![]() |
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2015_04m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button] |
> Wydarzenia
AUTOSTRADA-POLSKA drogą do sukcesu
Targi AUTOSTRADA-POLSKA to wydarzenie, na które co roku czekają osoby związane z branżą drogownictwa. Odbywają się one na terenach Targów Kielce, w tym roku pomiędzy 13 a 15 maja.
Wyjątkowi pracodawcy – Top Employers Polska 2015
10 lutego 2015 r., w warszawskim hotelu SOFITEL Victoria, podczas uroczystej gali wręczono nagrody Top Employers Polska 2015 i Top Employers Europe 2015. W szóstej polskiej edycji programu Top Employers certyfikat przyznano 37 wyróżniającym się pracodawcom. 18 z wyróżnionych organizacji sięgnęło także po tytuł Top Employers Europe.
> Logistyka
Sezonowość i usługi dodatkowe
Wysokie wymagania jakościowe, sezonowość czy potrzeba realizacji usług dedykowanych – to główne wymagania obsługi logistycznej branży FMCG. To nie tylko obsługa producentów sektora spożywczego, ale szeroki zakres realizacji codziennych potrzeb milionów konsumentów.
Znacznie poniżej zera
100% działalności Frigo Logistics stanowi obsługa towarów spożywczych, głęboko mrożonych, należących zazwyczaj do klientów. Dla zapewnienia utrzymania wysokiej jakości usług oraz bezpieczeństwa żywności spółka weryfikuje je pod względem jakości, jednoznacznie identyfikuje oraz postępuje z nimi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i wymaganiami klientów.
Zaczęło się od Ukrainy
Dostawca środków higienicznych (m.in. papieru toaletowego i pieluszek jednorazowych) Kimberly Clark powierzył swoją obsługę FIEGE sp. z o.o. Realizacja usług dla tego renomowanego klienta odbywa się w nowym magazynie FIEGE w Poznaniu.
Nowatorskie „put to light” by FM Logistic & Balea
Dział Innowacji FM Logistic opracował i wdrożył własną wersję systemu „put to light”. To nowoczesne rozwiązanie, które znacznie usprawnia proces komplementacji zamówień. Partnerem technologicznym stworzonej innowacji jest firma Balea.
Spełniając najsłodsze oczekiwania
Grześki, Jeżyki, Familijne, Jutrzenka, Goplana, Akuku, Hellena, Solidarność, Appetita, Siesta – to nazwy firm producenckich oraz znanych polskich marek napojów, przypraw i słodyczy. Wszystkie są obecne w portfolio grupy kapitałowej Colian S.A. Częścią tej grupy, zajmującą się obsługą logistyczną należących do niej podmiotów, jest Colian Logistic.
DPD Polska w nowym kształcie
Spółka DPD Polska zmienia swój wizerunek. Zmiany mają na celu ujednolicenie nazewnictwa i elementów wizualnych we wszystkich spółkach grupy w całej Europie i uzyskanie większej rozpoznawalności międzynarodowej marki. Marką DPDgroup zostały objęte podmioty należące do holdingu GeoPost, w tym DPD Polska i Siódemka S.A.
> Logistyka – technologia
Dopasowane do magazynu
Magazyn i wózek widłowy to dwie rzeczy, które od razu kojarzą się z logistyką. Oba elementy są nierozłączne i nawet najlepiej zaprojektowany magazyn nie będzie działał optymalnie, jeżeli jeszcze na etapie projektowania zostaną dobrane złe wózki widłowe. Dobór odpowiednich jest jedną z kluczowych rzeczy, która w przyszłości będzie procentować i może zaważyć na zwrocie całości inwestycji.
Większa efektywność dzięki CHEP
Aby relacja między współpracującymi ze sobą firmami przynosiła obu stronom profity, musi się opierać odpowiedzialności, wzajemnym zrozumieniu oraz profesjonalizmie. Z takiego założenia wychodzi CHEP Polska, spółka która dostarcza swoim klientom nietypowe rozwiązania dotyczące zarządzania paletami. Korzysta z nich wiele firm dbających o jakość usług i koszty, m.in. Goliard.
Rozwiązania Efaflex dla Trinks Süd GmbH
Produkty Efaflex zasiliły nowe centrum logistyczne niemieckiej spółki Trinks Süd GmbH. Szybkobieżne bramy tej firmy zostały wybrane między innymi z uwagi na dostosowanie do restrykcyjnych wymogów w zakresie ochrony przed hałasem.
Metrologia w służbie jakości FMCG
Fast Moving Consumer Goods to produkty z różnych branż, a łączy je produkcja na szeroką skalę i niska cena przy konieczności zachowania wysokiej jakości. Mimo krótkiego przebywania na półkach i ladach sklepowych, ich magazynowanie i dystrybucja w większości podlega restrykcyjnym przepisom prawa.
> Transport drogowy
MiLoG – kara za zaniechanie?
Z Grzegorzem S. Woelke, prezesem zarządu VIVE Transport sp. z o. o., rozmawiamy o problemach polskiej branży transportowej, m.in. w kontekście niemieckiej płacy minimalnej.
Ciężkie czasy dla transportu
O niemieckich płacach minimalnych, ryczałtach za noclegi i projekcie ustawy zaostrzający kary dla branży transportowej rozmawiamy z Iwoną Szwed z Biura prawnego Arena 561.
W pierwszym rzędzie
Scania odnotowuje oznaki ożywienia na rynku pojazdów budowlanych. Wychodzi naprzeciw potencjalnym klientom organizując ogólnopolski Scania Test Tour 2015.
