursu Volvo Trucks w jeździe ekonomicznej. Konkurs jest otwarty dla wszystkich kierowców zawodowych, niezależnie od wieku, czy marki samochodu ciężarowego, którym aktualnie wykonują swój zawód. Trwają już zapisy do polskich eliminacji mistrzostw.


 > Prawo

Podatkowe aspekty wdrożenia systemu ERP
Zarówno wdrożenie w przedsiębiorstwie sytemu ERP, jak i próba jego implementacji zakończona niepowodzeniem, niosą za sobą znaczące skutki w podatkowych rozliczeniach przedsiębiorstw. O jakich skutkach mowa?


 > Transport kolejowy

Kolej między rozwojem a stagnacją
Trudno dziś wyobrazić sobie nowoczesną, wydajną gospodarkę bez sprawnie funkcjonującej kolei. Rozwój transportu kolejowego od niemal dwu wieków ściśle powiązany jest z rozwojem ekonomicznym każdego kraju. W interesie obu tych sektorów leży więc wzajemne wspieranie się, a niezbędną kooperację wspomagać powinna długofalowa polityka transportowa państwa. Czy i w jakim zakresie sprzyja ona w Polsce tym wzajemnym zależnościom?

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C