Fraikin pionierem w wynajmie pojazdów na CNG
CNG (ang. Compressed Natural Gas) to powszechnie dostępne paliwo naturalne, mające postać gazu ziemnego, stosowane do zasilania pojazdów. Firmą, która zdecydowała się na wprowadzenie do swojej oferty wynajmu pojazdów dostawczych i ciężarowych napędzanych tym paliwem, a także infrastruktury CNG w przedsiębiorstwach decydujących się na tego typu flotę, jest Fraikin Polska.
Więcej niż zarządzanie flotą
Trimble Transport & Logistics to jeden z producentów systemów zarządzania transportem, który oferuje rozwiązania mające zastosowanie zarówno w zakresie zarządzania flotą w czasie rzeczywistym, jak i ułatwiające dostęp do aktualnych danych logistycznych.
Podpisywać, czy odmówić podpisania protokołu kontroli?
Niektóre protokoły z kontroli drogowych ciężkich pojazdów, przeprowadzanych przez Inspekcje Transportu Drogowego, funkcjonariuszy celnych czy policję mogłyby służyć za źródło cytatów zawierających sporą dawkę humoru. Zwykłe ludzkie pomyłki, brzemienne w skutkach przestawienia cyfr, ale i niestety próby przedstawienia rzeczywistości w sposób niejednoznaczny składają się na treść części protokołów. Czy zatem kierowca powinien złożyć swój podpis na protokole kontroli?
Barometr odpowiedzialnej jazdy
Fundacja koncernu VINCI Autoroutes na rzecz odpowiedzialnej jazdy ogłosiła wyniki badania ankietowego zrealizowanego przez Ipsos na temat przyzwyczajeń kierowców związanych z kierowaniem pojazdem i zmiany ich zachowań w 10 krajach Unii Europejskiej. Po raz drugi badanie objęło również Polskę.
VIALTIS – jeden partner na europejskich drogach
VIALTIS to niezależna firma świadcząca usługi w zakresie transportu międzynarodowego, która łączy profesjonalne podejście i doświadczenie z oferowanymi klientom rozwiązaniami sprzyjającymi obniżeniu kosztów. Utrzymuje on liczne kontakty biznesowe z mniejszymi i większymi firmami transportowymi od 1982 r. Jego podstawową działalnością jest zwrot podatku VAT płaconego za granicą oraz obsługa opłat drogowych.
viaAUTO – remedium na korki
Przed wakacyjnym szczytem wyjazdowym, Kapsch Telematic Services, operator systemu viaTOLL, planuje rozdystrybuować wśród kierowców kilkadziesiąt tysięcy poręcznych urządzeń viaAUTO. Umożliwiają one wnoszenie opłaty na autostradach w sposóbn elektroniczny, bez konieczności zatrzymywania pojazdu na bramkach wjazdowych.
TimoCom otwiera rynek online dla całego łańcucha transportowego
Przyszłość logistyki jest kształtowana przez zmiany technologiczne, a tym samym staje się coraz bardziej uzależniona od automatyzacji i internetu. Tendencję tę dostrzegł również TimoCom i postanowił tworzyć rynek transportowy online, który będzie się bezpiecznie i efektywnie rozwijał, a także wspierał usługi transportowe. By osiągnąć ten cel, dostawca usług IT podjął decyzję o udostępnieniu giełdy transportowej TC Truck&Cargo® klientom z sektora produkcji i handlu na terenie całej Europy.
> Transport kolejowy
Przewozy towarowe na minusie
Po spadku kolejowych przewozów ładunków w 2012 r. (-7,24% pod względem masy i o 9,1% mniejsza wykonana praca przewozowa) i nieznacznym wzroście w roku 2013 – odpowiednio o 0,83% i 3,68% – rok 2014 miał być okresem stabilizacji na choćby niskim poziomie wzrostowym. Niestety, nadzieje przewoźników okazały się płonne. W roku ubiegłym, według danych Urzędu Transportu Kolejowego (UTK), transportem szynowym przewieziono 229 mln ton (o 1,9% mniej niż rok wcześniej) , a praca przewozowa spadła o 1,52%, do wielkości 50,09 mln tonokilometrów.
Czekając na lepsze czasy
Polski rynek kolejowych przewozów towarowych należy do najbardziej zliberalizowanych i konkurencyjnych w Europie. Za tą otwartością nie idzie jednak oczekiwany dynamiczny jego rozwój. O przyczynach tego niepomyślnego trendu i szansach na jego odwrócenie z dr hab. Janą Pieriegud z Katedry Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie rozmawia Franciszek Nietz.
> Prawo
Profilaktyczne badania lekarskie po 1 kwietnia – czy będzie prościej?
Z początkiem kwietnia zmieniają się niektóre akty prawne dotyczące badań lekarskich. Jakie zmiany obejmą przewoźników i kierowców? Kto będzie zwolniony z profilaktycznych badań lekarskich?
Busy do 3,5 t, czyli jak ubezpieczyć swoją odpowiedzialność cywilną
Rozporządzenie (WE) nr 1072/2009 z dnia 21.10.2009 r. umożliwiło przewoźnikom wykonywanie przewozów kabotażowych w krajach Unii Europejskiej. Wprowadziło jednak szereg regulacji, które dotyczą wykonywania takich przewozów. Do kluczowych można zaliczyć wymóg posiadania licencji wspólnotowej oraz zasady dotyczące samego wykonywania przewozów.